Surja 14:  Ibrahimi (Ibrahim)

[14:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[14:1] A.L.R.* Shkrim qė e shpallėm te ti, pėr t’i udhėhequr njerėzit nga errėsira nė dritė – nė pėrputhje me vullnetin e Zotėruesit tė tyre – te rruga e tė Plotfuqishmit, tė Falėnderuarit.

*14:1 Kėto iniciale mbetėn sekret i ruajtur hyjnisht deri sa kodi matematikor i Kuranit u zbulua nė vitin 1974 Pas Lindjes sė Krishtit. Shih Shtojcėn 1 pėr rėndėsinė e kėtyre inicialeve.

[14:2] (Rruga) E Zotit; e Atij qė posedon ēdo gjė nė qiej dhe ēdo gjė nė tokė. Mjerė mosbesimtarėt; kanė vetėshkaktuar ndėshkim tė tmerrshėm.

Cili ėshtė prioriteti yt?

[14:3] Ata janė ata qė i japin pėrparėsi kėsaj jete mbi Pėrjetėsinė, zmbrapsin nga rruga e Zotit, dhe kėrkojnė ta bėjnė tė shtrembėr; ata kanė shkuar larg nė humbje.

Gjuha e tė dėrguarit

[14:4] Nuk dėrguam asnjė tė dėrguar pėrveē (qė tė predikojė) nė gjuhėn e njerėzve tė vet, nė mėnyrė qė tė sqarojė gjėrat pėr ta. Zoti pastaj dėrgon nė humbje kėdo Ai vendosė, dhe udhėzon kė do Ai. Ai ėshtė i Plotfuqishmi, Mė i Menēuri.

Moisiu

[14:5] Kėshtu, e dėrguam Moisiun me mrekullitė tona, duke thėnė, “Udhėhiqi njerėzit e tu nga errėsira nė dritė, dhe ua kujto ditėt e Zotit.” Kėto janė mėsime pėr ēdo person tė durueshėm dhe mirėnjohės.

Rėndėsia e tė qenit mirėnjohės

[14:6] Kujtohu qė Moisiu i tha njerėzve tė tij, “Pėrkujtoni bekimet e Zotit mbi ju. Ai ju shpėtoi nga njerėzit e Faraonit qė shkaktuan persekutimin mė tė keq mbi ju, duke jua therur djemtė dhe kursyer vajzat tuaja. Ishte njė provė e vėshtirė prej Zotėruesit tuaj.”

Mirėnjohės a mosmirėnjohės

[14:7] Zotėruesi juaj ka shpallur: “Sa mė shumė qė mė falėnderoni, aq mė shumė ju jap.” Por nėse bėheni mosmirėnjohės, atėherė ndėshkimi Im ėshtė i rėndė.

[14:8] Moisiu tha, “Nėse nuk besoni, bashkė me tė gjithė njerėzit nė tokė, Zoti, i Falėnderuari, nuk ka nevojė.”

Mohimi me egoizėm: Tipar njerėzor

[14:9] A nuk keni dėgjuar pėr ata para jush – njerėzit e Nuhut, Adit, Themudit, dhe tė tjerėve qė erdhėn pas tyre dhe tė njohur vetėm pėr Zotin? Tė dėrguarit e tyre shkuan te ta me prova tė qarta, por ata i trajtuan me pėrbuzje dhe thanė, “Nuk besojmė nė atė me ēka jeni dėrguar. Jemi skeptik pėr lajmin tuaj; plot dyshime.”

Ndjekja e prindėrve tanė verbėrisht: Tragjedi e madhe e njeriut

[14:10] Tė dėrguarit e tyre thanė, “A keni dyshime nė lidhje me Zotin; Nismėtarin e qiejve dhe tokės? Ai ju fton vetėm pėr t’i falur mėkatet tuaja, dhe pėr t’ju dhėnė edhe njė shans qė ta shpengoni veten.” Ata thanė, “Ju nuk jeni asgjė mė shumė se njerėz si ne, qė dėshironi tė na zmbrapsni nga mėnyra qė prindėrit tanė dikur adhuronin. Na tregoni autorizim tė qartė.”

[14:11] Tė dėrguarit e tyre iu thanė, “Ne nuk jemi asgjė mė shumė se njerėz si ju, por Zoti bekon kėdo qė Ai zgjedhė nga shėrbėtorėt e Tij. Ne nuk ka shanse t’ju tregojmė asnjė lloj autorizimi, pėrveē nė pėrputhje me vullnetin e Zotit. Nė Zotin besimtarėt tė kenė besim.

