Surja 18:  Shpella (El-Kehf)

[18:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[18:1] Lavdi Zotit, qė shpalli te shėrbėtori i Tij kėtė shkrim, dhe e bėri tė patėmetė.

[18:2] (Shkrim) i pėrkryer pėr tė paralajmėruar ndėshkim tė rėndė nga Ai, dhe pėr tė ēuar lajm tė mirė te besimtarėt qė ēojnė jetė tė drejtė, qė ata kanė fituar shpėrblim bujar.

[18:3] Ku qėndrojnė pėrgjithmonė.

[18:4] Dhe pėr t’i paralajmėruar ata qė thanė, “Zoti ka lindur djalė!”

[18:5] Ata nuk kanė njohuri pėr kėtė, e as prindėrit e tyre. Ēfarė blasfemie po del nga gojėt e tyre! Ēka ata shprehin ėshtė gėnjeshtėr e tepėrt.

[18:6] Mund ta fajėsosh veten nė llogari tė reagimit tė tyre ndaj kėtij kallėzimi, dhe mosbesimit tė tyre nė tė; mund tė pikėllohesh.

Fundi i botės*

[18:7] Kemi zbukuruar ēdo gjė nė tokė, nė mėnyrė qė t’i testojmė ata, dhe kėshtu t’i shquajmė ata mes tyre qė punojnė drejtėsi.

[18:8] Patjetėr, do tė fshijmė ēdo gjė nė tė, duke e lėnė atė krejtėsisht shterp.*

Banuesit e shpellės

[18:9] Ēka po ta merr mendja, pse tjetėr po tė tregojmė pėr njerėzit e shpellės, dhe numrat e ndėrlidhur me ta? Ata janė mes shenjave tona tė mahnitshme.

*18:8-9 Siē del, historia e kėtyre besimtarėve tė Krishterė, Shtatė Gjumashėve tė Efesit, ėshtė drejtpėrdrejt e lidhur me fundin e botės siē thuhet nė 18:9 & 21. Roli i kėtyre besimtarėve nė zbulimin e fundit tė botės ėshtė i detajuar nė Shtojcėn 25.

[18:10] Kur tė rinjtė u strehuan nė shpellė, thanė, “Zotėruesi ynė, derdh mbi ne mėshirėn Tėnde, dhe na beko ēėshtjet tona me udhėzimin Tėnd.”

[18:11] Ne pastaj ua mbyllėm veshėt nė shpellė pėr njė numėr tė paracaktuar vitesh.

[18:12] Pastaj i ringjallėm pėr tė parė cila nga dy palėt mund tė numėrojė kohėzgjatjen e qėndrimit tė tyre aty.

[18:13] Tė tregojmė ty historinė e tyre, sinqerisht. Ata ishin tė rinj qė besuan nė Zotėruesin e tyre, dhe ne ua shtuam udhėzimin e tyre.

[18:14] Ua pėrforcuam zemrat e tyre kur ata u ngritėn dhe thanė: “Zotėruesi ynė i vetėm ėshtė Zotėruesi i qiejve dhe tokės. Ne nuk do tė adhurojmė asnjė zot tjetėr pėrkrah Tij. Pėrndryshe, do tė ishim larg nė humbje.

[18:15] "Ja ku janė njerėzit tanė duke ngritur zota pėrkrah Tij. Sikur tė mund tė furnizonin ata ndonjė provė pėr tė mbėshtetur qėndrimin e tyre! Kush ėshtė mė i keq se dikush qė trillon rrena dhe ia mveshė ato Zotit?

Shtatė gjumashėt e Efesit*

[18:16] "Pasi qė dėshironi t’iu shmangeni atyre, dhe adhurimit tė tyre tė tjetėr pos Zotit,* le tė strehohemi nė shpellė. Le tė derdhė mbi ju Zotėruesi juaj mėshirėn e Tij dhe t’ju drejtojė nė vendimin e drejtė.”

