Surja 42:  Konsultimi (Esh-Shura)

[42:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[42:1] H. M.*

*42:1 Kėto iniciale pėrbėjnė njė pjesė tė rėndėsishme tė mrekullisė sė Kuranit (Shėnimi 40:1).

[42:2] `A. S. K.*

*42:2 Kjo ėshtė e vetmja sure ku shohim inicialet `A.S.K. (`Ajn Sin Kaf), dhe ndodhja totale e kėtyre tri shkronjave nė kėtė sure ėshtė 209, 19x11. Gjithashtu, shkronja “K” ndodhet nė kėtė sure 57 herė, 19x3. E vetmja sure ku e shohim inicialin “K” ėshtė Surja 50, dhe kjo shkronjė ndodhet nė atė sure gjithashtu 57 herė (Shih Shtojcėn 1).

[42:3] Duke tė frymėzuar ty, dhe ata para teje, ėshtė Zoti, i Plotfuqishmi, Mė i Menēuri.

[42:4] Atij i pėrket ēdo gjė nė qiej dhe ēdo gjė nė tokė, dhe Ai ėshtė Mė i Larti, i Madhi.

[42:5] Qiejt mbi ta gati shpartallohen, nga respekti pėr Atė, dhe engjėjt lartmadhėrojnė dhe madhėrojnė Zotėruesin e tyre, dhe ata kėrkojnė falje pėr ata nė tokė. Absolutisht, Zoti ėshtė Falėsi, i Mėshirshmi.

[42:6] Ata qė ngritin zota tjerė pėrkrah Tij, Zoti ėshtė Ai qė i kontrollon ata; ti nuk je avokati i tyre.

[42:7] Ne kėshtu shpallim te ti Kuran arabisht pėr tė paralajmėruar shoqėrinė qendrore dhe tė gjithė rreth saj, dhe pėr tė paralajmėruar pėr Ditėn e Mbledhjes qė ėshtė e pashmangshme. Disa do tė pėrfundojnė nė Parajsė, dhe disa nė Ferr.

[42:8] Po tė donte Zoti, Ai ka mundur t’i bėjė ata njė shoqėri. Por Ai shpengon nė mėshirėn e Tij kėdo Ai do. Sa pėr shkelėsit, ata nuk kanė sundues, as ndihmues.

[42:9] A gjetėn ata zotėruesė tjerė pėrkrah Tij? Zoti ėshtė i vetmi Zotėrues dhe Sundues. Ai ėshtė Ai qė ringjallė tė vdekurit, dhe Ai ėshtė Ai i Gjithėfuqishmi.

[42:10] Nėse polemizoni cilėndo pjesė tė kėtij lajmi, gjykimi pėr qė e bėtė kėtė prehet me Zotin. I tillė ėshtė Zoti Zotėruesi im. Nė Tė kam besim, dhe Atij i nėnshtrohem.

Asgjė e barabartė me Zotin

[42:11] Nismėtari i qiejve dhe tokės. Ai krijoi pėr ju nga vetė ju tė shoqe – dhe gjithashtu edhe pėr kafshėt. Ai kėshtu ju furnizon me mjetet e shumimit. Nuk ka asgjė qė ėshtė e barabartė me Atė. Ai ėshtė Dėgjuesi, Pamėsi.

[42:12] Atij i pėrket komanda absolute e qiejve dhe tokės. Ai ėshtė Ai qė rritė furnizimin pėr kėdo Ai do, ose e zvogėlon atė. Ai ėshtė tėrėsisht i vetėdijshėm pėr tė gjitha gjėrat.

Vetėm njė fe

Monoteistėt kundėr adhuruesve tė idhujve

[42:13] Ai shpalli pėr ju tė njėjtėn fe qė shpalli pėr Nuhun, dhe atė qė ta frymėzuam ty, dhe atė qė shpallėm pėr Ibrahimin, Moisiun, dhe Jezusin: “T’i pėrmbaheni kėsaj feje tė vetme, dhe mos e pėrēani.” Adhuruesit e idhujve do ia kenė inati asaj qė i ftoni tė bėjnė. Zoti shpengon te Vetja kėdo Ai do; Ai udhėzon pėr te Vetja vetėm ata qė nėnshtrohen plotėsisht.

