Surja 6:  Bagėtia (El-En'am)

[6:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[6:1] I lartmadhėruar qoftė Zoti, i cili krijoi qiejt dhe tokėn, dhe bėri errėsirėn dhe dritėn. Prapėseprapė, ata qė nuk besojnė nė Zotėruesin e tyre vazhdojnė tė devijojnė.

[6:2] Ai ėshtė Ai qė ju krijoi juve prej balte, pastaj paracaktoi jetėgjatėsinė tuaj, jetėgjatėsi e cila ėshtė e ditur vetėm te Ai. Prapėseprapė, vazhdoni tė dyshoni.

[6:3] Ai ėshtė ai Zoti nė qiej dhe tokė. Ai i di tė fshehtat tuaja dhe deklarimet tuaja, dhe Ai di ēdo gjė qė mblidhni.

[6:4] Pa marrė parasysh ēfarė lloji i provės u vjen atyre nga Zotėruesi i tyre, ata ia kthejnė shpinėn asaj, me neveri.

[6:5] Pasi qė e refuzuan tė vėrtetėn kur u erdhi atyre, kanė vetėshkaktuar pasojat e moskujdesit tė tyre.

[6:6] A nuk e kanė parė se si shumė gjenerata para tyre i kemi asgjėsuar? I vumė ata nė tokė mė fort se ju, dhe u derdhėm atyre bekime me bollėk, dhe i furnizuam me prroje qė rrjedhin. Pastaj i asgjėsuam pėr shkak tė mėkateve tė tyre, dhe nė vend tė tyre sollėm gjeneratė tjetėr.

[6:7] Edhe sikur tė zbritnim te ta libėr material, tė shkruar nė letėr, dhe ata ta preknin me duart e tyre, ata qė nuk besuan do tė kishin thėnė, “Kjo ėshtė qartazi magji e shkathėt.”

[6:8] Ata gjithashtu thanė, “Vetėm sikur njė engjėll tė mund tė zbriste me tė!” Sikur ta dėrgonim njė engjėll, e tėrė ēėshtja do tė ishte pėrfunduar, dhe atyre nuk do tu shtyhej afati mė.

Kushtet e testit

[6:9] Sikur ta dėrgonim njė engjėll, do e kishim dėrguar nė formė njeriu, dhe do i kishim mbajtur po aq tė hutuar sa janė tė hutuar tani.

[6:10] Tė dėrguarė para teje janė pėrqeshur. Ata qė talleshin me ta vuajtėn pasojat e pėrqeshjes.

[6:11] Thuaj, “Enduni nėpėr tokė dhe vėreni pasojat pėr refuzuesit.”

[6:12] Thuaj, “E kujt ėshtė ēdo gjė nė qiej dhe tokė?” Thuaj, “E Zotit.” Ai ka shpallur qė mėshira ėshtė vetia e Tij. Ai padyshim do ju mbledhė tė gjithėve nė Ditėn e Ringjalljes, qė ėshtė e pashmangshme. Ata qė humbin shpirtrat e tyre janė ata qė nuk besojnė.

[6:13] E Tij ėshtė ēdo gjė qė rron natėn dhe ditėn. Ai ėshtė Dėgjuesi, Njohėsi.

[6:14] Thuaj, “A tė pranoj pos Zotit si Zotėrues dhe Sundues, kur Ai ėshtė Nismėtari i qiejve dhe tokės, dhe Ai ushqen por nuk ushqehet?” Thuaj, “Jam urdhėruar tė jem i nėnshtruari mė i devotshėm, dhe tė mos jem adhurues idhujsh.”

[6:15] Thuaj, “I frikėsohem ndėshkimit tė njė dite tmerruese, nėse nuk i bindem Zotėruesit tim.

[6:16] "Kushdo qė kursehet (nga ndėshkimi), atė ditė, ka arritur mėshirėn e Tij. Dhe ky ėshtė triumfi mė i madh.”

Vetėm Zoti e ka nė dorė lumturinė

[6:17] Nėse Zoti ju prekė me fatkeqėsi, askush nuk mund t’ju lirojė prej saj pėrveē Tij. Dhe nėse Ai ju prekė me bekime, Ai ėshtė i Gjithėfuqishėm.

[6:18] Ai ėshtė Suprem mbi krijesat e Tij. Ai ėshtė Mė i Menēuri, Njohėsi.

Kuranin, tėrė Kurani, dhe asgjė pėrveē Kuranit

[6:19] Thuaj, “Dėshmia e kujt ėshtė mė e madhja?” Thuaj, “E Zotit. Ai ėshtė dėshmitar mes meje e teje se ky Kuran* mė ėshtė frymėzuar mua, qė t’jua predikoj juve dhe kujtdo qė i arrin. Vėrtetė, ju dėshmoni se ka zota tjerė pėrkrah Zotit.” Thuaj, “Unė nuk dėshmoj si ju; ėshtė vetėm njė zot, dhe unė mohoj idhujtarinė tuaj.”

