Surja 50:  K. (Kaf)

[50:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[50:1] K., dhe Kurani i madhėrishėm.*

*50:1 Shih Shtojcėn 1 pėr mrekullitė mbresėlėnėse tė ndėrlidhura me inicialin “K.”

[50:2] Atyre iu duk ēudi qė njė paralajmėrues prej mes tyre erdhi te ta! Mosbesimtarėt thanė, “Kjo ėshtė vėrtetė ēudi;

[50:3] "Pasi qė tė vdesim dhe tė bėhemi pluhur; kjo ėshtė e pamundur.”

[50:4] Ne jemi tėrėsisht tė vetėdijshėm pėr cilindo prej tyre qė konsumohet nga toka; kemi regjistėr tė saktė.

[50:5] Ata e refuzuan tė vėrtetėn kur iu erdhi atyre; janė krejtėsisht tė hutuar.

[50:6] A nuk e kanė shikuar qiellin mbi ta, dhe si e ndėrtuam dhe e stolisėm, pa asnjė tė metė?

[50:7] Dhe e krijuam tokėn, dhe shpėrndamė mbi tė male, dhe rritėm nė tė lloj lloj bimėsh tė bukura.

[50:8] Ky ėshtė ndriēim, dhe kujtesė pėr cilindo adhurues besimtarė.

[50:9] Dhe dėrguam nga qielli ujė tė bekuar, pėr tė rritur me tė kopshte dhe drithėra pėr tu korrur.

[50:10] Palma tė gjata hurmash, me kalaveshė frutash.

[50:11] Furnizime pėr njerėzit. Dhe ngjallim me tė tokat e vdekura; edhe ju ngjalleni ngjashėm.

[50:12] Duke mos besuar para tyre ishin njerėzit e Nuhut, banuesit e Resit, dhe Themudi.

[50:13] Dhe Adi, Faraoni, dhe vėllazėria e Lutit.

[50:14] Dhe banuesit e pyllit, dhe njerėzit e Tubas. Tė gjithė ata nuk iu besuan tė dėrguarve dhe, si pasojė, ndėshkimi Im iu ra atyre.

[50:15] A mos ishim tepėr tė ngarkuar me krijimin e parė? A ėshtė kjo pse dyshojnė nė ringjallje?

[50:16] E krijuam njeriun, dhe e dimė ēka ai i pėshpėritė vetvetes. Ne jemi mė afėr tij se damari i qafės sė tij.

[50:17] Dy (engjėj) qė incizojnė, nė tė djathtė dhe nė tė majtė, janė duke incizuar vazhdimisht.

[50:18] Asnjė shprehje nuk e shpreh ai pa njė dėshmitar vigjilent.

[50:19] Mė nė fund, koma e pashmangshme e vdekjes vjen; kjo ėshtė ajo qė pėrpiqeshe t’i shmangesh.

[50:20] I bihet bririt; kjo ėshtė dita e premtuar.

[50:21] Ēdo shpirt vjen me njė grahės dhe njė dėshmitar.

[50:22] Ti ishe i pavėmendshėm pėr kėtė. Tash ta heqim vellon tėnde; sot, shikimi yt ėshtė (i mprehtė) si shigjetė.

[50:23] Shoqėruesi tha, “Ja ku ėshtė dėshmia ime e vėshtirė.”*

*50:23-28 Shoqėruesi yt gjatė tėrė jetės ėshtė dėshmitar i ēdo gjėje qė bėn. Shih Shtojcėn 7.

[50:24] Flake nė Xhehenem ēdo mosbesimtar kokėfortė.

[50:25] Ndalues tė bamirėsisė, agresor, plot dyshime.

[50:26] Ai ngritė pėrkrah Zotit tjetėr zot. Flake nė ndėshkim tė rreptė.

[50:27] Shoqėruesi i tij tha, “Zotėruesi ynė, unė nuk e ēorientova; ai kishte humbur larg.”

[50:28] Ai tha, “Mos u grindni para Meje; Ju kam paralajmėruar mjaftueshėm.

[50:29] "Asgjė nuk mund tė ndryshohet tani. Unė nuk jam i padrejtė ndaj njerėzve.”

[50:30] Ajo ėshtė dita kur pyesim Ferrin, “A je ngi?” Do tė thotė, “Mė jep ende.”

[50:31] Parajsa do iu ofrohet tė drejtėve, e gatshme.

[50:32] Kjo ėshtė ēka i ishte premtuar ēdo tė penduari, tė durueshmi.

[50:33] Ata ia kishin dronė Mirėbėrėsit, nė vetmi, dhe erdhėn me gjithė zemėr.

[50:34] Hyni aty nė paqe; kjo ėshtė Dita e Pėrjetėsisė.

[50:35] Ata kanė ēfarėdo qė dėshirojnė aty, dhe kemi madje edhe mė shumė.

[50:36] Sa e sa gjenerata para tyre, qė ishin mė tė fuqishme, i asgjėsuam. Kėrkuan nėpėr tokė; a gjetėn ndonjė rrugėdalje?

[50:37] Ky duhet tė jetė mėsim pėr kėdo qė ka mend, ose ėshtė i aftė tė dėgjojė dhe tė dėshmojė.

[50:38] Kemi krijuar qiejt dhe tokėn, dhe ēdo gjė nė mes tyre pėr gjashtė ditė, dhe nuk na preku lodhja.

[50:39] Prandaj, ji i durueshėm pėrballė shprehjeve tė tyre, dhe lavdėro dhe madhėro Zotėruesin tėnd para lindjes sė diellit, dhe para perėndimit tė tij.

[50:40] Gjatė natės tė meditosh nė emrin e Tij, dhe pas pėruljes.

[50:41] Pėrgatituni pėr ditėn kur thirrėsi thėrret nga njė vend qė ėshtė afėr.

[50:42] Kur ata e dėgjojnė britmėn e pashmangshme; ajo ėshtė dita e daljes.

[50:43] Ne jemi ata qė japim jetė dhe vdekje; te ne ėshtė fati pėrfundimtar.

[50:44] Do tė vij dita kur toka ēahet me ngut, duke nxjerrė ata. Njė mbledhje e tillė ėshtė lehtė pėr ne pėr ta bėrė.

[50:45] Jemi tėrėsisht tė vetėdijshėm pėr ēdo gjė qė shprehin, pėrderisa ti nuk ke aspak fuqi mbi ta. Prandaj, ua kujto me kėtė Kuran, atyre qė ia kanė dronė paralajmėrimeve tė Mia.