Surja 35:  Nismėtari (Fatir)

[35:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[35:1] I lartmadhėruar qoftė Zoti, Nismėtari i qiejve dhe tokės, dhe caktuesi i engjėjve pėr tė qenė tė dėrguar me krahė – dy, tre, dhe katėr (krahė). Ai e rritė krijimin si do Ai. Zoti ėshtė i Gjithėfuqishėm.

[35:2] Kur Zoti derdhė mbi njerėzit mėshirė, asnjė forcė nuk mund ta ndalė. Dhe nėse ai e mbanė atė, asnjė forcė, pėrveē Atij, nuk mund ta dėrgojė. Ai ėshtė i Plotfuqishmi, Mė i Menēuri.

[35:3] O njerėz, pėrkujtoni bekimet e Zotit mbi ju. A ka ndonjė krijues pėrveē Zotit qė furnizon pėr ju nga qielli dhe toka? Nuk ka asnjė zot pėrkrah Tij. Si mund tė devijoni?

[35:4] Nėse nuk tė besojnė ty, tė dėrguarė para teje nuk janė besuar. Zoti i ka nė dorė tė gjitha gjėrat.

[35:5] O njerėz, premtimi i Zotit ėshtė e vėrteta; prandaj, mos t’ju tėrhiqet vėmendja nga kjo jetė e ulėt. Nga iluzionet e thjeshta mos u largoni nga Zoti.

[35:6] Djalli ėshtė armiku juaj, pra trajtonie si armik. Ai vetėm e fton partinė e tij qė tė jenė banues tė Ferrit.

[35:7] Ata qė nuk besojnė kanė vetėshkaktuar ndėshkim tė rreptė, dhe ata qė besojnė dhe ēojnė jetė tė drejtė kanė merituar falje dhe shpėrblim shumė tė madh.

[35:8] Vini re atė puna djallėzore e tė cilit zbukurohet nė sytė e tij, derisa ai mendon se ėshtė e drejtė. Zoti e dėrgon nė humbje kėdo qė do (tė shkojė nė humbje), dhe Ai e udhėzon kėdo qė do (tė udhėzohet). Prandaj, mos u dėshpėro pėr ta. Zoti ėshtė tėrėsisht i vetėdijshėm pėr ēdo gjė qė bėjnė.

[35:9] Zoti ėshtė Ai qė dėrgon erėrat pėr t’i pėrzier retė, dhe pastaj i ēojmė drejt tokave shterpė, dhe ngjallim toka tė tilla pasi tė ishin tė vdekura. Kėshtu ėshtė ringjallja.

I gjithė dinjiteti i takon Zotit

[35:10] Kushdo qė kėrkon dinjitet duhet ta dijė qė Zotit i takon i gjithė dinjiteti. Te ai ngriten fjalėt e mira, dhe Ai i ngritė punėt e drejta. Sa pėr ata qė planifikojnė punė tė kėqija, ata vetėshkaktojnė ndėshkim tė rreptė; planifikimi i njerėzve tė tillė ėshtė i paracaktuar tė dėshtojė.

Zoti i ka gjėrat nė dorė

[35:11] Zoti ju krijoi nga dheu, pastaj prej njė pikle, pastaj ju bėn tė riprodhoni nėpėrmjet bashkėshorteve tuaja. Asnjė femėr nuk mbetet shtatzėnė, as nuk lindė, pa dijen e Tij. Askush nuk mbijeton njė jetė tė gjatė, dhe jeta e askujt nuk kėputet shkurt, pėrveē nė pėrputhje me njė regjistėr tė paracaktuar. Kjo ėshtė lehtė pėr Zotin.

Ēmuarja e madhėshtisė sė Zotit*

[35:12] Dy detet nuk janė tė njėjtė; njėri ėshtė i ėmbėl dhe i shijshėm, pėrderisa tjetri ėshtė i njelmėt dhe i papijshėm. Prej secilit prej tyre hani mish tė butė, dhe nxirrni stoli pėr t’i mbajtur. Dhe i shihni anijet duke lundruar nėpėrmjet tyre, duke kėrkuar furnizimet e Tij, qė tė mund tė jeni mirėnjohės.

*35:12-13 Kur i dėrgojmė astronautėt tanė nė gjithėsi, i furnizojmė me nevojat e tyre minimale tė ushqimit, ujit, dhe oksigjenit. Kur anuam nga blasfemia e Dreqit biliona vjet mė parė (Shtojca 7), Zoti na lėshoi nė gjithėsi tė hipur nė anijen kozmike tė quajtur Toka. Por Zoti e ka furnizuar anijen tonė kozmike me sisteme mbresėlėnėse tė riciklimit qė furnizojnė llojllojshmėri tė madhe tė ushqimeve tė freskėta, ujit, oksigjenit, madje edhe riprodhimin e neve astronautėve.

