Surja 32:  Pėrulja (Es-Sexhde)

[32:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[32:1] A. L. M.*

*32:1 Domethėnia e kėtyre shkronjave jepet nė strofėn e ardhshme: “Ky libėr ėshtė, pa asnjė dyshim, shpallje prej Zotėruesit tė gjithėsisė.” Shih Shtojcėn 1 pėr hollėsirat.

[32:2] Libri ėshtė, pa asnjė dyshim, shpallje prej Zotėruesit tė gjithėsisė.

[32:3] Ata thanė, “Ai e trilloi atė.” Nė tė vėrtetė, ky ėshtė e vėrteta nga Zotėruesi yt, pėr t’i paralajmėruar njerėzit qė nuk pranuan paralajmėrues para teje, qė tė mund tė jenė tė udhėzuar.

Asnjė ndėrmjetėsues ddėrmjet teje dhe Zotit

[32:4] Zoti ėshtė Ai qė krijoi qiejt dhe tokėn, dhe ēdo gjė ndėrmjet tyre pėr gjashtė ditė, dhe mori ēdo gjė nė dorė. Nuk keni asnjė pėrkrah Tij si Zotėrues, e as nuk keni ndėrmjetėsues. A nuk do tė merrni vesh?

[32:5] Tė gjitha ēėshtjet drejtohen nga Ai nga qielli nė tokė. Te Ai, dita ėshtė e barabartė me njėmijė vjet tuajat.

[32:6] Njohės i tė gjitha tė fshehtave dhe deklarimeve; i Plotfuqishmi, i Mėshirshmi.

Zanafilla e njeriut

[32:7] Ai ėshtė Ai qė pėrkreu ēdo gjė qė krijoi, dhe filloi krijimin e njeriut nga balta.

[32:8] Pastaj Ai vazhdoi riprodhimin e tij nėpėrmjet njė lėngu tė caktuar tė ulėt.

[32:9] Ai e formoi atė dhe fryu nė tė nga fryma e Tij. Dhe Ai ju dha dėgjimin, shikimin, dhe trutė; rrallė jeni falėnderues.

[32:10] Pyesin veten, “Pasi qė tė zhdukemi nė tokė, a krijohemi sėrish?” Pra, sa i pėrket takimit me Zotėruesin e tyre, ata janė mosbesimtarė.

[32:11] Thuaj, “Do tė viheni nė vdekje nga engjėlli nė detyrė tė tė cilit jeni vendosur, pastaj te Zotėruesi juaj do tė ktheheni.”

Tepėr vonė

[32:12] Po t’i shihje fajtorėt kur i pėrkulin kokat e tyre para Zotėruesit tė tyre: “Zotėruesi ynė, tash kemi parė dhe kemi dėgjuar. Dėrgona prapė dhe do tė jemi tė drejtė. Tash kemi arritur tė bindemi.”*

*32:12 Nėse dėrgohen prapė, ata do tė kryenin shkeljet e njėjta. Shih Shėnimin 6:28.

[32:13] Sikur tė donim, do tė kishim mundur t’i jepnim ēdo shpirti udhėzimin e tij, por veē ėshtė e paracaktuar qė Unė do tė mbushė Ferrin me xhinė dhe njerėz, tė gjithė sė bashku.*

*32:13 Shumica e njerėzve “insistojnė” qė tė shkojnė nė Ferr, duke zgjedhur t’i injorojnė ftesat e Zotit pėr t’i shpenguar ata. Zoti nuk do tė vė asnjė person nė Ferr. Ata qė nuk arrijnė ta shpengojnė veten duke e mohuar idhujtarinė dhe duke ia kushtuar veten VETĖM Zotit, dhe nuk arrijnė t’i zhvillojnė shpirtrat e vet nėpėrmjet praktikave tė porositura nga Krijuesi jonė, do iu duhet tė ikin nė Ferr me vullnetin e vet. Ata do tė jenė tepėr tė ligė pėr tė pėrballuar prezencėn fizike tė energjisė sė Zotit.