[42:14] Pėr ironi, ata u pėrēanė nė sekte vetėm pasi qė njohuria kishte ardhur te ta, pėr shkak tė xhelozisė dhe inatit mes tyre. Po tė mos ishte pėr njė vendim tė paracaktuar nga Zotėruesi yt pėr t’iu dhėnė afat atyre pėr njė kohė tė caktuar, ata do tė ishin gjykuar menjėherė. Nė tė vėrtetė, gjeneratat e mėvonshme qė trashėguan shkrimin janė plot dyshime.

Lajm tė krishterėve dhe jahudive

[42:15] Kjo ėshtė ajo qė duhet tė predikosh, dhe vazhdo me durim ēka je urdhėruar tė bėsh, dhe mos i ndiq dėshirat e tyre. Dhe shpall: “Unė besoj nė tė gjitha shkrimet e zbritura nga Zoti. U urdhėrova tė gjykoj mes jush me barazi. Zoti ėshtė Zotėruesi ynė dhe Zotėruesi juaj. Ne kemi veprat tona dhe ju keni veprat tuaja. Nuk ka polemikė mes nesh dhe jush. Zoti do tė na mbledhė tė gjithėve sė bashku; te Ai ėshtė fati pėrfundimtar.”

[42:16] Ata qė polemizojnė nė lidhje me Zotin, pasi qė e pranojnė lajmin e Tij, argumenti i tyre asgjėsohet te Zotėruesi i tyre. Ata kanė vetėshkaktuar dėnim, dhe kanė merituar ndėshkim tė rėndė.

[42:17] Zoti ėshtė Ai qė zbriti shkrimin me tė vėrtetėn dhe ligjin. Pėr sa din ti, Ora mund tė jetė shumė afėr.

Besimtarėt tė ndėrgjegjshėm pėr Ditėn e Gjykimit

[42:18] Duke e sfiduar atė janė ata qė nuk besojnė nė tė. Sa pėr ata qė besojnė, ata janė tė ndėrgjegjshėm pėr tė, dhe e dinė qė ėshtė e vėrteta. Absolutisht, ata qė mohojnė Orėn kanė shkuar larg nė humbje.

[42:19] Zoti ėshtė tėrėsisht i vetėdijshėm pėr tė gjitha krijesat e Tij; Ai furnizon pėr kėdo Ai do. Ai ėshtė i Fuqishmi, i Plotfuqishmi.

[42:20] Kushdo qė kėrkon shpėrblimet e Pėrjetėsisė, i shumėfishojmė shpėrblimet pėr tė. Dhe kushdo qė kėrkon gjėrat materiale tė kėsaj bote, i japim prej saj, pastaj ai nuk ka hise nė Pėrjetėsinė.

Idhujt: Duke shpikur ligje tė reja fetare*

[42:21] Ata ndjekin idhuj qė shpallin pėr ta ligje fetare tė paautorizuara nga Zoti. Po tė mos ishte pėr vendimin e paracaktuar, ata do tė ishin gjykuar menjėherė. Vėrtetė, shkelėsit kanė vetėshkaktuar ndėshkim qė dhemb.*

*42:21 Islami i botės sė sotme Myslimane ėshtė shtrembėruar, ėshtė bėrė kult Dreqnor. Ulematė, apo shkollarėt fetarė, kanė shtuar shumė ligje palidhje, ndalesa, rregulla tė veshjes, rregulla diete, dhe zakone fetare tė paautorizuara nga Zoti. Kjo ėshtė njėra prej arsyeve kryesore pėr dėrgimin e tė Dėrguarit tė Zotit tė Besėlidhjes (9:31, 33:67, dhe Shtojca 33).

[42:22] Do i shohėsh shkelėsit tė brengosur pėr ēdo gjė qė kishin bėrė; ēdo gjė do iu kthehet qė t’i kaplojė. Sa pėr ata qė besuan dhe ēuan jetė tė drejtė, ata do tė jenė nė kopshte Parajse. Ata do tė pranojnė ēfarėdo qė dėshirojnė nga Zotėruesi i tyre. Ky ėshtė bekimi i madh.

