Surja 37:  Renditėsit (Es-Saffat)

[37:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[37:1] Pasha renditėsit nė kolona.

[37:2] Fajėsuesit e atyre pėr tu fajėsuar.

[37:3] Recituesit e lajmeve.

[37:4] Zot i juaji ėshtė vetėm njė zot.

[37:5] Zotėruesi i qiejve dhe tokės, dhe ēdo gjėje mes tyre, dhe Zotėruesi i lindjeve.*

*37:5 Ēdo trup qiellor lindė nė planetin tokė, dhe perėndon. Ēdo lindje quhet “lindje.”

[37:6] E kemi zbukuruar qiellin mė tė ulėt me yje tė stolisura.*

*37:6 Ne jetojmė nė gjithėsinė mė tė brendshme dhe mė tė vogėl. Xhinėt janė tė mbyllur me kėtė gjithėsi.

[37:7] E ruajtėm atė nga ēdo djall i djallėzuar.

[37:8] Ata nuk mund tė pėrgjojnė nė Shoqėrinė e Lartė; bombardohen nga ēdo anė.

[37:9] Ata janė mallkuar; kanė vetėshkaktuar ndėshkim tė pėrhershėm.

[37:10] Nėse ndonjėri prej tyre provon t’iu mėsyhet kufijve tė jashtėm, ai goditet me predhė tė fortė.

[37:11] Pyeti ata, “A janė ata mė vėshtirė pėr t’i krijuar, apo krijesat tjera?” I krijuam ata nga balta e lagėt.

[37:12] Pėrderisa ti mahnitesh, ata tallen.

[37:13] Kur ua kujton, nuk janė tė vėmendshėm.

[37:14] Kur shohin provė, e pėrqeshin.

[37:15] Thonė, “Kjo ėshtė qartazi magji!

[37:16] "Pasi tė vdesim dhe bėhemi pluhur e eshtra, a ringjallemi?

[37:17] "A edhe paraardhėsit tonė tė lashtė?”

[37:18] Thuaj, “Po, do tė mblidheni me forcė.”

[37:19] Krejt ēka duhet ėshtė njė shtytje e lehtė, ku ata (ngriten) duke shikuar.

[37:20] Do tė thonė, “Mjerė ne; kjo ėshtė Dita e Gjykimit.”

[37:21] Kjo ėshtė dita e vendimit nė tė cilėn dikur nuk besonit.

[37:22] Mblidhni shkelėsit, dhe shoqet e tyre, dhe idhujt qė ata adhuruan

[37:23] pėrkrah Zotit, dhe udhėzoni te rruga e Ferrit.

[37:24] Ndalni ata, dhe pyetni:

[37:25] "Pse nuk i ndihmoni njėri tjetrit?”

[37:26] Ata do tė jenė, atė ditė, duke u nėnshtruar plotėsisht.

Fajėsim i dyanshėm

[37:27] Do tė vijnė te njėri tjetri, duke e hetuar dhe fajėsuar njėri tjetrin.

[37:28] Do iu thonė (udhėheqėsve tė tyre), “Ju dikur na vinit nga ana e djathtė.”

[37:29] Ata do tė pėrgjigjen, “Ishit ju ata qė nuk ishit besimtarė.

[37:30] "Ne nuk patėm aspak fuqi mbi ju; ishit ju qė ishit shpirtligj.

[37:31] "Me tė drejtė pėsuam gjykimin e Zotėruesit tonė; tash duhet tė vuajmė.

[37:32] "Ju ēorientuam juve, vetėm sepse vetė ishim tė humbur.”

[37:33] Pra, sė bashku tė gjithė ata do tė pėsojnė ndėshkimin nė atė ditė.

[37:34] Kėshtu i paguajmė fajtorėt.

Urdhri i parė

[37:35] Kur iu tha atyre, “La Ilahe Ila Allah [Nuk ka zot tjetėr pėrkrah Zotit],” ata u bėnė mendjemėdhenj.

[37:36] Ata thanė, “A t’i lėmė zotat tanė pėr hatėr tė njė poeti tė ēmendur?”

[37:37] Nė fakt, ai e ka sjellė tė vėrtetėn, dhe i ka konfirmuar tė dėrguarit.

[37:38] Patjetėr, do tė shijoni ndėshkimin qė dhemb mė sė shumti.

[37:39] Ju paguheni vetėm pėr ēka keni bėrė.

[37:40] Vetėm shėrbėtorėt e Zotit qė ia kushtojnė veten absolutisht vetėm Atij (do tė shpėtohen).

[37:41] Ata kanė merituar furnizime qė janė tė rezervuara posaēėrisht pėr ta.

[37:42] Tė gjitha llojet e frutave. Ata do tė jenė tė nderuar.