*18:16-20 Efesi gjendet rreth 300 km nė jug tė Nicės antike, dhe rreth 50 km nė jug tė Izmirit tė sotėm nė Turqi. Banuesit e shpellės ishin tė Krishterė tė ri qė donin tė ndjekin mėsimet e Jezusit, dhe tė adhuronin vetėm Zotin. Ata ishin duke i ikur keqtrajtimit tė neo-krishterėve qė shpallėn njė Krishterim tė korruptuar tre shekuj pas Jezusit, nė pasim tė Konferencave tė Nicės, kur doktrina e Trinisė u shpall. Nė vitin 1928, Franz Miltner, njė arkeolog Austrian zbuloi varrin e shtatė gjumashėve tė Efesit. Historia e tyre ėshtė mirė e dokumentuar nė disa enciklopedi.

Njė mėsues udhėzues ėshtė parakusht

[18:17] Mund ta shihje diellin kur lindi duke ardhur nga ana e djathtė e shpellės sė tyre, dhe kur perėndoi, ndriēoi mbi ta nga e majta, pėrderisa ata fjetėn nė zgavėr aty. Kjo ėshtė njėra prej shenjave tė Zotit.* Kėdo qė Zoti e udhėzon ėshtė vėrtetė i udhėzuar, dhe kėdo qė Ai e dėrgon nė humbje, nuk do tė gjesh pėr tė asnjė mėsues udhėzues.

*18:17 Kjo shenjė, aluzion, na tregon qė shpella ishte e drejtuar kah veriu.

[18:18] Do tė mendoje qė ishin tė zgjuar, kur nė fakt ishin nė gjumė. I kthyem nė anėn e djathtė dhe nė anėn e majtė, pėrderisa qeni i tyre i zgjati para kėmbėt e tij mes tyre. Po t’i shihje ata, do tė kishe ikur prej tyre, i goditur me llahtari.

[18:19] Kur i ringjallėm ata, e pyetėn njėri tjetrin, “Sa gjatė keni qenė kėtu?” “Kemi qenė kėtu njė ditė ose njė pjesė tė ditės,” ata u pėrgjigjėn. “Zotėruesi juaj e di mė sė miri sa gjatė kemi qėndruar kėtu, pra le tė dėrgojmė njėrin prej nesh me kėto monedha nė qytet. Le tė gjejė ushqimin mė tė pastėr, dhe tė blejė pak pėr ne. Le tė ketė kujdes tė mos vėrehet shumė, dhe tė mos tėrheqė vėmendjen e tė tjerėve.

[18:20] "Nėse ju zbulojnė, do t’ju gurėzojnė pėr vdekje, ose t’ju detyrojnė tė ktheheni prapa nė fenė e tyre, atėherė nuk mund t’ia dilni.”

Lidhja me fundin e botės*

[18:21] I bėmė tė zbulohen, pėr t’ia bėrė me dije tė gjithėve qė premtimi i Zotit ėshtė i vėrtetė, dhe pėr tė hequr krejt dyshimin nė lidhje me fundin e botės.* Njerėzit pastaj u grindėn mes vete sa i pėrket atyre. Disa thanė, “Le tė ndėrtojmė njė ndėrtesė rreth tyre.” Zotėruesi i tyre ėshtė njohėsi mė i mirė i tyre. Ata qė mbizotėruan thanė, “Do tė ndėrtojmė njė vend adhurimi rreth tyre.”

*18:21 Siē detajohet nė Shtojcėn 25, ky tregim ndihmoi nė gjetjen e fundit tė botės.

[18:22] Disa do tė thoshin, “Ata ishin tre; i katėrti qeni i tyre,” pėrderisa tė tjerė do tė thoshin, “Pesė; i gjashti qeni i tyre,” pėrderisa supozonin. Tė tjerė thanė, “Shtatė,” dhe i teti ishte qeni i tyre. Thuaj, “Zotėruesi im di mė sė miri pėr numrin e tyre.” Vetėm njė pakicė e diti numrin e saktė. Prandaj, mos u shty me ta; bėua rrafsh. Nuk ke nevojė tė konsultosh askėnd pėr kėtė.