[35:13] Ai e shkrinė natėn nė ditė, dhe e shkrinė ditėn nė natė. Ai e ka parashtruar diellin dhe hėnėn pėr tė lėvizur pėr njė kohė tė paracaktuar. I tillė ėshtė Zoti Zotėruesi juaj; i Tij ėshtė i gjithė mbretėrimi. Cilėtdo idhuj qė i ngrisni pėrkrah Tij nuk posedojnė as sa njė lėvozhgė fare.

Idhujt krejtėsisht tė pafuqi*

[35:14] Nėse i thėrrisni ata nuk mund t’ju dėgjojnė. Edhe nėse ju dėgjojnė, nuk mund t’ju pėrgjigjen. Nė Ditėn e Ringjalljes, do t’ju mohojnė. Askush nuk mund t’ju njoftojė si Mė Njohėsi.

*35:14 Njerėzit idolizojnė Jezusin, Marinė, Muhamedin, Alin, dhe/ose tė shenjtit; idhujt e tillė nuk janė nė dijeni dhe krejtėsisht tė pafuqi. Edhe kur ishin tė gjallė nė kėtė tokė ishin tė pafuqi.

[35:15] O njerėz, ju jeni ata qė keni nevojė pėr Zotin, pėrderisa Zotit nuk i nevojitet askush, Mė i Falėnderuari.

[35:16] Nėse Ai do, Ai mund t’ju heqė dhe zėvendėsojė me krijim tė ri.

[35:17] Kjo nuk ėshtė vėshtirė pėr Zotin.

[35:18] Asnjė shpirt nuk mund t’i bartė mėkatet e shpirtit tjetėr. Nėse njė shpirt qė ėshtė i ngarkuar me mėkate i lutet tjetrit qė t’ia bartė njė pjesė tė barrės, asnjė shpirt tjetėr nuk mund tė bartė ndonjė pjesė tė saj, edhe sikur tė ishin tė afėrt. Tė vetmit njerėz qė marrin vesh nga paralajmėrimet tua janė ata qė ia kanė dronė Zotėruesit tė tyre, edhe kur janė vetė, dhe i zbatojnė Lutjet e Kontaktit (Salat). Kushdo qė e pastron shpirtin e vet, e bėn pėr tė mirėn e vet. Te Zoti ėshtė fati pėrfundimtar.

[35:19] I verbėri dhe pamėsi nuk janė tė barabartė.

[35:20] As errėsira dhe drita.

[35:21] As freskia e hijes dhe nxehtėsia e diellit.

[35:22] As tė gjallit dhe tė vdekurit; Zoti e bėn kė do Ai dėgjues. Nuk mund t’i bėsh tė dėgjojnė ata qė janė nė varre.

[35:23] Ti nuk je asgjė mė shumė se paralajmėrues.

I Dėrguari i Zotit i Besėlidhjes*

[35:24] Tė kemi dėrguar ty* me tė vėrtetėn, bartės lajmesh tė mira, si dhe si paralajmėrues. Ēdo shoqėri duhet tė pranojė paralajmėrues.

*35:24 Vlera germore e “Rashad Khalifa” (1230), plus numri i strofės (24) japin shumėn qė ėshtė shumėfish i 19-tės (1230+24=1254=19x66).

[35:25] Nėse nuk besojnė, ata para tyre gjithashtu nuk kanė besuar. Tė dėrguarit e tyre shkuan te ta me prova tė qarta, dhe Psalmet, dhe shkrimet ndriēuese.

[35:26] Mė pas, i shkatėrrova ata qė nuk besuan; sa i tmerrshėm ishte ndėshkimi Im!

Krijimet e ngjyrshme tė Zotit

[35:27] A nuk e kuptoni se Zoti zbret nga qielli ujė, me tė cilin prodhojmė fruta lloj lloj ngjyrash? Madje edhe malet kanė ngjyra tė ndryshme; majat janė tė bardha, ose tė kuqe, ose ndonjė ngjyrė tjetėr. E korbat janė tė zi.

[35:28] Gjithashtu, njerėzit, kafshėt, dhe bagėtitė janė lloj lloj ngjyrash. Kjo ėshtė pse njerėzit qė ia kanė vėrtetė dronė Zotit janė ata qė janė tė dijshėm. Zoti ėshtė i Plotfuqishėm, Falės.

[35:29] Padyshim, ata qė recitojnė librin e Zotit, zbatojnė Lutjet e Kontaktit (Salat), dhe nga furnizimet tona te ta shpenzojnė - fshehtė dhe publikisht - merren me investim qė nuk humbė.

[35:30] Ai do i paguaj ata me bujari, dhe do i shumėfishojė bekimet e Tij mbi ta. Ai ėshtė Falės, Mirėnjohės.

Kurani: Pėrmbushja e tė gjitha shkrimeve

[35:31] Ēka tė shpallėm ty nė kėtė shkrim ėshtė e vėrteta, duke i pėrmbushur tė gjitha shkrimet paraprake. Zoti ėshtė Njohės i tėrėsishėm i shėrbėtorėve tė Tij, Pamės.