*6:19 Kjo strofė shpallė Kuranin si tė vetmin burim tė udhėzimit fetar. Ata qė pėrkrahin burime shtesė, si Hadithin & Sunet (rrena tė mveshura Profetit), definohen si idhujtarė.

[6:20] Atyre tė cilėve u kemi dhėnė shkrimin e njohin kėtė siē i njohin fėmijėt e vet. Ata qė humbin shpirtrat e tyre janė ata qė nuk besojnė.

[6:21] Kush ėshtė mė i keq se dikush qė gėnjen nė lidhje me Zotin, ose i refuzon shpalljet e tij? Shkelėsit nuk kanė sukses.

Adhuruesit e idhujve mohojnė idhujtarinė e tyre

[6:22] Nė ditėn kur t’i mbledhim tė gjithė ata, do i pyesim adhuruesit e idhujve, “Ku janė idhujt qė i ngritnit?”

[6:23] Pėrgjigjja e tyre shkatėrruese do jetė, “Pasha Zotin Zotėruesin tonė, ne nuk ishim adhurues idhujsh.”*

*6:23 Tani dhe pėrgjithmonė, adhuruesit e idhujve e mohojnė me furi se janė idhujtarė.

[6:24] Vėreni se si e mashtruan vetveten, dhe si idhujt qė i kishin trilluar i kanė braktisur.

[6:25] Disa prej tyre tė vėnė veshin ty, por ne vendosim mbulesa mbi zemrat e tyre pėr t’i parandaluar tė kuptojnė, dhe shurdhim nė veshėt e tyre. Pra, pa marrė parasysh ēfarė lloj prove shohin, nuk mund tė besojnė. Pra, kur vinė tė grinden me ju, mosbesimtarėt thonė, “Kėto janė pėrralla tė moēme.”

[6:26] I kthejnė prapa tjerėt nga ky (Kuran), ashtu si rrinė vetė larg prej tij, dhe kėshtu vetėm e shkatėrrojnė vetveten pa e kuptuar.

[6:27] Vetėm sikur t’i shihje kur ballafaqohen me zjarrin! Atėherė do tė thonė, “Mallkuar qofshim. Ah, sikur tė mund tė ktheheshim prapa, dhe tė mos i refuzojmė shpalljet e Zotėruesit tonė, dhe t’iu bashkohemi besimtarėve.”

[6:28] Nė fakt, (ata vetėm e thonė kėtė sepse) fshehtėsitė e tyre u nxorėn nė shesh. Nėse kthehen, do tė kryejnė saktėsisht tė njėjtat krime* se janė gėnjeshtarė.

*6:28 Ėshtė kėshtu sepse sapo tė hyjmė nė dimensionin e kėsaj bote, ne bėhemi plotėsisht tė pavetėdijshėm pėr ngjarjet nė dimensionin e shpirtrave, ku Zoti dhe engjėjt e Tij, dhe Parajsa dhe Ferri, mund tė shihen. Kėshtu, fajtorėt nuk do i ndryshojnė sjelljet e tyre, edhe pasi ta shohin atė dimensionin e pėrhershėm.

[6:29] Thoshin, “Jetojmė vetėm kėtė jetė; nuk do ringjallemi.”

[6:30] Vetėm sikur t’i shihje ata kur qėndrojnė para Zotėruesit tė tyre! Ai u thotė, “A nuk ėshtė kjo e vėrteta?” Ata do tė thonė, “Po, pėr Zotėruesin tonė.” Ai u thotė, “Me mosbesimin tuaj keni vetėshkaktuar ndėshkim.”

[6:31] Humbės vėrtetė janė ata qė nuk besojnė se do e takojnė Zotin, derisa Ora u vjen atyre papritmas, pastaj thonė, “I biem shumė pishman qė e shpėrfillėm.” Ata do tė bartin barra tė mėkateve tė tyre nė shpinat e tyre; ēfarė barre e keqe!

Ri-rregullimi i prioriteteve tona

[6:32] Jeta e kėsaj bote nuk ėshtė asgjė mė shumė se njė iluzion dhe kotėsi, pėrderisa vendbanimi i Pėrjetėsisė ėshtė shumė mė i mirė pėr tė drejtit. A nuk kuptoni?!

[6:33] E dimė se mund tė dėshpėrohesh nga ēka ata thonė. Ta dish se nuk je ti ai qė e refuzojnė; janė shpalljet e Zotit qė shpirtligjtė i shpėrfillin.