Pėrkujtojmė zotin nė ēdo rast qė na jepet

[18:23] Tė mos thuash qė do tė bėsh diēka nė tė ardhmen,

[18:24] pa thėnė, “dashtė Zoti.”* Nėse harron tė bėsh kėtė, duhet menjėherė tė pėrkujtosh Zotėruesin tėnd dhe tė thuash, “Mė udhėzoftė Zotėruesi im tė bėj mė mirė herėn e ardhshme.”

*18:24 Ky urdhėr i rėndėsishėm na jep mundėsi ditore pėr ta pėrkujtuar Zotin.

[300 + 9]*

[18:25] Ata qėndruan nė shpellėn e tyre treqind vite, plus nėntė.*

*18:25 Ndryshimi nė mes tė 300 viteve diellore dhe 300 viteve hėnore ėshtė nėntė vjet. Kėshtu, zbulimi i fundit tė botės ishte paracaktuar nga i Plotfuqishmi tė ndodhte nė vitin 1980 Pas Lindjes sė Krishtit (1400 Pas Hixhrės), 300 vite (309 vite hėnore) para fundit tė botės (shih 72:27 dhe Shtojcėn 25).

[18:26] Thuaj, “Zoti ėshtė njohėsi mė i mirė se sa gjatė qėndruan ata atje.” Ai i di tė gjitha fshehtėsitė nė qiej dhe tokė. Nga hirėsia e Tij mund tė shihni; nga hirėsia e Tij mund tė dėgjoni. Nuk ka asnjė pėrkrah Tij si Zotėrues dhe Sundues, dhe Ai kurrė nuk lejon asnjė ortak tė ketė hise nė mbretėrimin e Tij.

[18:27] Tė recitosh ēka tė ėshtė shpallur nga shkrimi i Zotėruesit tėnd. Asgjė tė mos i shfuqizojė fjalėt e Tij, dhe tė mos gjeni asnjė burim tjetėr pėrkrah tij.

Grupet e mėsimit tė Kuranit

[18:28] Ta shtysh veten tė jesh me ata qė adhurojnė Zotėruesin e tyre ditė e natė, duke e kėrkuar vetėm Atė. Mos i kthe sytė larg prej tyre, duke kėrkuar kotėsitė e kėsaj bote. As tė mos i bindesh dikujt zemrėn e tė cilit e bėmė tė pavėmendshme ndaj lajmit tonė; dikujt qė ndjek dėshirat e veta, dhe prioritetet e tė cilit janė tė pėshtjelluara.

Liri absolute e fesė

[18:29] Shpall: “Kjo ėshtė e vėrteta nga Zotėruesi juaj,” dhe kush do le tė besojė, dhe kush do le tė mos besojė. Kemi pėrgatitur pėr shkelėsit zjarr qė krejtėsisht do i mbėshtjellė ata. Kur ata bėrtasin pėr ndihmė, do iu jepet lėng si acid i pėrqendruar qė i djeg fytyrat. Ēfarė pije e tmerrshme! Ēfarė fati i tmerrshėm!

[18:30] Sa pėr ata qė besojnė dhe ēojnė jetė tė drejtė, ne nuk ngelim sė shpėrblyeri ata qė punojnė drejtėsi.

[18:31] Ata kanė merituar kopshte Edeni ku rrjedhin lumenj. Ata do tė zbukurohen aty me byzylykė ari, dhe do tė veshin rroba mėndafshi dhe kadifeje tė gjelbra, dhe do tė ēlirohen nė mobilie tė rehatshme. Ēfarė shpėrblimi i mrekullueshėm; ēfarė banese e mrekullueshme!

Prona si idhull*

[18:32] Pėrmend pėr ta shembullin e dy burrave: i dhamė njėrit prej tyre dy kopshte hardhish, tė rrethuara me palma hurmash, dhe vumė tė mbjella tė tjera ndėrmjet tyre.

