Surja 55:  Mirėbėrėsi (El-Rrahman)

[55:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[55:1] Mirėbėrėsi.

[55:2] Arsimtari i Kuranit.

[55:3] Krijuesi i qenieve njerėzore.

[55:4] Ai u mėsoi atyre si tė dallojnė.

[55:5] Dielli dhe hėna janė tė llogaritura nė mėnyrė tė pėrkryer.

[55:6] Yjet dhe lisat pėrulen.

[55:7] Ai e ndėrtoi qiellin dhe e themeloi ligjin.

[55:8] Tė mos e shkelni ligjin.

[55:9] Tė vendosni drejtėsi; mos e thyeni ligjin.

[55:10] Ai e krijoi tokėn pėr tė gjitha krijesat.

[55:11] Nė tė ka fruta, dhe palma hurmash me frutat e tyre tė kalavarur.

[55:12] Edhe drithėra dhe erėza.

[55:13] (O njerėz dhe xhin,) cilėn prej ēudive tė Zotėruesit tuaj mund ta mohoni?

[55:14] Ai e krijoi njeriun nga balta e tharė, si balta e poēarit.

[55:15] Dhe krijoi xhinėt nga zjarri flakė.

[55:16] (O njerėz dhe xhin,) cilėn prej ēudive tė Zotėruesit tuaj mund ta mohoni?

[55:17] Zotėruesit tė dy lindjeve dhe dy perėndimeve.

[55:18] Cilėn prej ēudive tė Zotėruesit tuaj mund ta mohoni?

[55:19] Ai i ndanė dy detet ku takohen.

[55:20] Njė barrierė ėshtė e vendosur ndėrmjet tyre, pėr t’i parandaluar qė tė mos kalojnė.

[55:21] Cilėn prej ēudive tė Zotėruesit tuaj mund ta mohoni?

[55:22] Prej secilit nga ta ju merrni margaritarė dhe korale.

[55:23] Cilėn prej ēudive tė Zotėruesit tuaj mund ta mohoni?

[55:24] Ai ju dha juve anije qė lėvizin nėpėr det si flamuj.

[55:25] Cilėn prej ēudive tė Zotėruesit tuaj mund ta mohoni?

[55:26] Ēdokush nė tokė kalbet.

[55:27] Vetėm prania e Zotėruesit tėnd zgjatė. Poseduesi i Madhėrisė dhe Nderit.

[55:28] Cilėn prej ēudive tė Zotėruesit tuaj mund ta mohoni?

[55:29] Duke iu lutur Atij ėshtė ēdokush nė qiej dhe tokė. Ēdo ditė Ai ėshtė nė komandė tė plotė.

[55:30] Cilėn prej ēudive tė Zotėruesit tuaj mund ta mohoni?

[55:31] Do t’ju thėrrasim nė llogaridhėnie, o njerėz dhe xhin.

[55:32] Cilėn prej ēudive tė Zotėruesit tuaj mund ta mohoni?

[55:33] O ju xhin dhe njerėz, nėse mund tė depėrtoni tej kufijve tė jashtėm tė qiejve dhe tokės, lirisht depėrtoni. Nuk mund tė depėrtoni pa autorizim.

[55:34] Cilėn prej ēudive tė Zotėruesit tuaj mund ta mohoni?

[55:35] Bombardoheni me predha zjarri dhe metali, dhe nuk mund tė fitoni.

[55:36] Cilėn prej ēudive tė Zotėruesit tuaj mund ta mohoni?

[55:37] Kur qielli tė shpėrbėhet, dhe tė bėhet bojėtrėndafili si ngjyrė.

[55:38] Cilėn prej ēudive tė Zotėruesit tuaj mund ta mohoni?

[55:39] Atė ditė, asnjė njeri, asnjė xhin, nuk do tė pyetet pėr mėkatet e veta.

[55:40] Cilėn prej ēudive tė Zotėruesit tuaj mund ta mohoni?