[37:43] Nė kopshtet e haresė.

[37:44] Nė mobilie afėr njėra tjetrės.

[37:45] Gota me pije tė pastra do iu ofrohen atyre.

[37:46] Tė kthjellėta dhe tė shijshme pėr pirėsit.

[37:47] Tė pandotura, tė pashtershme.

[37:48] Me ta do tė jenė shoqėruese tė mahnitshme.

[37:49] Tė ruajtura si vezė tė ndjeshme.

Banuesit e Parajsės vizitojnė banuesit e Ferrit

[37:50] Do tė vijnė te njėri tjetri, dhe tė diskutojnė me njėri tjetrin.

[37:51] Njėri prej tyre do tė thotė, “Dikur kisha njė shok.

[37:52] "Ai talleshte: ‘A e beson gjithė kėtė?

[37:53] " `Pasi qė tė vdesim dhe tė shndėrrohemi nė pluhur e eshtra, a thirremi nė llogaridhėnie?’ “

[37:54] Ai do tė thotė, “Thjeshtė shikoni!”

[37:55] Kur ai shikon, do tė shohė shokun e tij nė zemėr tė Ferrit.*

*37:55 Njerėzit qė ia dalin nė Parajsė do tė kenė mundėsi t’i vizitojnė tė afėrmit dhe shokėt e tyre nė Ferr, pa pasoja tė kėqija. Nė Pėrjetėsi, kushdo mund tė lėvizė teposhtė, por jo pėrpjetė pėrtej njė kufiri tė caktuar. Kufiri caktohet nga shkalla e rritjes dhe zhvillimit tė tij (Shtojca 5).

[37:56] Ai (do tė shkojė te ai dhe) thotė, “Pasha Zotin, gati sa nuk mė prishe.

[37:57] "Po tė mos ishte pėr bekimet e Zotėruesit tim, do tė kisha qenė me ty tani.

[37:58] "(A beson ende) qė vdesim,

[37:59] "vetėm vdekjen e parė, dhe nuk paguhemi?”

Shpengimi: Triumfi mė i madh

[37:60] I tillė ėshtė triumfi mė i madh.

[37:61] Kjo ėshtė pėr ēka ēdo punėtor duhet tė punojė.

[37:62] A ėshtė ky fat mė i mirė, apo pema e hidhėrimit?

[37:63] E kemi bėrė ndėshkim pėr shkelėsit.

[37:64] Ėshtė pemė qė rritet nė zemėr tė Ferrit.

[37:65] Lulet e saj duken si kokat e djajve.

[37:66] Ata do tė hanė prej saj deri sa t’iu mbushen barqet.

[37:67] Pastaj do i mbushin me pije ferri.

[37:68] Pastaj do tė kthehen nė Ferr.

Ata i ndoqėn prindėrit e tyre verbėrisht

[37:69] Ata i gjetėn prindėrit e tyre tė humbur.

[37:70] Dhe verbėrisht shkuan pas hapave tė tyre.

Fitorja e garantuar pėr tė dėrguarit

[37:71] Shumica e gjeneratave paraprake kanė humbur nė mėnyrėn e njėjtė.

[37:72] Kemi dėrguar te ta paralajmėrues.

[37:73] Vini re pasojat pėr ata qė kanė qenė tė paralajmėruar.

[37:74] Vetėm shėrbėtorėt e Zotit qė ia kushtojnė veten absolutisht vetėm Atij (shpėtohen).

Nuhu

[37:75] Kėshtu, Nuhu na thirri, dhe ne ishim mė tė mirėt pėrgjegjės.

[37:76] E shpėtuam atė dhe familjen e tij nga katastrofa e madhe.

[37:77] I bėmė shoqėruesit e tij shpėtimtarėt.

[37:78] Dhe e ruajtėm historinė e tij pėr gjeneratat pasuese.

[37:79] Paqe qoftė mbi Nuhun mes njerėzve.

[37:80] Kėshtu i shpėrblejmė tė drejtit.

[37:81] Ai ėshtė njė prej shėrbėtorėve tanė besimtarė.

[37:82] I mbytėm tė gjithė tė tjerėt.

Ibrahimi

[37:83] Mes ndjekėsve tė tij ishte Ibrahimi.

[37:84] Ai i erdhi Zotėruesit tė tij me gjithė zemėr.

[37:85] Ai i tha babait tė tij dhe njerėzve tė tij, “Ēka po adhuroni?

[37:86] "A doni ju zota tė rremė nė vend tė Zotit?

[37:87] "Ēka mendoni pėr Zotėruesin e gjithėsisė?”

[37:88] Ai i kėqyri yjet me kujdes.