[6:34] Tė dėrguarė para teje janė refuzuar, dhe duruan me kėmbėngulje pėrballė refuzimit. U keqtrajtuan derisa fitorja jonė u erdhi atyre. I tillė ėshtė sistemi i Zotit qė nuk do tė ndryshojė. Kėshtu historia e tė dėrguarve tė Mi vė precedentė pėr ty.

[6:35] Nėse refuzimi i tyre fillon tė jetė shumė pėr ty, ta dish se edhe nėse mih njė tunel nė tokė, ose ngjitesh me shkallė nė qiell, dhe prodhon njė mrekulli pėr ta (ata prapėseprapė nuk do tė besonin). Sikur tė donte Zoti, do tė kishte mundur t’i udhėzojė, unanimisht. Prandaj, mos u sill si tė padijshmit.

[6:36] Tė vetmit qė i pėrgjigjen thirrjes janė ata qė dėgjojnė. Zoti i ringjall tė vdekurit; pėrfundimisht kthehen te Ai.

[6:37] Ata thanė, “Vetėm sikur njė shenjė e caktuar tė mund t’i zbriste atij nga Zotėruesi i tij!” Thuaj, “Zoti ėshtė i aftė tė zbresė njė shenjė, por shumica e tyre nuk dinė.”

Kafshėt dhe shpezėt: Krijesa tė nėnshtruara

[6:38] Tė gjitha krijesat nė tokė, dhe tė gjithė zogjtė qė fluturojnė me krahė, janė shoqėri si ju. Nuk lam asgjė jashtė kėtij libri.** Te Zotėruesi i tyre, tė gjitha kėto krijesa do tė mblidhen.

*6:38 Kafshėt ishin mes krijesave qė shfrytėzuan rastin dhe pėrfituan nga oferta e Zotit pėr tu penduar pas kryerjes sė mėkatit fillestarė (shih Hyrjen).

**6:38 Tė gjitha informatat relevante pėr jetėn tonė tė pėrjetshme janė tė pėrfshira nė Kuran. Besimtarėt e vėrtetė e pranojnė, pa hezitim, pohimin e Zotit: “Nuk lam asgjė jashtė kėtij libri.” Rėndėsia e kėtij pohimi, dhe pohimeve tė ngjashme, pasqyrohet nė faktin se secila prej tyre pėrmban 19 shkronja arabe (Shtojca 19).

Mrekulli e jashtėzakonshme e Kuranit

[6:39] Ata qė refuzojnė provat tona janė tė shurdhėr dhe memecė, nė errėsirė tė plotė. Kėdo qė Zoti vendos, e dėrgon nė humbje, dhe kėdo qė do, e ēon nė rrugė tė drejtė.

[6:40] Thuaj, “Po sikur ndėshkimi i Zotit t’ju vinte, ose Ora t’ju vinte: a do i luteshit dikujt pos Zotit, nėse jeni tė sinqertė?”

[6:41] Jo. Vetėm Atij do i luteshit, dhe Ai i pėrgjigjet lutjes suaj, nėse Ai do, dhe i harroni idhujt tuaj.

[6:42] Kemi dėrguar (tė dėrguarė) te shoqėritė para teje, dhe i vumė nė test nėpėrmjet fatkeqėsive dhe vėshtirėsive, qė tė mund tė pėrgjėrohen.

[6:43] Vetėm sikur tė pėrgjėroheshin kur testi ynė u erdh atyre! Nė vend tė kėsaj, zemrat e tyre u ngurtėsuan, dhe djalli ua zbukuroi punėt e tyre para syve tė tyre.

Metoda*

[6:44] Kur ata pra e shpėrfillin lajmin qė u ėshtė dhėnė, hapim pėr ta portat e ēdo gjėje. Pastaj, tamam kur dėfrehen me ēka u ėshtė dhėnė, i ndėshkojmė papritmas; bėhen kryekėput tė shtangur.

*6:44 Para se tė hidhen fajtorėt prej dritares, ata dėrgohen te njė kat i lartė.

[6:45] Shpirtligjtė kėshtu asgjėsohen. I lartmadhėruar qoftė Zoti, Zotėruesi i gjithėsisė.

Vetėm Zoti ia vlen tė adhurohet

[6:46] Thuaj, “Ēka nėse Zoti jua merr tė dėgjuarit dhe tė pamit, dhe jua mbyll mendjet; cili zot, pėrveē Zotit, mund t’jua kthejė kėto?” Vėreni se si i shpjegojmė shpalljet, dhe vėreni se si prapėseprapė devijojnė!

[6:47] Thuaj, “Ēka nėse ndėshkimi i Zotit ju vjen papritmas, ose pas njė lajmėrimi, a nuk janė shpirtligjtė vetėshkaktues tė asgjėsimit?”