*18:32-42 Kurani pėrmendė shumė shembuj tė zotave tė ndryshėm qė njerėzit i adhurojnė pėrkrah Zotit; ato pėrfshijnė fėmijėt (7:190), udhėheqėsit dhe shkollarėt fetarė (9:31), pronėn (18:42), tė shenjtit dhe profetėt e vdekur (16:20-21, 35:14 & 46:5-6), dhe unin (25:43, 45:23).

[18:33] Tė dy kopshtet i prodhuan frutat e tyre me kohė, dhe me bollėk, se ne e bėmė njė lum qė tė rrjedhė pėrmes tyre.

[18:34] Njė herė, pas tė vjelave, ai me mburrje i tha shokut tė tij: “Unė jam shumė mė pėrparimtar se ti, dhe zotėroj mė shumė respekt nga njerėzit.”

[18:35] Kur ai hyri nė kopshtin e vet, i bėri keq vetes duke thėnė, “Nuk mendoj se do tė pėrfundojė kjo ndonjėherė.

[18:36] "Aq mė shumė, mendoj qė s’ka tjetėr; Nuk mendoj qė Orės (Pėrjetėsisė) do i vij koha ndonjėherė. Edhe nėse kthehem te Zotėruesi im, do tė (jem mjaft i zgjuar qė tė) kem njė edhe mė tė mirė atje.”

[18:37] Shoku i tij i tha, pėrderisa diskutoi me tė, “A nuk ke besuar nė Atė qė tė krijoi nga dheu, pastaj nga njė pikėl, pastaj tė pėrkreu nė njė burrė?

[18:38] "Sa pėr mua, Zoti ėshtė Zotėruesi im, dhe unė nuk do tė ngritė asnjė zot pėrveē Zotėruesit tim.

Urdhėr i rėndėsishėm

[18:39] "Kur hyre nė kopshtin tėnd, ėshtė dashur tė kesh thėnė, ‘Kjo ėshtė ēka Zoti mė ka dhėnė (Ma Sha Allah). Askush nuk ka fuqi pėrveē Zotit (La Kuvete Ila Billah).’ Ti mund tė shohėsh qė unė kam mė pak para dhe mė pak fėmijė se ti.

[18:40] "Zotėruesi im mund tė mė japė mė mirė se kopshti yt. Ai mund tė dėrgojė njė stuhi tė fortė nga qielli qė e fshinė kopshtin tėnd, duke e lėnė krejtėsisht shterpė.

[18:41] "Ose, uji i tij mund tė fundoset mė thellė, larg nga arritja jote.”

[18:42] Vėrtetė, tė mbjellat e tij u fshinė, dhe ai pėrfundoi me brejtje ndėrgjegjeje, duke u qarė pėr ēka kishte shpenzuar pėr tė sė koti, pėrderisa prona e tij shtrihej shterpė. Ai mė nė fund tha, “Ah sikur tė mos e kisha ngritur pronėn time si zot pėrkrah Zotėruesit tim.”

[18:43] Asnjė forcė nė tokė nuk do tė kishte mundur ta ndihmojė atė kundėr Zotit, as nuk ishte e mundur pėr tė qė tė pranojė ndonjė ndihmė.

[18:44] Kjo ėshtė pėr shkak se i vetmi Zotėrues dhe sundues i vėrtetė ėshtė Zoti; Ai furnizon shpėrblimin mė tė mirė, dhe me Tė ėshtė pėrfundimi mė i mirė.

[18:45] Pėrmend pėr ta shembullin e kėsaj jete si ujė qė e zbresim nga qielli pėr tė prodhuar bimėt e tokės, pastaj ato shndėrrohen nė kashtė qė bahet nga era. Zoti ėshtė i zoti t’i bėjė tė gjitha gjėrat.

Rirregullimi i prioriteteve tona

[18:46] Paratė dhe fėmijėt janė gėzimet e kėsaj jete, por punėt e drejta furnizojnė shpėrblim tė pėrjetshėm nga Zotėruesi yt, dhe shpresė shumė mė tė mirė.

[18:47] Do tė vij dita kur i fshijmė malet, dhe do tė shohėsh tokėn shterpė. Do i mbledhim tė gjithė ata, duke mos lėnė asnjė prej tyre.