[14:12] "Pse tė mos kemi besim nė Zotin, kur Ai na ka udhėzuar nė rrugėn tonė? Ne do tė durojmė me kėmbėngulje para keqtrajtimit tuaj. Nė Zotin tė gjithė besimtarėt tė kenė besim.”

[14:13] Ata qė nuk besuan iu thanė tė dėrguarve tė tyre, “Do t’ju dėbojmė nga toka jonė, nė mos u kthefshi nė fenė tonė.” Zotėruesi i tyre i frymėzoi: “Ne patjetėr do i asgjėsojmė shkelėsit.

[14:14] "Dhe do t’ju lėmė tė rroni nė tokėn e tyre pas tyre. Ky ėshtė (shpėrblimi) pėr ata qė i kanė dronė madhėshtisė Sime, dhe ia kanė dronė premtimit Tim.”

[14:15] Ata kėrkuan sfidė, dhe si pasojė, ēdo tiran kokėfortė pėrfundoi i dėnuar.

[14:16] Duke e pritur atė ėshtė Ferri, ku ai do tė pijė ujė tė qelbur.

[14:17] Ai do e gėlltitė, edhe pse nuk mund ta durojė, pėrderisa vdekja vjen te ai nga secili drejtim, por ai kurrė nuk do tė vdesė. Duke e pritur atė ėshtė njė ndėshkim i tmerrshėm.*

*14:17 Kur u rebeluam kundėr Zotit, dhe u pajtuam me Dreqin gjatė grindjes sė madhe (38:69), engjėjt propozuan qė ne duhet tė dėbohemi nė Ferr (Shtojca 7). Por i Mėshirshmi vendosi tė na japė njė shans tjetėr qė ta shpengojmė veten. Ai iu tha engjėjve, “Unė di ēka ju nuk dini” (2:30). Zoti e dinte qė shumė njerėz do tė protestonin qė ata nuk e dinin sa i keq ishte Ferri. Pėrshkrimi mbresėlėnės i Ferrit nė 14:17 dhe nė 22:19-22 e anulon njė protestė tė tillė. Tash e kemi njė mendim shumė tė qartė sa i tmerrshėm ėshtė Ferri.

[14:18] Alegoria e atyre qė nuk besojnė nė Zotėruesin e tyre: punėt e tyre janė si pluhur nė njė erė tė fortė, nė njė ditė me stuhi. Nuk arrijnė asgjė nga ēfarėdo qė fitojnė; e tillė ėshtė humbja mė e largėt.

Adhuroje vetėm tė gjithėfuqishmin

[14:19] A nuk e kupton qė Zoti ka krijuar qiejt dhe tokėn pėr njė qėllim tė veēantė? Nėse Ai do, Ai mund t’ju heqė, dhe t’ju zėvendėsojė me krijim tė ri.

[14:20] Kjo nuk ėshtė fort vėshtirė pėr Zotin.

Nė Ditėn e Ringjalljes

[14:21] Kur ata tė gjithė qėndrojnė para Zotit,* ndjekėsit do iu thonė udhėheqėsve, “Dikur ju ndiqnim. A mund tė na hiqni madje edhe krejt pak nga ndėshkimi i Zotit?” Ata do tė thonė, “Sikur tė na udhėzonte Zoti, ne do t’ju udhėzonim juve. Tash ėshtė tepėr vonė, pa marrė parasysh a ankohemi apo bėjmė durim, nuk ka dalje pėr ne.”

*14:21 Shpesh, Kurani flet pėr Pėrjetėsinė nė kohėn e shkuar. Kjo ėshtė sepse ato janė ngjarje tė tė ardhmes qė veē janė parė nga Zoti, dhe patjetėr do iu vijė koha.

Dreqi i mohon ndjekėsit e tij

[14:22] Dhe dreqi do tė thotė, pasi qė gjykimi tė jetė marrė, “Zoti ju ka premtuar premtimin e vėrtetė, dhe unė ju premtova, por e theva premtimin. Nuk kisha aspak fuqi mbi ju; Unė thjeshtė ju ftova, dhe ju pranuat ftesėn time. Prandaj, mos mė fajėsoni mua, dhe fajėsojeni veten tuaj. Ankimi im nuk mund t’ju ndihmojė, as ankimi juaj nuk mund tė mė ndihmojė. Unė mohoj idhujtarizimin qė mė bėtė mua. Shkelėsit kanė vetėshkaktuar ndėshkim qė dhemb.”