Roli i tė dėrguarve

[6:48] Nuk i dėrgojmė tė dėrguarit pėrveē si dėrgues tė lajmeve tė mira, si dhe si paralajmėrues. Ata qė besojnė dhe pėrmirėsohen nuk kanė pse tė frikėsohen, as nuk do tė brengosen.

[6:49] Sa pėr ata qė i refuzojnė shpalljet tona, e vetėshkaktojnė ndėshkimin me shpirtligėsinė e tyre.

[6:50] Thuaj, “Unė nuk po ju them se i posedoj thesaret e Zotit. As nuk e di tė ardhmen. As nuk ju them se jam engjėll. Unė thjeshtė e ndjekė atė qė mė ėshtė shpallur.” Thuaj, “A ėshtė i verbėri i njėjtė si parėsi? A nuk pasqyroni?”

[6:51] Dhe u prediko me kėtė (Kuran) atyre qė ia kanė dronė mbledhjes para Zotėruesit tė tyre – ata nuk kanė asnjė pėrveē Tij si Zotėrues dhe Sundues, as ndėrmjetėsues – qė tė mund tė arrijnė shpėtim.

[6:52] Dhe mos i pėrzė ata qė i luten Zotėruesit tė tyre ditė e natė, duke ia kushtuar veten vetėm Atij. Ti nuk je pėrgjegjės pėr llogaridhėnien e tyre, as ata nuk janė pėrgjegjės pėr llogaridhėnien tėnde. Nėse i pėrzė, do tė jesh shkelės.

[6:53] Kėshtu pra i testojmė njerėzit me njėri tjetrin, qė t’i lėmė tė thonė (me tallje), “A janė kėta njerėzit mes nesh qė janė tė bekuar nga Zoti?” A nuk ėshtė Zoti i vetėdijshėm pėr mirėnjohėsit?

[6:54] Kur ata qė besojnė nė shpalljet tona vijnė te ti, tė thuash, “Selamun Alejkum (Paqja qoftė me ju). Zotėruesi juaj ka shpallur se mėshira ėshtė veti e Tij. Pra, kushdo mes jush qė kryen njė shkelje nga padituria, dhe pastaj pendohet dhe pėrmirėsohet, pastaj Ai ėshtė Falės, i Mėshirshmi.”

[6:55] Kėshtu i shpjegojmė shpalljet, dhe i nxjerrim nė pah rrugėt e shpirtligjve.

[6:56] Thuaj, “Mė ėshtė ndaluar adhurimi i asaj qė adhuroni pėrveē Zotit.” Thuaj, “Unė nuk do i ndjekė mendimet tuaja. Pėrndryshe, do tė humbė, dhe nuk do udhėzohem.”

[6:57] Thuaj, “Kam provė tė sigurt nga Zotėruesi im, dhe ju e keni refuzuar. Unė nuk e kam nė dorė ndėshkimin qė mė sfidoni ta sjell. Gjykimi i takon vetėm Zotit. Ai tregon tė vėrtetėn, dhe Ai ėshtė gjykatėsi mė i mirė.”

[6:58] Thuaj, “Sikur ta kisha nė dorė ndėshkimin qė mė sfidoni ta sjell, e tėrė ēėshtja do tė kishte pėrfunduar qysh moti. Zoti di mė sė miri kush janė shpirtligjtė.”

I plotfuqishmi Zot

[6:59] Me tė janė ēelėsat e tė gjitha fshehtėsive; askush nuk i din pėrveē Tij. Ai di ēdo gjė nė tokė dhe nė det. Asnjė gjeth nuk bie pa dijeninė e Tij. As nuk gjendet ndonjė kokėrr gruri nė thellėsi tė dheut. As nuk gjendet ndonjė gjė e lagėt apo e thatė, qė nuk ėshtė e regjistruar nė njė regjistėr tė qartė.

Vdekje dhe ringjallje: Ēdo ditė*

[6:60] Ai ėshtė Ai qė ju vė nė vdekje gjatė natės, dhe e di madje edhe veprėn tuaj mė tė vogėl gjatė ditės. Ai ju ringjallė ēdo mėngjes, derisa tė pėrmbushet afati i jetės suaj, pastaj te Ai ėshtė kthimi juaj pėrfundimtar. Ai pastaj do ju njoftojė pėr ēdo gjė qė kishit bėrė.

*6:60 Tė drejtit nuk vdesin vėrtetė; ata shkojnė drejtė e nė Parajsėn e njėjtė ku Ademi dhe Eva jetuan dikur. Tė padrejtit vdesin dhe pėrjetojnė ankth qė zgjatė deri nė Ditėn e Ringjalljes (shih 2:154, 3:169, 8:24, 16:32, 22:58, 36:26-27, 40:46, 44:56, dhe Shtojcėn 17).