[18:48] Ata do tė paraqiten para Zotėruesit tėnd rresht. Keni ardhur te ne si individ, ashtu si ju krijuam nė fillim. Nė tė vėrtetė, kjo ėshtė ēka ju pretenduat qė nuk do tė ndodhė kurrė.

[18:49] Regjistri do tė paraqitet, dhe do i shohėsh fajtorėt tė frikėsuar nga pėrmbajtjet e tij. Ata do tė thonė, “Mjerė ne. Si ėshtė e mundur qė ky libėr nuk lė asgjė, as tė vogėl as tė madhe, pa e numėruar?” Ata do tė gjejnė ēdo gjė qė e kishin bėrė tė sjellė pėrpara. Zotėruesi yt nuk ėshtė kurrė i padrejtė ndaj askujt.

Klasifikimi i krijesave tė Zotit

[18:50] Iu thamė engjėjve, “Bini nė pėrulje para Ademit.” Ata ranė nė pėrulje, pėrveē Dreqit. Ai u bė xhin, se nuk iu bind porosisė sė Zotėruesit tė Tij.* A do tė zgjedhni atė dhe pasardhėsit e tij si zotėrues nė vend tė Meje, edhe pse ata janė armiqtė tuaj? Ēfarė zėvendėsimi i tmerrshėm!

*18:50 Kur grindja e madhe nė shoqėrinė qiellore ndodhi (38:69), tė gjitha krijesat u klasifikuan nė engjėj, xhin, dhe njerėz (Shtojca 7).

[18:51] Nuk i lejova qė tė jenė dėshmitarė tė krijimit tė qiejve dhe tokės, as tė krijimit tė vetė atyre. As nuk i lejoj shpirtligjtė tė punojnė nė mbretėrinė Time.*

*18:51 Zoti e dinte qė Dreqi dhe pėrkrahėsit e tij (xhinėt dhe njerėzit) do tė merrnin vendimin e gabuar. Prandaj ndodhi pėrjashtimi i tyre nga tė qenit dėshmitarė tė procesit tė krijimit.

[18:52] Do tė vij dita kur Ai thotė, “Thirrni ortakėt e Mi, tė cilėt pretenduat tė jenė zota pėrkrah Meje,” ata do i thėrrasin ata, por nuk do iu pėrgjigjen. Njė barrierė e pakalueshme do i ndajė ata nga njėri tjetri.

[18:53] Fajtorėt do tė shohin Ferrin, dhe do e kuptojnė qė do tė bien nė tė. Ata nuk do tė kenė asnjė shpėtim nga aty.

Mosbesimtarėt refuzojnė tė pranojnė plotėsinė e Kuranit

[18:54] Kemi pėrmendur nė kėtė Kuran ēdo lloj shembulli, por qenia njerėzore ėshtė krijesa mė grindavece.

[18:55] Asgjė nuk i parandaloi njerėzit nga besimi, kur udhėzimi iu erdhi atyre, dhe nga kėrkimi i faljes sė Zotėruesit tė tyre, pėrveē qė ata kėrkuan tė shohin tė njėjtin (lloj tė mrekullive) si gjeneratat paraprake, ose sfiduan tė shohin ndėshkimin para tyre.

[18:56] Ne vetėm i dėrgojmė tė dėrguarit thjeshtė si bartės tė lajmeve tė mira, si dhe si paralajmėrues. Ata qė nuk besojnė argumentojnė me shpifje pėr ta mposhtur tė vėrtetėn, dhe i marrin provat dhe paralajmėrimet e Mia si tė kota.

Ndėrhyrje Hyjnore

[18:57] Kush janė mė tė kėqij se ata qė iu kujtohen provat e Zotėruesit tė tyre, pastaj i shpėrfillin, pa e kuptuar ēka janė duke bėrė. Si pasojė, ne vėmė mburoja mbi zemrat e tyre pėr t’i parandaluar nga tė kuptuarit (e Kuranit), dhe shurdhim nė veshėt e tyre. Pra, pa marrė parasysh ēka ti bėn pėr t’i udhėzuar ata, kurrė asnjėherė nuk udhėzohen.