[42:23] Ky ėshtė lajmi i mirė nga Zoti te shėrbėtorėt e Tij qė besojnė dhe ēojnė jetė tė drejtė. Thuaj, “Unė nuk ju kėrkoj pagė. Ju them juve qė tė kujdeseni pėr tė afėrmit tuaj.” Kushdo qė bėn njė punė tė drejtė, ne do ia shumėfishojmė shpėrblimin e tij pėr tė. Zoti ėshtė Falės, Mirėnjohės.

Zoti fshinė tė pavėrtetėn dhe konfirmon tė vėrtetėn*

[42:24] A po thonė ata, “Ai (Rashadi)* ka trilluar rrena pėr Zotin!”? Po tė donte Zoti, Ai ka mundur t’jua mbyllė mendjet tuaja, por Zoti fshinė tė pavėrtetėn dhe konfirmon tė vėrtetėn me fjalėt e Tij. Ai ėshtė tėrėsisht i vetėdijshėm pėr mendimet mė tė thella.

*42:24 Mosbesimtarėt shtuan 2 thėnie tė pavėrteta nė fund tė Sures 9 pėr ta pėrkujtuar idhullin e tyre, profetin Muhamed. Zoti ka zbuluar evidencė tė pakalueshme pėr ta fshirė kėtė blasfemi dhe pėr ta vendosur tė vėrtetėn. Duke mbledhur vlerėn germore tė “Rashad Khalifa” (1230), plus numrin e strofės (24), marrim 1254, 19x66 (shih Shtojcat 2 & 24 pėr hollėsirat).

[42:25] Ai ėshtė Ai qė pranon pendimin nga shėrbėtorėt e Tij, dhe largon mėkatet. Ai ėshtė tėrėsisht i vetėdijshėm pėr ēdo gjė qė bėni.

[42:26] Duke iu pėrgjigjur Atij janė ata qė besojnė dhe ēojnė jetė tė drejtė. Ai do tė derdhė bekimet e Tij mbi ta. Sa pėr mosbesimtarėt, ata kanė vetėshkaktuar ndėshkim tė rreptė.

[42:27] Sikur Zoti tė rriste furnizimin pėr shėrbėtorėt e Tij, ata do tė ishin bėrė shkelės nė tokė. Kjo ėshtė pse Ai e dėrgon atė tė matur saktėsisht te kush do Ai. Ai ėshtė Njohės i tėrėsishėm dhe Pamės i shėrbėtorėve tė Tij.

[42:28] Ai ėshtė Ai qė lėshon shiun pasi ata tė ishin dėshpėruar, dhe shpėrndan mėshirėn e Tij. Ai ėshtė Sunduesi i vetėm, Mė i Falėnderuari.

[42:29] Mes provave tė Tij ėshtė krijimi i qiejve dhe tokės, dhe krijesave qė Ai i pėrhapė nė to. Ai ėshtė i aftė t’i mbledhė ato, kur Ai do.

Vetėm pasojė

[42:30] Ēfarėdo e keqe qė ju ndodhė juve ėshtė pasojė e vetė veprave tuaja, dhe Ai tejkalon shumė (nga mėkatet tuaja).

[42:31] Nuk mund t’i ikni, dhe nuk keni askėnd pėrkrah Zotit si Zotėrues dhe Sundues.

[42:32] Mes provave tė Tij janė anijet qė lundrojnė nėpėr det me vela si flamuj.

[42:33] Po tė donte Ai, Ai ka mundur t’i qetėsojė erėrat, duke i lėnė tė palėvizshme mbi ujė. Kėto janė prova pėr ata qė janė tė durueshėm, mirėnjohės.

[42:34] Ai mund t’i asgjėsojė ata, si pasojė e vetė veprave tė tyre. Por, Ai tejkalon shumė (nga mėkatet e tyre).

[42:35] Ata qė grinden kundėr provave tona do e marrin vesh qė nuk kanė bazė.

[42:36] Ēfarėdo qė ju jepet juve nuk ėshtė asgjė mė shumė se gjė materiale e pėrkohshme e kėsaj jete. Ēka Zoti posedon ėshtė shumė mė e mirė dhe e pėrhershme, pėr ata qė besojnė dhe kanė besim nė Zotėruesin e tyre.

Tiparet e besimtarėve

[42:37] Ata iu shmangen mėkateve tė tepėrta dhe veseve, dhe kur zemėrohen falin.