[6:61] Ai ėshtė Suprem mbi krijesat e Tij, dhe cakton roje pėr t’ju mbrojtur. Kur koha e paracaktuar e vdekjes vjen te cilido prej jush, tė dėrguarit tonė e vėnė nė vdekje pa vonesė.

[6:62] Pastaj tė gjithė kthehen te Zoti, Zotėruesi dhe Sunduesi i tyre i drejtė. Ai ėshtė gjyqtari absolut; Ai ėshtė llogaritėsi mė i saktė.

[6:63] Thuaj, “Kush mund t’ju shpėtojė nga errėsira e tokės ose detit?” I luteni Atij me zė dhe nė tė fshehtė: “Nėse na shpėton kėtė herė, ne do tė jemi mirėnjohės pėrgjithmonė.”

[6:64] Thuaj, “Zoti ju shpėton kėtė herė, si dhe tjera herė, pastaj prapėseprapė ju ngritni idhuj pėrveē Tij.”

[6:65] Thuaj, “Ai mund tė derdhė mbi ju ndėshkim nga lart, ose nga poshtė kėmbėve tuaja. Ose Ai mund t’ju ndajė nė fraksione dhe t’ju bėjė tė shijoni tiraninė e njėri tjetrit. Vėreni se si i shpjegojmė shpalljet, qė tė mund tė kuptojnė.”

[6:66] Njerėzit e tu e kanė refuzuar kėtė, edhe pse ėshtė e vėrteta. Thuaj, “Unė nuk jam kujdestar mbi ju.”

[6:67] Ēdo profecie kėtu i vjen koha, dhe padyshim do e merrni vesh.

Respekt pėr fjalėn e Zotit

[6:68] Nėse i sheh ata qė pėrqeshin shpalljet tona, t’iu shmangesh atyre derisa tė futen nė njė temė tjetėr. Nėse djalli tė bėn tė harrosh, pastaj, sapo tė kujtohesh, mos u ul me njerėz tė tillė tė kėqij.

[6:69] Tė drejtit nuk janė pėrgjegjės pėr shprehjet e atyre njerėzve, por mund tė ndihmojė t’ua kujtosh; ndoshta shpėtohen.

[6:70] Tė mos i pėrfillėsh ata qė e marrin fenė e tyre si tė kotė, sikur tė ishte punė shoqėrimi, dhe janė plotėsisht tė zhytur nė jetėn e kėsaj bote. Ua pėrkujto me kėtė (Kuran), se mos ndonjė shpirt vuan pasojat e veprave tė veta tė kėqija. Ai nuk ka pėrkrah Zotit si Zotėrues dhe Sundues, as ndėrmjetėsues. Sikur tė mund tė ofronte ēfarėdo lloj haraēi, nuk do tė pranohej. Ata vuajnė pasojat e punėve tė kėqija qė mblodhėn; kanė vetėshkaktuar pije ferri, dhe njė ndėshkim qė dhemb sepse nuk besuan.

[6:71] Thuaj, “A t’i lutemi, pėrkrah Zotit, ēka nuk posedon aspak fuqi tė na sjellė dobi as tė na dėmtojė, dhe tė kthehemi prapa pasi Zoti na ka udhėzuar? Nė atė rast, ne do iu bashkėngjiteshim atyre tė pushtuarve nga djajtė, dhe tė shndėrruarve nė tė ēoroditur tėrėsisht, pėrderisa shokėt e tyre mundohen t’i shpėtojnė: ‘Rrini me ne nė rrugėn e drejtė.’” Thuaj, “Udhėzimi i Zotit ėshtė udhėzimi i drejtė. Ne jemi tė urdhėruar t’i nėnshtrohemi Zotėruesit tė gjithėsisė.

[6:72] “Dhe tė zbatojmė Lutjet e Kontaktit (Salat), dhe t’ia kemi dronė Atij – Ai ėshtė Ai para tė cilit do tė mblidheni (pėr llogaridhėnie).”

[6:73] Ai ėshtė qė krijoi qiejt dhe tokėn, me qėllim. Kurdo qė Ai thotė, “Ji,” ėshtė. Fjala e tij ėshtė e vėrteta absolute. I gjithė sovraniteti ėshtė i Tij ditėn kur i bihet bririt. Njohėsi i tė gjitha tė fshehtave dhe tė hapėtave, Ai ėshtė Mė i Menēuri, Njohėsi.

Ibrahimi debaton me adhuruesit e idhujve

[6:74] Kujtohu qė Ibrahimi i tha babait tė vet Azerit, “Si mundesh tė adhurosh statuja si zota? E shoh se ti dhe njerėzit e tu kanė shkuar larg nė humbje.”