[18:58] Prapėseprapė, Zotėruesi yt ėshtė Falės, plot mėshirė. Po t’i thėrriste Ai ata nė llogaridhėnie pėr punėt e tyre, Ai do i asgjėsonte ata mu aty dhe atėherė. Por, Ai iu jep atyre njė afat deri nė njė kohė specifike tė paracaktuar; pastaj ata nuk mund tė ikin.

[18:59] Mori shoqėrish i kemi asgjėsuar pėr shkak tė shkeljeve tė tyre; kemi caktuar kohė specifike pėr asgjėsimin e tyre.

Mėsime tė vlefshme prej Moisiut dhe mėsuesit tė tij

[18:60] Moisiu i tha shėrbėtorit tė tij, “Nuk do tė pushoj derisa tė arrij nė vendin ku dy lumenjtė takohen, pa marrė parasysh sa do tė zgjasė.”

[18:61] Kur ata arritėn te vendi ku ata u takuan, ata harruan peshkun e tyre, dhe ai e gjeti rrugėn prapa pėr te lumi, tinėzisht.

[18:62] Kur ata e kaluan atė vend, ai i tha shėrbėtorit tė tij, “Le tė hamė drekė. I gjithė ky rrugėtim na ka rraskapitur.”

[18:63] Ai tha, “A tė kujtohet kur u ulėm pranė shkėmbit atje? Nuk i kushtova vėmendje peshkut. Ishte djalli qė mė bėri tė harroj, dhe e gjeti rrugėn prapa pėr nė lum, ēuditėrisht.”

[18:64] (Moisiu) tha, “Ai ishte vendi qė po e kėrkonim.” Ata u kthyen nėpėr hapa tė vet.

[18:65] Ata gjetėn njė nga shėrbėtorėt tanė, tė cilin e bekuam me mėshirė, dhe dhuruam mbi tė nga vetė dituria jonė.

[18:66] Moisiu i tha atij, “A mund tė vij pas teje, qė tė mė mėsosh pak nga dituria dhe udhėzimi qė tė ėshtė dhėnė ty?”

[18:67] Ai tha, “Nuk mund tė kesh durim me mua.

[18:68] "Si mund tė durosh pėr diēka qė nuk di?”

[18:69] Ai tha, “Do tė mė gjesh, dashtė Zoti, tė durueshėm. Nuk do tė kundėrshtoj asnjė urdhėr qė mė jep ti.”

[18:70] Ai tha, “Nėse mė ndjek mua, atėherė tė mos mė pyesėsh pėr asgjė, nė mos zgjedhsha unė tė tė tregoj pėr atė.”

[18:71] Kėshtu ata tė dy shkuan. Kur hipėn nė njė anije, ai bėri njė birė nė tė. Ai tha, “A bėre birė pėr t’i mbytur njerėzit e saj? Ke bėrė diēka tė tmerrshme.”

[18:72] Ai tha, “A nuk thash qė nuk mund tė kesh durim tė jesh me mua?”

[18:73] Ai tha, “Pahiri. Mos mė dėno se harrova; mos ji shumė i rreptė me mua.”

[18:74] Kėshtu vazhduan rrugėn. Kur takuan njė djalė tė ri, e vrau. Tha, “Pse e vrave njė njeri aq tė pafajshėm, qė nuk ka vrarė askėnd? Ke bėrė diēka tė urryer.”

[18:75] Ai tha, A nuk tė thash qė nuk mund tė kesh durim tė jesh me mua?”

[18:76] Ai tha, “Nėse tė pyes pėr diēka tjetėr, atėherė mos mė mbajė me ty. Ke parė mjaftė arsyetime nga unė.”

[18:77] Kėshtu ata vazhduan rrugėn. Kur arritėn nė njė shoqėri tė caktuar, ata kėrkuan ushqim nga njerėzit, por ata refuzuan tė jenė mikpritės. Pas pak, ata gjetėn njė mur gati duke u rrėzuar, dhe ai e ndreqi atė. Ai tha, “Ti ke mundur tė kėrkosh pagė pėr atė!”