[42:38] Ata i pėrgjigjen Zotėruesit tė tyre duke i zbatuar Lutjet e Kontaktit (Salat). Ēėshtjet e tyre vendosen pas kėshillimit tė duhur mes tyre, dhe nga furnizimet tona te ta japin (bamirėsi).

[42:39] Kur padrejtėsi e tepėrt iu bie atyre, ngriten pėr tė drejtat e tyre.

[42:40] Edhe pse shpagimi i drejtė pėr njė padrejtėsi ėshtė ndėshkim i barabartė, ata qė falin dhe mbajnė drejtėsi shpėrblehen nga Zoti. Ai nuk i do tė padrejtit.

[42:41] Padyshim, ata qė ngriten pėr tė drejtat e tyre, kur padrejtėsi iu bie atyre, nuk janė duke bėrė asnjė gabim.

[42:42] Tė padrejtit janė ata qė trajtojnė njerėzit padrejtėsisht, dhe kthehen nė agresion pa u provokuar. Kėta kanė vetėshkaktuar ndėshkim qė dhemb.

[42:43] Strehimi nė durim dhe falje pasqyron karakter vėrtetė tė fortė.

[42:44] Kėdo qė Zoti e dėrgon nė humbje nuk do tė gjejė kurrė asnjė zotėrues tjetėr, dhe do tė shohėsh shkelės tė tillė, kur ata shohin ndėshkimin, duke thėnė, “A mund tė na jepet edhe njė rast?”

[42:45] Do i shohėsh pėrballė tij, tė poshtėruar dhe pėrbuzur, dhe duke shikuar, por duke u munduar tė mos shikojnė. Ata qė besuan do tė shpallin: “Humbėsit e vėrtetė janė ata qė i humbėn shpirtrat e tyre dhe familjet e tyre nė Ditėn e Ringjalljes. Shkelėsit kanė merituar ndėshkim tė pėrhershėm.”

[42:46] Nuk do tė ketė asnjė aleat pėr t’iu ndihmuar atyre kundėr Zotit. Kėdo qė Zoti e dėrgon nė humbje nuk mund tė udhėzohet.

[42:47] T’i pėrgjigjeni Zotėruesit tuaj para se tė vij njė ditė e cila ėshtė shpallur e pashmangshme nga Zoti. Nuk do tė ketė asnjė strehim pėr ju nė atė ditė, as avokat.

Misioni i vetėm i tė dėrguarit

[42:48] Nėse ata kthehen prapa, ne nuk tė dėrguam ty si kujdestar tė tyre. Misioni yt i vetėm ėshtė dorėzimi i lajmit. Kur derdhim mėshirė mbi qeniet njerėzore, ata bėhen krenarė, dhe kur vėshtirėsi i pllakosė ata, si pasojė e vetė punėve tė tyre, qeniet njerėzore shndėrrohen nė mosbesimtarė.

[42:49] I Zotit ėshtė sovraniteti i qiejve dhe tokės. Ai krijon ēfarėdo Ai do, duke i dhuruar vajza kujtdo Ai do, dhe duke i dhuruar djem kujtdo Ai do.

[42:50] Ose, Ai mund t’i bėjė meshkujt dhe femrat tė martohen me njėri tjetrin, dhe ta bėjė kėdo Ai do steril. Ai ėshtė i Gjithėdijshėm, i Gjithėfuqishėm.

Si komunikon Zoti me ne

[42:51] Asnjė qenie njerėzore nuk mund tė komunikojė me Zotin pėrveē nėpėrmjet frymėzimit, ose nga pas njė barriere, ose duke dėrguar njė tė dėrguar nėpėrmjet tė cilit Ai zbulon ēka Ai do. Ai ėshtė Mė i Larti, Mė i Menēuri.

[42:52] Kėshtu, ne frymėzuam te ti shpallje qė shpallė urdhrat tona. Ti as nuk e kishe idenė pėr shkrimin, ose besimin. Por, ne e bėmė kėtė fener pėr tė udhėzuar kėdo ne zgjedhim nga mes shėrbėtorėve tanė. Padyshim, ti udhėzon nė rrugė tė drejtė.

[42:53] Nė rrugėn e Zotit, e tė cilit ėshtė ēdo gjė nė qiej dhe ēdo gjė nė tokė. Absolutisht, tė gjitha ēėshtjet drejtohen nga Zoti.