[55:41] (Sepse) fajtorėt do tė njihen nga pamja e tyre; ata do tė kapen pėr ballukesh dhe kėmbėsh.

[55:42] Cilėn prej ēudive tė Zotėruesit tuaj mund ta mohoni?

[55:43] Ky ėshtė Xhehenemi qė fajtorėt dikur e mohonin.

[55:44] Ata do tė qarkullojnė ndėrmjet tij dhe njė vlimi tė padurueshėm.*

*55:44 Hollėsirat e plota pėr Qiellin e Lartė, Qiellin e Ulėt, Purgatorin, Ferrin, dhe vlimin e padurueshėm jepen nė Shtojcat 5 dhe 11.

[55:45] Cilėn prej ēudive tė Zotėruesit tuaj mund ta mohoni?

[55:46] Pėr ata qė ia kanė dronė madhėrisė sė Zotėruesit tė tyre, dy kopshte (njė pėr xhinėt dhe njė pėr njerėzit).

[55:47] Cilėn prej ēudive tė Zotėruesit tuaj mund ta mohoni?

[55:48] Plot furnizime.

[55:49] Cilėn prej ēudive tė Zotėruesit tuaj mund ta mohoni?

[55:50] Dy burime janė nė to, qė rrjedhin.

[55:51] Cilėn prej ēudive tė Zotėruesit tuaj mund ta mohoni?

[55:52] Prej secilit fryt nė to, dy lloje.

[55:53] Cilėn prej ēudive tė Zotėruesit tuaj mund ta mohoni?

[55:54] Pėrderisa qėndrojnė nė mobilie tė shtruara me saten, frutat janė tė arritshme lehtė.

[55:55] Cilėn prej ēudive tė Zotėruesit tuaj mund ta mohoni?

[55:56] Tė shoqet e tyre tė bukura nuk janė prekur nga ndonjė njeri apo xhin.

[55:57] Cilėn prej ēudive tė Zotėruesit tuaj mund ta mohoni?

[55:58] Ato duken si xhevahire dhe korale.

[55:59] Cilėn prej ēudive tė Zotėruesit tuaj mund ta mohoni?

[55:60] A ėshtė shpėrblimi i tė mirės diēka tjetėr pos tė mirės?

[55:61] Cilėn prej ēudive tė Zotėruesit tuaj mund ta mohoni?

[55:62] Nėn to janė dy kopshte (njė pėr xhinėt dhe njė pėr njerėzit).

[55:63] Cilėn prej ēudive tė Zotėruesit tuaj mund ta mohoni?

[55:64] Breg mė breg.

[55:65] Cilėn prej ēudive tė Zotėruesit tuaj mund ta mohoni?

[55:66] Nė to, puse pėr tu nxjerrė.

[55:67] Cilėn prej ēudive tė Zotėruesit tuaj mund ta mohoni?

[55:68] Nė to ka fruta, palma hurmash, dhe shegė.

[55:69] Cilėn prej ēudive tė Zotėruesit tuaj mund ta mohoni?

[55:70] Nė to ka tė shoqe tė bukura.

[55:71] Cilėn prej ēudive tė Zotėruesit tuaj mund ta mohoni?

[55:72] Tė kufizuara te tendat.

[55:73] Cilėn prej ēudive tė Zotėruesit tuaj mund ta mohoni?

[55:74] Asnjė njeri nuk i preku ato kurrė, as ndonjė xhin.

[55:75] Cilėn prej ēudive tė Zotėruesit tuaj mund ta mohoni?

[55:76] Ato ēlirohen nė qilima tė blertė, nė mjedise tė bukura.

[55:77] Cilėn prej ēudive tė Zotėruesit tuaj mund ta mohoni?

[55:78] Mė i lartėsuari ėshtė emri i Zotėruesit tėnd, Poseduesit tė Madhėrisė dhe Nderit.