Ka arsye tė mirė pėr gjithēka

[18:78] Ai tha, “Tash na duhet tė ndahemi. Por unė do tė shpjegoj ty ēdo gjė pėr tė cilėn nuk pate durim.

[18:79] "Sa pėr anijen, ishte e peshkatarėve tė varfėr, dhe dėshirova ta bėj tė dėmtuar. Ishte njė mbret qė po vinte pas tyre, qė po e konfiskonte ēdo anije, me forcė.

[18:80] "Sa pėr djalin, prindėrit e tij ishin besimtarė tė mirė, dhe e pamė qė ai do i rėndonte ata me shkeljen dhe mosbesimin e tij.*

*18:80 Adolf Hitleri ishte njė fėmijė tėrheqės dhe nė dukje i pafajshėm. Sikur tė vdiste si fėmijė, shumė do tė ishin vrerosur, dhe shumė do tė kishin parashtruar nė pyetje menēurinė e Zotit. Mėsojmė nga kėto mėsime tė thella qė ka arsye tė mirė pas ēdo gjėje.

[18:81] "Deshėm qė Zotėruesi yt tė zėvendėsojė nė vend tė tij njė djalė tjetėr; njė qė ėshtė mė i mirė nė drejtėsi dhe dashamirėsi.

[18:82] "Sa pėr murin, ishte i dy jetimėve nė qytet. Nėn tė, ishte njė thesar qė iu takonte atyre. Pėr shkak se babai i tyre ishte njeri i drejtė, Zotėruesi yt deshi qė ata tė rriten dhe tė arrijnė forcė tė plotė, pastaj ta nxjerrin thesarin e tyre. E tillė ėshtė mėshira prej Zotėruesit tėnd. Nuk e bėra asnjėrėn prej tyre nga vullneti im. Ky ėshtė shpjegimi i gjėrave pėr tė cilat nuk pate durim.”

Dhul-Kernejni: Ai me dy brirėt ose dy gjeneratat

[18:83] Tė pyesin pėr Dhul-Kernejnin. Thuaj, “Do t’ju kallėzoj ca nga historia e tij.”

[18:84] I dhamė atij autoritet nė tokė, dhe e furnizuam atė me lloj lloj mjetesh.

[18:85] Pastaj, ai e ndoqi njė rrugė.

[18:86] Kur arriti perėndimin e largėt, e gjeti diellin duke perėnduar nė njė oqean tė gjerė, dhe gjeti njerėz atje. Ne thamė, “O Dhul-Kernejn, mund tė sundosh si tė duash; ose ndėshko, ose ji i sjellshėm me ta.”

[18:87] Ai tha, “Sa pėr ata qė shkelin, do i ndėshkojmė; pastaj, kur kthehen te Zotėruesi i tyre, Ai do i parashtrojė nė mė shumė ndėshkim.

[18:88] "Sa pėr ata qė besojnė dhe ēojnė jetė tė drejtė, ata pranojnė shpėrblim tė mirė; do i trajtojmė mirė.”

[18:89] Pastaj ai ndoqi njė rrugė tjetėr.

[18:90] Kur arriti nė lindjen e largėt, ai e gjeti diellin duke lindur nė njerėz qė nuk kishin asgjė pėr t’i strehuar prej tij.

[18:91] Natyrisht qė ne ishim tėrėsisht tė vetėdijshėm pėr ēdo gjė qė ai gjeti.

[18:92] Ai pastaj ndoqi njė rrugė tjetėr.

[18:93] Kur ai arriti nė luginėn ndėrmjet dy vargmaleve, ai gjeti njerėz gjuha e tė cilėve ishte mezi e kuptueshme.

Gogu dhe Magogu*

[18:94] Ata thanė, “O Dhul-Kernejn, Gogu dhe Magogu janė korruptues tė tokės. A mund tė tė paguajmė qė tė krijosh njė barrierė ndėrmjet neve dhe atyre?”