[37:89] Pastaj u dorėzua dhe tha, “Jam lodhur me kėtė!”

[37:90] Ata u larguan prej tij.

[37:91] Ai pastaj iu kthye idhujve tė tyre, duke thėnė, “A dėshironi tė hani?

[37:92] "Pse nuk po flisni?”

[37:93] Pastaj i shkatėrroi.

[37:94] Ata i shkuan atij me tėrbim tė madh.

[37:95] Ai tha, “Si mund tė adhuroni ēka e gdhendni?

[37:96] "Kur Zoti ju ka krijuar juve, dhe ēdo gjė qė bėni ju!”

[37:97] Ata thanė, “Le tė ndėrtojmė njė zjarr tė madh, dhe ta hedhim atė nė tė.”

[37:98] Ata planifikuan kundėr tij, por ata i bėmė humbėsit.

[37:99] Ai tha, “Unė po shkoj te Zotėruesi im; Ai do tė mė udhėzojė.”

[37:100] "Zotėruesi im, mė dhuro fėmijė tė drejtė.”

[37:101] I dhamė atij lajm tė mirė pėr njė fėmijė tė mirė.

Ėndėrr djallėzore*

[37:102] Kur ai u rrit mjaft pėr tė punuar me tė, tha, “Djali im, shoh nė ėndėrr qė po tė flijoj ty. Ēka po ta merr mendja?” Ai tha, “O babai im, bė ēka je i urdhėruar tė bėsh. Do tė mė gjesh, dashtė Zoti, tė durueshėm.”

*37:102 Mė i Miri nuk pėrkrahė tė kėqija (7:28. Si me Jobin, Dreqi pretendoi qė Ibrahimi e deshi djalin e tij tepėr shumė, dhe u lejua qė ta vė Ibrahimin nė atė test tė vėshtirė.)

[37:103] Ata tė dy u nėnshtruan, dhe ai e vuri ballin e tij poshtė (pėr ta sakrifikuar).

Zoti ddėrhynė pėr ta shpėtuar Ibrahimin dhe Ismailin

[37:104] E thirrėm: “O Ibrahim.

[37:105] "I ke besuar ėndrrės.” Kėshtu i shpėrblejmė tė drejtit.

[37:106] Ai ishte vėrtetė test i pėrpiktė.

[37:107] E ēliruam (Ismailin) duke zėvendėsuar njė sakrificė shtazore.

[37:108] Dhe e ruajtėm historinė e tij pėr gjeneratat pasuese.

[37:109] Paqe qoftė mbi Ibrahimin.

[37:110] Kėshtu i shpėrblejmė tė drejtit.

[37:111] Ai ėshtė njė prej shėrbėtorėve tanė besimtarė.

Lindja e Isakut

[37:112] Dhe i dhamė atij lajmin e mirė pėr lindjen e Isakut, qė tė jetė njė prej profetėve tė drejtė.

[37:113] E bekuam atė dhe Isakun. Mes pasardhėsve tė tyre, disa janė tė drejtė, dhe disa janė shkelės shpirtligj.

Moisiu dhe Aroni

[37:114] Gjithashtu e bekuam Moisiun dhe Aronin.

[37:115] I ēliruam ata dhe njerėzit e tyre nga katastrofa e madhe.

[37:116] I pėrkrahėm ata, derisa u bėnė fituesit.

[37:117] I dhamė qė tė dyve shkrimin e thellė.

[37:118] I udhėzuam nė rrugėn e drejtė.

[37:119] E ruajtėm historinė e tyre pėr gjeneratat pasuese.

[37:120] Paqe qoftė mbi Moisiun dhe Aronin.

[37:121] Kėshtu i shpėrblejmė tė drejtit.

[37:122] Qė tė dy ishin mes shėrbėtorėve tanė tė drejtė.

Iljazi

[37:123] Iljazi ishte njė prej tė dėrguarve.

[37:124] I tha njerėzve tė tij, “A nuk do tė punoni drejtėsi?

[37:125] "A adhuroni statujė, nė vend tė Krijuesit Suprem?

[37:126] "Zotit; Zotėruesit tuaj, dhe Zotėruesit tė stėrgjyshėrve tuaj!”

[37:127] Nuk i besuan atij. Si pasojė, ata u desh tė thirren nė llogaridhėnie.

[37:128] Vetėm shėrbėtorėt e Zotit qė ia kushtojnė veten absolutisht vetėm Atij (shpėtohen).

[37:129] E ruajtėm historinė e tij pėr gjeneratat pasuese.

[37:130] Paqe qoftė mbi Iljazin, dhe tė gjithė ata si Iljazi.

[37:131] Kėshtu i shpėrblejmė tė drejtit.