[6:75] Ne i treguam Ibrahimit ēuditė e qiejve dhe tokės, dhe e bekuam me bindje tė plotė:

[6:76] Kur ra nata, ai pa njė planet tė ndritshėm. “Ndoshta ky ėshtė Zotėruesi im,” tha ai. Kur u zhduk, tha, “Mua nuk mė pėlqejnė (zotat) qė zhduken.”

[6:77] Kur e pa hėnėn duke lindur, tha, “Ndoshta kjo ėshtė Zotėruesi im!” Kur u zhduk, tha, “Nė mos mė udhėzoftė Zotėruesi im, do tė jem me tė humburit.”

[6:78] Kur e pa diellin duke lindur, tha, “Ky duhet tė jetė Zotėruesi im. Ky ėshtė mė i madhi.” Por kur perėndoi, tha, “O njerėzit e mi, unė e refuzoj idhujtarinė tuaj.

[6:79] "Unė ia kam kushtuar veten absolutisht Atij qė e filloi qiellin dhe tokėn; Unė  nuk do tė jem adhurues idhujsh.”

[6:80] Njerėzit e tij u grindėn me tė. Ai tha, “A grindeni me mua nė lidhje me Zotin, pasi qė Ai mė ka udhėzuar? Unė nuk kam frikė nga idhujt qė i ngritni. Asgjė nuk mund tė mė ndodhė, nė mos dashtė Zotėruesi im. Dituria e Zotėruesit tim pėrfshinė tė gjitha gjėrat. A nuk jeni tė vėmendshėm?

[6:81] “Pse tė kem frikė nga idhujt tuaj? Ju jeni ata qė duhet tė keni frikė, pasi qė ju adhuroni nė vend tė Zotit idhuj qė janė krejtėsisht tė pafuqi t’ju ndihmojnė. Cila palė ėshtė mė meritore e sigurisė, nėse dini?”

Siguri e pėrsosur pėr besimtarėt

[6:82] Ata qė besojnė, dhe nuk e ndotin besimin e tyre me adhurim idhujsh, kanė merituar sigurinė e pėrsosur, dhe janė vėrtetė tė udhėzuar.

[6:83] I tillė ishte argumenti ynė, me tė cilin e pėrkrahėm Ibrahimin kundėr njerėzve tė tij. Ne lartėsojmė kėdo qė dėshirojmė nė rangje mė tė larta. Zotėruesi yt ėshtė Mė i Menēuri, i Gjithėdijshmi.

[6:84] Dhe ne i dhuruam atij Isakun dhe Jakobin, dhe i udhėzuam tė dy. Ngjashėm, ne e udhėzuam Nuhun para tyre, dhe prej pasardhėsve tė tij (udhėzuam) Davidin, Salomonin, Jobin, Jozefin, Moisiun, dhe Aronin. Kėshtu i shpėrblejmė tė drejtit.

[6:85] Gjithashtu, Zekerian, Gjonin, Jezusin, dhe Iljazin; tė gjithė ishin tė drejtė.

[6:86] Dhe Ismailin, Eliseun, Jonan, dhe Lutin; secilin prej tyre e dalluam mbi tė gjithė njerėzit.

[6:87] Nga paraardhėsit e tyre, pasardhėsit e tyre, dhe vėllezėrit e tyre, ne zgjodhėm shumė, dhe i udhėzuam nė rrugė tė drejtė.

[6:88] I tillė ėshtė udhėzimi i Zotit, me tė cilin Ai udhėzon kėdo qė Ai zgjedh prej shėrbėtorėve tė Tij. Po tė kishin rėnė cilido prej tyre nė idhujtari punėt e tyre do tė ishin asgjėsuar.

[6:89] Ata ishin ata qė u dhamė shkrimin, menēuri, dhe profetllėk. Nėse kėta njerėz nuk besojnė, do i zėvendėsojmė me tė tjerė, dhe njerėzit e ri nuk do tė jenė mosbesimtarė.

[6:90] Kėta janė ata qė u udhėzuan nga Zoti; tė udhėzohesh pas tyre. Thuaj, “Unė nuk po ju kėrkoj pagė. Ky nuk ėshtė tjetėr pos njė lajm pėr tė gjithė njerėzit.”

Lajmet e Zotit pėr botėn

[6:91] Ata nuk e vlerėsuan Zotin siē duhet vlerėsuar. Kėshtu, ata thanė, “Zoti nuk i shpallė asgjė asnjė njeriu.” Thuaj, “Kush pra e shpalli shkrimin qė solli Moisiu, me dritė dhe udhėzim pėr njerėzit?” Ju e shėnuat nė letėr pėr ta deklaruar, pėrderisa e fshehėt njė pjesė tė madhe tė tij. Jeni mėsuar ēfarė nuk ditėt kurrė mė parė – ju dhe prindėrit tuaj. Thuaj “Zoti (ėshtė Ai qė e shpalli),” dhe lėri tė luajnė nė moskujdesin e tyre.