*18:94-98 Njėra prej detyrave tė tė Dėrguarit tė Zotit tė Besėlidhjes ishte qė tė thotė qė Gogu dhe Magogu, shenja e fundit para fundit tė botės, do tė rishfaqet nė vitin 2270 Pas Lindjes sė Krishtit (1700 Pas Hixhrės), vetėm 10 vjet para fundit. Vini re qė Gogu dhe Magogu ndodhin nė Suret 18 dhe 21, saktėsisht 17 strofa para fundit tė secilės sure, duke pėrfaqėsuar 17 shekuj hėnor (shih 72:27 dhe Shtojcėn 25).

[18:95] Ai tha, “Zotėruesi im mė ka dhėnė dhurata tė mėdha. Nėse bashkėpunoni me mua, do tė ndėrtoj njė pendė ndėrmjet juve dhe atyre.

[18:96] "Mė sillni masa hekuri.” Kur ai e mbushi hapėsirėn ndėrmjet dy vargmaleve, ai tha, “Fryni.” Kur u skuq nga nxehti, ai tha, “Mė ndihmoni tė derdhė tunxh mbi tė.”

[18:97] Pra, ata nuk mund tė ngjiteshin nė tė, e as tė bėnin bira nė tė.

[18:98] Ai tha, “Kjo ėshtė mėshirė nga Zotėruesi im. Kur t’i vij koha profecisė sė Zotėruesit tim, Ai do e bėjė pendėn tė rrėnohet. Profecia e Zotėruesit tim ėshtė e vėrtetė.”

[18:99] Nė atė kohė, do i lėmė ata ta pushtojnė njėri tjetrin, pastaj do i bihet bririt, dhe do i mbledhim ata tė gjithė sė bashku.

[18:100] Do t’ua paraqesim Ferrin, nė atė ditė, mosbesimtarėve.

[18:101] Ata janė ata sytė e tė cilėve ishin tepėr tė mbuluar pėr tė parė lajmin Tim. As nuk mund tė dėgjonin.

[18:102] A mendojnė ata qė nuk besojnė se mund tė shpėtojnė me ngritjen e shėrbėtorėve tė Mi si zota pėrkrah Meje? Kemi pėrgatitur pėr mosbesimtarėt Ferr si vendbanim tė pėrhershėm.

Kėqyrne veten

[18:103] Thuaj, “A t’ju tregoj kush janė humbėsit mė tė kėqij?

[18:104] "Ata janė ata punėt e tė cilėve nė kėtė jetė janė krejtėsisht tė humbura, por ata mendojnė se po bėjnė mirė.”

[18:105] Tė tillė janė ata qė nuk besuan nė shpalljet e Zotėruesit tė tyre dhe nė takimin me Tė. Prandaj, punėt e tyre janė tė kota; nė Ditėn e Ringjalljes, ata nuk kanė peshė.

[18:106] Pagesa e tyre e drejtė ėshtė Ferr, si kompensim pėr mosbesimin e tyre, dhe pėr qė i tallėn shpalljet e Mia dhe tė dėrguarit e Mi.

[18:107] Sa pėr ata qė besojnė dhe ēojnė jetė tė drejtė, ata kanė merituar Parajsė tė hareshme si banesė tė tyre.

[18:108] Pėrgjithmonė banojnė aty; ata kurrė nuk do tė dėshirojnė ndonjė zėvendėsim tjetėr.

Kurani: Krejt ēka na duhet

[18:109] Thuaj, “Sikur tė ishte oqeani ngjyrė pėr fjalėt e Zotėruesit tim, oqeani do tė harxhohej, para se fjalėt e Zotėruesit tim tė harxhoheshin, edhe nėse e dyfishojmė furnizimin e ngjyrės.”

[18:110] Thuaj, “Unė nuk jam asgjė mė shumė se njė njeri si ju, qė ėshtė frymėzuar qė zoti juaj ėshtė njė zot. Ata qė shpresojnė ta takojnė Zotėruesin e tyre tė punojnė drejtėsi, dhe kurrė tė mos adhurojnė asnjė tjetėr zot pėrkrah Zotėruesit tė tij.”