Surja 53:  Yjet (En-Nexhm)

[53:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[53:1] Pėrderisa yjet ranė.*

*53:1-18 Muhamedi u mblodh nė gjithėsinė mė tė lartė pėr tė pranuar kėtė Kuran nė zemrėn e tij. Yjet ranė pėrderisa ai udhėtoi pėrmes tyre me miliona herė sa shpejtėsia e dritės. Mė pas, Kurani gradualisht u lėshua nė memorien e tij. Lirisht shih Shtojcėn 28.

[53:2] Shoku juaj (Muhamedi) nuk ishte i humbur, as nuk u mashtrua.

[53:3] As nuk ishte duke folur nga dėshira e vet.

[53:4] Ishte frymėzim hyjnor.

[53:5] I diktuar nga Mė i Fuqishmi.

[53:6] Posedues i gjithė autoritetit. Nga lartėsia mė e lartė e Tij.

[53:7] Te horizonti mė i lartė.

[53:8] U afrua duke lėvizur teposhtė.

[53:9] Derisa u gjend sa mė afėr qė ishte e mundur.

[53:10] Ai pastaj e shpalli te shėrbėtori i Tij ēka kishte pėr tu shpallur.

[53:11] Mendja nuk e shpiku ēka pa.

[53:12] A po dyshoni ēka pa?

[53:13] Ai e pa atė nė njė zbritje tjetėr.

[53:14] Te pika pėrfundimtare.

[53:15] Ku Parajsa e pėrhershme gjendet.

[53:16] I tėrė vendi u kaplua.

[53:17] Sytė nuk u luhatėn, as nuk u verbuan.

[53:18] Ai pa shenja tė mėdha tė Zotėruesit tė tij.

Idhujt picimula

[53:19] Krahasonie kėtė me idhujt femėror Alatėn dhe Al-Uzahnė.

[53:20] Dhe Menatėn, tė tretėn.

[53:21] A keni ju djem, pėrderisa Ai ka kėto si vajza?

[53:22] Ēfarė ndarje e turpshme!

[53:23] Kėto nuk janė tjetėr pos emra qė i shpikėt, ju dhe stėrgjyshėrit tuaj. Zoti nuk autorizoi blasfemi tė tillė. Ata ndjekin hamendje, dhe dėshirat e veta, kur udhėzimi i vėrtetė ka ardhur te ta kėtu nga Zotėruesi i tyre.

[53:24] Ēfarė ėshtė ajo qė qenia njerėzore dėshiron?

[53:25] E Zotit ėshtė edhe Pėrjetėsia, edhe kjo botė.

[53:26] Madje as engjėjt nė qiell nuk posedojnė autoritet pėr tė ndėrhyrė. Tė vetmit qė lejohen nga Zoti janė ata qė veprojnė nė pėrputhje me vullnetin e Tij dhe miratimin e Tij.

[53:27] Ata qė nuk besojnė nė Pėrjetėsinė iu kanė dhėnė engjėjve emra femrash.

[53:28] Ata nuk kishin aspak njohuri pėr kėtė; vetėm hamenden. Hamendja nuk ėshtė zėvendėsim pėr tė vėrtetėn.

Zgjedhi shokėt me kujdes

[53:29] T’i shpėrfillėsh ata qė ia kthejnė shpinėn lajmit tonė, dhe preokupohen me jetėn e kėsaj bote.

[53:30] Aq dinė ata. Zotėruesi yt ėshtė tėrėsisht i vetėdijshėm pėr ata qė u humbėn larg nė humbje nga rruga e Tij, dhe Ai ėshtė tėrėsisht i vetėdijshėm pėr ata qė janė tė udhėzuar.

[53:31] E Zotit ėshtė ēdo gjė nė qiej dhe ēdo gjė nė tokė. Ai do i paguaj ata qė bėjnė tė kėqija pėr punėt e tyre, dhe do i shpėrblejė tė drejtit pėr drejtėsinė e tyre.

[53:32] Ata iu shmangen mėkateve dhe shkeljeve tė tepėrta, pėrveē kundėrvajtjeve tė vogla. Falja e Zotėruesit tėnd ėshtė e jashtėzakonshme. Ai ka qenė plotėsisht i vetėdijshėm pėr ju qė kur ju nisi nga toka, dhe pėrderisa ishit embrione nė barqet e nėnave tuaja. Prandaj, mos e lartėsoni vetveten; Ai ėshtė tėrėsisht i vetėdijshėm pėr tė drejtit.

[53:33] A ke vėrejtur atė qė u zmbraps?

[53:34] Rrallė dha bamirėsi, edhe atėherė shumė pak.

[53:35] A posedonte njohuri pėr tė ardhmen? A mund ta shihte?

[53:36] A nuk u njoftua ai pėr mėsimet nė shkrimin e Moisiut?

[53:37] Dhe Ibrahimit qė pėrmbushi?

[53:38] Asnjė shpirt nuk i bart mėkatet e shpirtit tjetėr.

[53:39] Ēdo qenie njerėzore ėshtė pėrgjegjėse pėr punėt e veta.

[53:40] Dhe punėt e secilit do tė tregohen.

[53:41] Pastaj ata do tė paguhen plotėsisht pėr punėt e tilla.

[53:42] Te Zotėruesi yt ėshtė fati pėrfundimtar.

[53:43] Ai ėshtė Ai qė tė bėn tė qeshėsh ose qash.

[53:44] Ai ėshtė Ai qė ka nė dorė vdekje dhe jetė.

Burri e pėrcakton gjininė e bebes

[53:45] Ai ėshtė Ai qė krijoi dy llojet, mashkullin dhe femrėn -

[53:46] nga njė pikėl e vogėl fare.

[53:47] Ai do tė kryej rikrijimin.

[53:48] Ai ėshtė Ai qė ju bėn tė pasur ose tė varfėr.

[53:49] Ai ėshtė Zotėruesi i galaktikave.

[53:50] Ai ėshtė Ai qė asgjėsoi Adin e lashtė.

[53:51] Dhe fshiu Themudin.

[53:52] Gjithashtu njerėzit e Nuhut mė parė; ata ishin shkelės tė kėqij.

[53:53] Shoqėritė e kėqija (tė Sodomės dhe Gomorės) ishin mė tė poshtrit.

[53:54] Si pasojė, ata u zhdukėn krejt.

[53:55] Cilėn prej ēudive tė Zotėruesit tuaj mund ta mohoni?

[53:56] Ky ėshtė paralajmėrim si mė tė hershmit.

[53:57] E pashmangshmja po afrohet.

[53:58] Askush pėrkrah Zotit nuk mund ta heqė.

[53:59] A po e vėni nė pikėpyetje kėtė ēėshtje?

[53:60] A po qeshni, nė vend qė tė qani?

[53:61] A po insistoni nė mėnyrat tuaja?

[53:62] Tė bini nė pėrulje para Zotit, dhe ta adhuroni.