[35:32] E kaluam shkrimin nga gjenerata nė gjeneratė, dhe e lejuam kėdo qė zgjodhėm nga shėrbėtorėt tonė ta pranojnė atė. Mė pas, disa prej tyre i bėnė keq shpirtrave tė vet, disa iu pėrmbajtėn atij vetėm njė pjesė tė kohės, pėrderisa tė tjerėt ishin tė etur pėr tė punuar drejtėsi nė pėrputhje me vullnetin e Zotit; ky ėshtė triumfi mė i madh.

Besimtarėt

[35:33] Ata do tė hynė nė kopshtet e Edenit, ku do tė stolisen me byzylykė ari dhe margaritarėsh, dhe veshjet e tyre aty do tė jenė nga mėndafshi.

[35:34] Ata do tė thonė, “Lartmadhėri Zotit qė na i hoqi tė gjitha brengat. Zotėruesi ynė ėshtė Falės, Mirėnjohės.

[35:35] "Ai na ka pranuar nė vendbanim hareje tė pėrhershme, nga hirėsia e Tij. Kurrė nuk mėrzitemi kėtu, as kurrė nuk lodhemi.”

Mosbesimtarėt

[35:36] Sa pėr ata qė nuk besojnė, kanė vetėshkaktuar zjarrin e Ferrit, ku nuk iu mbaron vdekja, as ndėshkimi nuk iu zbutet kurrė. Kėshtu i paguajmė mosmirėnjohėsit.

[35:37] Do tė klithin nė tė, “Zotėruesi ynė, nėse na nxjerr nga kėtu, do tė punojmė drejtėsi, nė vend tė punėve qė dikur i bėmė.” A nuk ua dhamė krejt jetėn si shans, me kujtesa tė vazhdueshme pėr ata qė do tė ishin tė vėmendshėm? A nuk e pranuat paralajmėruesin? Prandaj, vuani (pasojat). Shkelėsit nuk do tė kenė askėnd qė t’iu ndihmojė.

[35:38] Zoti ėshtė Njohėsi i tė ardhmes sė qiejve dhe tokės. Ai ėshtė Njohėsi i tė gjitha mendimeve mė tė thella.

Fituesit dhe humbėsit

[35:39] Ai ėshtė Ai qė ju bėri trashėgimtarė tė tokės. Mė pas, kushdo qė zgjedhė tė mos besojė bėn kėshtu nė dėm tė vet. Mosbesimi i mosbesimtarėve vetėm shkakton neverinė e Zotėruesit tė tyre ndaj tyre. Mosbesimi i mosbesimtarėve i zhytė mė thellė nė humbje.

[35:40] Thuaj, “Vini re idhujt qė i keni ngritur pėrkrah Zotit; mė tregoni ēka nė tokė kanė krijuar.” A ėshtė ndonjė pjesė nė qiej e tyre? A u kemi dhėnė atyre libėr ku nuk ka dyshim? Nė tė vėrtetė, ēka shkelėsit i premtojnė njėri tjetrit nuk ėshtė asgjė mė shumė se njė iluzion.

[35:41] Zoti ėshtė Ai qė i mbanė qiejt dhe tokėn, se mos zhduken. Sikur dikush tjetėr t’i mbante, ato patjetėr do tė zhdukeshin. Ai ėshtė i Butė, Falės.

Vėnia nė test

[35:42] Ata u betuan nė Zotin qė po tu shkonte njė paralajmėrues atyre, do udhėzoheshin mė mirė se ndonjė asamble e caktuar! Megjithatė, tash qė paralajmėruesi erdhi te ta, kjo vetėm i zhyti ata mė thellė nė neveri.

[35:43] Ata u mbajtėn me mendjemadhėsi nė tokė, dhe me planifikim djallėzor, dhe planifikimet djallėzore vetėm iu kthehen atyre qė i planifikojnė. A tė presin ata atėherė ndonjė gjė pos fatit tė atyre qė i bėnė gjėrat e njėjta nė tė kaluarėn? Do e shihni se sistemi i Zotit ėshtė i pėrhershėm; do e shihni se sistemi i Zotit ėshtė i pandryshueshėm.

[35:44] A nuk janė endur nėpėr tokė dhe i kanė vėrejtur pasojat pėr ata qė iu paraprinė? Ata ishin edhe mė tė fortė se ta. Asgjė nuk mund tė fshihet prej Zotit nė qiej, as nė tokė. Ai ėshtė i Gjithėdijshėm, i Gjithėfuqishėm.

[35:45] Sikur Zoti t’i ndėshkonte njerėzit pėr mėkatet e tyre, Ai nuk do tė linte asnjė krijesė nė tokė. Por Ai u jep afat atyre pėr njė kohė tė paracaktuar. Kur tė pėrmbushet afati i tyre, atėherė Zoti ėshtė Pamės i shėrbėtorėve tė Tij.