[37:132] Ai ishte njė prej shėrbėtorėve tanė besimtarė.

Luti

[37:133] Luti ishte njė prej tė dėrguarve.

[37:134] E shpėtuam atė dhe tė gjithė familjen e tij.

[37:135] Vetėm plaka u dėnua.

[37:136] I asgjėsuam tė gjithė tė tjerėt.

[37:137] Ende kaloni pranė rrėnojave tė tyre ditėn.

[37:138] Dhe natėn. A nuk kuptoni?

Jona

[37:139] Jona ishte njė prej tė dėrguarve.

[37:140] Ai iku te anija e ngarkuar.

[37:141] Ngriti krye dhe kėshtu, iu bashkua humbėsve.

[37:142] Si pasojė, peshku e gėlltiti atė, dhe ai ishte pėr tu fajėsuar.

[37:143] Po tė mos ishte qė ai u kthye nė meditim (nė Zotin),

[37:144] ai do tė kishte qėndruar nė barkun e tij deri nė Ditėn e Ringjalljes.

[37:145] E hodhėm atė nė shkretėtirė, krejt i rraskapitur.

[37:146] E rritėm njė pemė me fruta tė ngrėnshėm pėr tė.

[37:147] Pastaj e dėrguam te njėqind mijė,* ose mė shumė.

*37:147  Kurani pėrmend 30 numra: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 19, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 99, 100, 200, 300, 1000, 2000, 3000, 5000, 50000, dhe 100000. Shuma e kėtyre numrave ėshtė 162146, ose 19x8534 (shih Sht.1).

[37:148] Ata besuan, dhe i lam ta gėzojnė kėtė jetė.

[37:149] Pyeti ata nėse Zotėruesi yt ka vajza, pėrderisa ata kanė djem!

[37:150] A i krijuam engjėjt tė jenė femra? A ishin dėshmitarė pėr atė?

[37:151] Nė tė vėrtetė, ata blasfemojnė vrazhdė kur thonė -

[37:152] "Zoti ka lindur djalė.” Nė tė vėrtetė, ata janė gėnjeshtarė.

[37:153] A zgjodhi Ai vajzat mbi djemtė?

[37:154] Ēka nuk ėshtė nė rregull me logjikėn tuaj?

Duke iu drejtuar mosbesimtarėve

[37:155] Pse nuk merrni vesh?

[37:156] A keni ndonjė provė?

[37:157] Na tregoni librin tuaj, nėse jeni tė sinqertė.

[37:158] Ata madje edhe shpikėn marrėdhėnie tė posaēme ndėrmjet Atij dhe xhinėve. Xhinėt e dinė qė janė servil.

[37:159] I madhėruar qoftė Zoti; larg nga pretendimet e tyre.

[37:160] Vetėm shėrbėtorėt e Zotit qė ia kushtojnė veten vetėm Atij (shpėtohen).

[37:161] Nė tė vėrtetė, ju dhe ēka adhuroni ju.

[37:162] Nuk mund ta detyroni Atė pėr asgjė.

[37:163] Vetėm ju do tė digjeni nė Ferr.

Engjėjt

[37:164] Secili prej nesh ka punė tė posaēme.

[37:165] Ne jemi renditėsit.

[37:166] Kemi madhėruar (Zotėruesin tonė) siē duhet.

Ndjekja e prindėrve verbėrisht

[37:167] Ata dikur thoshin,

[37:168] "Po t’i kishim pranuar mėsimet e duhura nga prindėrit tanė,

[37:169] "do tė kishim qenė adhurues; tė pėrkushtuar ndaj vetėm Zotit.”

[37:170] Por ata nuk besuan, dhe patjetėr do e marrin vesh.

[37:171] Vendimi ynė tashmė ėshtė marrė pėr shėrbėtorėt tanė tė dėrguarit.

[37:172] Ata janė patjetėr fituesit.

[37:173] Ushtarėt tanė janė ngadhėnjyesit.

[37:174] Pra shpėrfilli pėr njė kohė tė shkurtėr.

[37:175] I shiko ata; edhe ata do tė shikojnė.

[37:176] A e sfidojnė ata ndėshkimin tonė?

[37:177] Kur i godet ata njė ditė, do tė jetė ditė e tmerrshme; ata kanė qenė tė paralajmėruar mjaftueshėm.

[37:178] Shpėrfilli ata pėr njė kohė tė shkurtėr.

[37:179] I shiko ata; edhe ata do tė shikojnė.

[37:180] I madhėruar qoftė Zotėruesi yt, Zotėruesi i madh; larg nga pretendimet e tyre.

[37:181] Paqe qoftė mbi tė dėrguarit.

[37:182] Lartmadhėruar qoftė Zoti, Zotėrues i gjithėsisė.