[32:14] Vuani pasojat e harresės tuaj tė kėsaj dite; tash ju harrojmė juve. Keni vetėshkaktuar ndėshkim tė pėrhershėm si shpagim pėr vetė punėt tuaja.

[32:15] Njerėzit e vetėm qė vėrtetė besojnė nė shpalljet tona janė ata qė bien nė pėrulje kur i dėgjojnė ato. Ata e madhėrojnė dhe lavdėrojnė Zotėruesin e tyre, pa aspak mendjemadhėsi.

[32:16] Anėt e tyre me gatishmėri i braktisin shtretėrit e tyre, pėr tė adhuruar Zotėruesin e tyre, nga respekti dhe shpresa, dhe nga furnizimet tona te ta, ata japin.

Parajsa: Papėrshkrueshmėrisht e bukur

[32:17] Nuk e keni idenė sa shumė kėnaqėsi dhe lumturi po ju presin si shpėrblim pėr punėt tuaja (tė drejta).

[32:18] A ėshtė dikush qė ėshtė besimtar i njėjtė si dikush qė ėshtė shpirtligė? Ata nuk janė tė barabartė.

[32:19] Sa pėr ata qė besojnė dhe ēojnė jetė tė drejtė, kanė merituar Parajsėn e pėrhershme. E tillė ėshtė banesa e tyre, si shpėrblim pėr punėt e tyre.

[32:20] Sa pėr shpirtligjtė, pėrfundimi i tyre ėshtė Ferr. Sa herė qė mundohen tė dalin prej aty, do tė shtyhen prapa. Do iu thuhet, “Vuanie agoninė e Ferrit nė tė cilin dikur nuk besonit.”

[32:21] I lejojmė ata tė vuajnė ndėshkimin mė tė vogėl (tė kėsaj bote), para se ta vetėshkaktojnė ndėshkimin mė tė madh (tė Pėrjetėsisė), qė tė mund (tė ua rrokė dhe) tė pėrmirėsohen.

[32:22] Kush ėshtė mė i keq se dikush qė i kujtohen kėto shpallje tė Zotėruesit tė tij, pastaj insiston qė t’i shpėrfillė ato? Patjetėr do i ndėshkojmė fajtorėt.

[32:23] I kemi dhėnė Moisiut shkrimin – mos ushqe asnjė dyshim pėr takimin me Tė – dhe e bėmė atė udhėzim pėr Fėmijėt e Izraelit.

[32:24] Caktuam prej mes tyre imamė qė udhėzuan nė pėrputhje me urdhrat tona, sepse ata duruan me kėmbėngulje dhe arritėn tė jenė tė sigurt pėr shpalljet tona.

[32:25] Zotėruesi yt ėshtė Ai qė do i gjykojė ata nė Ditėn e Ringjalljes, sa i pėrket ēdo gjėje pėr tė cilėn u grindėn.

[32:26] A iu shkon mendja ndonjėherė atyre sa shumė gjenerata i kemi asgjėsuar para tyre? Ata tash jetojnė dhe ecin nė shtėpitė e paraardhėsve tė tyre. Kjo duhet tė furnizojė prova tė mjaftueshme. A nuk dėgjojnė?

[32:27] A nuk e kuptojnė qė ne e ēojmė ujin nė toka shterpė, dhe prodhojmė me tė tė korra pėr t’i ushqyer bagėtitė e tyre, si dhe ata? A nuk shohin.

[32:28] Ata sfidojnė: “Ku ėshtė ajo fitore, nėse jeni tė sinqertė?”

[32:29] Thuaj, “Dita kur fitorja e tillė vjen, besimi nuk do iu sjellė dobi atyre qė nuk besuan para saj, e as nuk do iu jepet tjetėr mundėsi.”

[32:30] Prandaj, shpėrfilli ata dhe prit, edhe ata po presin.