[14:23] Sa pėr ata qė besojnė dhe ēojnė jetė tė drejtė, ata do tė pranohen nė kopshte me prroje qė rrjedhin. Ata qėndrojnė aty pėrgjithmonė, nė pėrputhje me vullnetin e Zotėruesit tė tyre. Pėrshėndetja e tyre aty ėshtė: “Paqe.”

E vėrteta a e pavėrteta

[14:24] A nuk e sheh qė Zoti ka pėrmendur shembullin e fjalės sė mirė si njė pemė rrėnja e tė cilės ėshtė e futur thellė, dhe degėt e saj janė lart nė qiell?

[14:25] I prodhon frutat e saj ēdo stinė, siē ėshtė planifikuar nga Zotėruesi i saj. Zoti kėshtu pėrmendė shembujt pėr njerėzit, qė tė mund tė jenė tė vėmendshėm.

[14:26] Dhe shembulli i fjalės sė keqe ėshtė ai i pemės sė keqe tė ērrėnjosur nga dheu; nuk ka rrėnjė pėr ta mbajtur tė qėndrueshme.

[14:27] Zoti i pėrforcon ata qė besojnė me fjalėn e vėrtetuar, nė kėtė jetė dhe nė Pėrjetėsi. Dhe Zoti i dėrgon shkelėsit nė humbje. Ēdo gjė ėshtė nė pėrputhje me vullnetin e Zotit.

Ata i largojnė familjet e tyre nga mbrojtja e Zotit

[14:28] A i ke vėrejtur ata qė iu pėrgjigjėn bekimeve tė Zotit duke mos besuar, dhe kėshtu sollėn fatkeqėsi mbi familjet e veta?

[14:29] Ferr ėshtė pėrfundimi i tyre, ku digjen; ēfarė fundi i tmerrshėm!

Adhurimi i idhujve: Nėna e tė gjitha tė kėqijave

[14:30] Ata ngritin idhuj pėr ta rivalizuar Zotin dhe pėr t’i larguar tė tjerėt nga rruga e Tij. Thuaj, “Kėnaquni pėr pak kohė; fati juaj pėrfundimtar ėshtė Ferr.”

Urdhra tė rėndėsishme

[14:31] Nxiti shėrbėtorėt e Mi qė besuan qė t’i zbatojnė Lutjet e Kontaktit (Salat), dhe tė japin (bamirėsi) nga furnizimet tona te ta, fshehtė dhe publikisht, para se tė vij njė ditė ku nuk ka as tregti, as familjarizėm.

[14:32] Zoti ėshtė Ai qė krijoi qiejt dhe tokėn, dhe Ai zbret nga qielli ujė pėr tė prodhuar tė gjitha llojet e frutave pėr jetesėn tuaj. Ai i ka bėrė anijet qė t’ju shėrbejnė nė det nė pėrputhje me urdhrin e Tij. Ai i ka bėrė lumenjtė gjithashtu qė t’ju shėrbejnė.

[14:33] Ai ka parashtruar diellin dhe hėnėn nė shėrbimin tuaj, vazhdimisht. Ai ka parashtruar natėn dhe ditėn qė t’ju shėrbejnė.

[14:34] Dhe Ai ju jep lloj lloj gjėrash pėr tė cilat i luteni Atij. Nėse i numėroni bekimet e Zotit, kurrė nuk mund t’i pėrfshini tė gjitha ato. Nė tė vėrtetė, qenia njerėzore ėshtė shkelės, mosmirėnjohės.

Ibrahimi

[14:35] Kujtohu qė Ibrahimi tha, “Zotėruesi im, bėje kėtė njė tokė paqėsore, dhe mė mbrojė mua dhe fėmijėt e mi nga adhurimi i idhujve.

[14:36] "Zotėruesi im, ata kanė ēorientuar aq shumė njerėz. Sa pėr ata qė mė ndjekin mua, ata pėrkasin me mua. Sa pėr ata qė nuk mė binden, Ti je Falės, i Mėshirshmi.