[6:92] Ky gjithashtu ėshtė shkrim i bekuar, qė konfirmon shkrimet paraprake, qė tė mund tė paralajmėroni shoqėrinė mė tė rėndėsishme* dhe tė gjitha ato rreth saj. Ata qė besojnė nė Pėrjetėsinė do tė besojnė nė kėtė (shkrim), dhe do i zbatojnė Lutjet e Kontaktit (Salat).

*6:92 “Shoqėria mė e rėndėsishme” e tanishme ėshtė shoqėria e internetit. Gjatė kohės sė Rashad Khalifės, shoqėria mė e rėndėsishme ishte Amerika, ku lajmi i Zotit u riparua. Kur Kurani u shpall, Meka ishte shoqėria mė e rėndėsishme.

Tė dėrguarit e rremė tė mallkuar

[6:93] Kush ėshtė mė i keq se ai qė trillon rrena dhe ia mveshė Zotit, ose thotė, “Kam pranuar frymėzim hyjnor,” kur asnjė frymėzim i tillė nuk i ėshtė dhėnė, ose thotė, “Unė mund tė shkruaj njėjtė si shpalljet e Zotit?” Vetėm sikur t’i shihnit shkelėsit nė kohėn e vdekjes! Engjėjt i zgjasin duart drejt tyre, duke thėnė, “Lėshojini shpirtrat tuaj. Sot, keni vetėshkaktuar ndėshkim tė turpshėm se thatė nė lidhje me Zotin tjetėr pos tė vėrtetės, dhe se ishit shumė mendjemėdhenj qė t’i pranoni shpalljet e Tij.

[6:94] “Jeni kthyer te ne si individė, ashtu si ju krijuam sė pari, dhe keni lėnė prapa ēfarė ju furnizuam. Nuk i shohim me ju ndėrmjetėsuesit qė idhujtarizonit dhe pretendonit se do ju ndihmojnė. Tė gjitha lidhjet mes jush janė kėputur; idhujt qė i ngritėt ju kanė braktisur.”

Madhėshtia e Zotit

[6:95] Zoti ėshtė Ai qė i bėn drithėrat dhe farat tė plasin dhe mbijnė. Ai e prodhon tė gjallin nga i vdekuri, dhe tė vdekurin nga i gjalli. I tillė ėshtė Zoti; si mund tė devijoni!

[6:96] Nė shpėrthim tė agimit, Ai e bėn mėngjesin tė dalė. Ai e bėri natėn tė qetė, dhe Ai e bėri diellin dhe hėnėn pėr tė shėrbyer si mjete pėr llogaritje. I tillė ėshtė dizajni i tė Plotfuqishmit, tė Gjithėdijshmit.

[6:97] Dhe Ai ėshtė qė i bėri yjet tė ju udhėzojnė gjatė errėsirės, nė tokė dhe det. Kėshtu pra i sqarojmė shpalljet pėr njerėzit qė dinė.

[6:98] Ai ju nisi nga njė vetė, dhe e vendosi rrugėn tuaj, si dhe fatin tuaj pėrfundimtar. Kėshtu pra i sqarojmė shpalljet pėr njerėzit qė kuptojnė.

[6:99] Ai ėshtė Ai qė zbret ujė nga qielli, me tė cilin prodhojmė lloj lloj bimėsh. Ne prodhojmė nga lėnda e blertė mori drithėrash komplekse, palma me kalaveshė tė varur, dhe kopshte me hardhi, ullinj dhe shegė; fruta qė janė tė ngjashėm, por jo edhe tė ngjashėm. Vėreni frutat e tyre se si rriten dhe piqen. Kėto janė shenja pėr njerėzit qė besojnė.

[6:100] Prapėseprapė, ata ngritin nga xhinėt idhuj pėrkrah Zotit, edhe pse Ai ėshtė Ai qė i krijoi ata. Ata madje i mveshin Atij djem dhe vajza, pa aspak dijeni. Qoftė i madhėruar. Ai ėshtė Mė i Larti, shumė larg pretendimeve tė tyre.

[6:101] Nismėtari i qiejve dhe tokės. Si mund tė ketė Ai djalė, kur Ai kurrė nuk pati bashkėshorte? Ai i krijoi tė gjitha gjėrat, dhe Ai ėshtė tėrėsisht i vetėdijshėm pėr tė gjitha gjėrat.

Zoti

[6:102] I tillė ėshtė Zoti, Zotėruesi juaj, nuk ka zot pėrveē Tij, Krijuesit tė tė gjitha gjėrave. Ta adhuroni vetėm Atė. Ai e ka nė dorė ēdo gjė.