[14:37] "Zotėruesi ynė, e kam vendosur njė pjesė tė familjes sime nė kėtė luginė pa bimė, te Shtėpia Jote e Shenjtė. Zotėruesi ynė, ata janė pėr t’i zbatuar Lutjet e Kontaktit (Salat), pra le tė mblidhen turma njerėzish te ta, dhe furnizo pėr ta lloj lloj frutash, qė tė mund tė jenė mirėnjohės.

[14:38] "Zotėruesi ynė, Ti di ēfarėdo qė fshehim dhe ēfarėdo qė deklarojmė – asgjė nuk ėshtė e fshehur nga Zoti nė tokė, as nė qiej.

[14:39] "I lartmadhėruar qoftė Zoti se mė ka dhuruar, pėrkundėr moshės time tė vjetėr, Ismailin dhe Isakun. Zotėruesi im iu pėrgjigjet lutjeve.

Lutjet e Kontaktit: Dhuratė nga Zoti

[14:40] "Zotėruesi im, mė bė mua njeri qė zbaton rregullisht Lutjet e Kontaktit (Salat), dhe gjithashtu fėmijėt e mi. Zotėruesi ynė, tė lutem pėrgjigjiu lutjeve tė mia.

[14:41] "Zotėruesi im, mė fal mua dhe prindėrit e mi, dhe besimtarėt, nė ditėn kur bėhet llogaritja.”

[14:42] As mos mendo qė Zoti nuk ėshtė i vetėdijshėm ēka po bėjnė shkelėsit. Ai vetėm iu jep afat atyre deri nė njė ditė kur sytė shikojnė nė llahtar.

[14:43] Pėrderisa me ngut (dalin nga varret), fytyrat e tyre do tė jenė duke shikuar lart, sytė e tyre as nuk do tė kapsitin, dhe mendjet e tyre do tė jenė tė tmerruara.

Zoti dėrgon urdhrat e Tij nėpėrmjet tė dėrguarve tė Tij

[14:44] Paralajmėroi njerėzit pėr ditėn kur ndėshkimi iu vjen atyre. Ata qė shkelėn do tė thonė, “Zotėruesi ynė, na shtyj edhe njė herė afatin. Atėherė do i pėrgjigjemi thirrjes Tėnde dhe t’i ndjekim tė dėrguarit.” A nuk bėtė be nė tė kaluarėn se do tė zgjatni pėrgjithmonė?

[14:45] Banuat nė shtėpitė e atyre para jush, qė i bėnė keq vetes, dhe e keni parė qartė ēka iu bėmė atyre. Kemi ujdisur shumė precedentė pėr ju.

[14:46] Ata planifikuan planet e tyre, dhe Zoti ėshtė tėrėsisht i vetėdijshėm pėr planet e tyre. Nė tė vėrtetė, planet e tyre ishin tė mjaftueshme pėr tė fshirė male.

Fitore e garantuar pėr tė dėrguarit e Zotit

[14:47] As mos mendo qė Zoti do tė thyej premtimin e Tij ndaj tė dėrguarve tė Tij. Zoti ėshtė i Plotfuqishėm, Hakmarrės.

Qiej tė ri dhe tokė e re*

[14:48] Do tė vij dita kur kjo tokė do tė zėvendėsohet me tokė tė re, dhe gjithashtu edhe qiejt, dhe ēdokush do tė sillet para Zotit, tė Vetmit, Supremit.

*14:48 Kjo profeci gjithashtu gjendet nė Besėlidhjen e Vjetėr (Isaia 65:17 & 66:22) dhe Besėlidhjen e Re: “Ēka presim janė qiej tė ri dhe tokė e re ku, sipas premtimit tė tij, drejtėsia e Zotit.

[14:49] Dhe do i shohėsh fajtorėt atė ditė tė lidhur nė pranga.

[14:50] Veshjet e tyre do tė jenė nga zifti, dhe zjarr do i kaplojė fytyrat e tyre.

[14:51] Se Zoti do tė paguaj secilin shpirt pėr ēfarėdo qė ka mbledhur ai; Zoti ėshtė llogaritėsi mė i shkathėt.

[14:52] Kjo ėshtė shpallje pėr njerėzit, qė tė paralajmėrohen me tė, dhe t’ua bėjmė atyre me dije qė Ai ėshtė vetėm njė zot, dhe qė njerėzit qė kanė mendė tė mund tė marrin vesh.