[6:103] Asnjė pėrfytyrim nuk mund ta pėrfshijė Atė, por Ai i pėrfshinė tė gjitha pėrfytyrimet. Ai ėshtė i Dhembshuri, Njohėsi.

[6:104] Ndriēime ju kanė ardhur nga Zotėruesi juaj. Sa pėr ata qė mund tė shohin, ata shohin pėr tė mirėn e tyre, e ata qė bėhen qorra, bėhen nė dėm tė vetes. Unė nuk jam kujdestari juaj.

[6:105] Kėshtu i shpjegojmė shpalljet, pėr tė vėrtetuar se ke pranuar dituri, dhe pėr t’i sqaruar pėr njerėzit qė dinė.

[6:106] Ndiq ēka tu shpall nga Zotėruesi yt, nuk ka zot pėrveē Tij, dhe shpėrfilli adhuruesit e idhujve.

[6:107] Sikur tė donte Zoti, ata nuk do tė kishin adhuruar idhuj. Ne nuk tė caktuam si kujdestar tė tyre, as nuk je mbrojtėsi i tyre.

[6:108] Mos i shani idhujt qė ata i ngritin pėrkrah Zotit, se mos blasfemojnė dhe e shajnė Zotin, nga padituria. Ne i kemi zbukuruar punėt e secilit grup para syve tė tyre. Pėrfundimisht, ata kthehen te Zotėruesi i tyre, pastaj Ai i informon pėr ēdo gjė qė kishin bėrė.

[6:109] Ata bėnė be nė Zotin, solemnisht, qė po tu vinte njė mrekulli atyre, patjetėr do tė besonin. Thuaj, “Mrekullitė vijnė vetėm nga Zoti.” Nė doni ta dini, nėse njė mrekulli iu vjen atyre, do vazhdonin tė mos besonin.

[6:110] Ne ua sillim mentė dhe zemrat e tyre. Kėshtu, pasi qė vendimi i tyre ėshtė tė mos besojnė, ne i lėmė tė enden nė shkeljet e tyre.

Pasojė e vetė vendimit tė tyre

[6:111] Edhe sikur t’i zbritnim engjėjt te ta; edhe sikur tė vdekurit t’iu flisnin atyre; edhe sikur tė mblidhnim ēdo mrekulli para tyre; ata nuk mund tė besojnė nė mos dashtė Zoti. Vėrtetė, shumica e tyre janė tė padijshėm.

Hadithi & Suneti: Trillime nga armiqtė e Profetit

[6:112] I kemi lejuar armiqtė e secilit profet – djajtė njerėz dhe xhin – qė tė inspirojnė nė njėri tjetrin fjalė tė lustruara, nė mėnyrė qė tė mashtrojnė. Sikur tė donte Zotėruesi yt, ata nuk do e bėnin atė. T’i shpėrfillėsh ata dhe trillimet e tyre.

Kriter i rėndėsishėm

[6:113] Kjo ėshtė pėr t’i lėnė mendjet e atyre qė nuk besojnė nė Pėrjetėsinė t’i dėgjojnė trillimet e tilla, dhe t’i pranojnė, dhe kėshtu t’i nxjerrin nė shesh bindjet e tyre tė vėrteta.*

*6:113 Kurani na jep kritere qė na tregojnė nėse vėrtetė besojmė nė Pėrjetėsinė apo vetėm po themi fjalė goje. Kėto kritere tė rėndėsishme thuhen kėtu, dhe nė 17:45-46 dhe 39:45. *6:113-115 Mbėshtetja nė cilindo burim pėrkrah Kuranit pasqyron mosbesim nė Kuran (Shtojca 18).

Kurani: Krejtėsisht i hollėsishėm*

[6:114] A tė kėrkoj pos Zotit si burim ligji, kur Ai ju ka shpallur kėtė libėr krejtėsisht tė hollėsishėm?* Ata qė e pranuan shkrimin e dinė qė ėshtė shpallur prej Zotėruesit tėnd me tė vėrtetė. Tė mos ushqesh asnjė dyshim.

*6:113-115 Mbėshtetja nė ēfarėdo burimi pėrkrah Kuranit pasqyron mosbesim nė Kuran (Shtojca 18).

[6:115] Fjala e Zotėruesit tėnd ėshtė e plotė,* nė tė vėrtetė dhe drejtėsi. Asgjė tė mos i shfuqizojė fjalėt e Tij. Ai ėshtė Dėgjuesi, i Gjithėdijshmi.

[6:116] Nėse iu bindesh shumicės sė njerėzve nė tokė, do tė tė largojnė nga rruga e Zotit. Ata ndjekin vetėm supozime; vetėm hamenden.

[6:117] Zotėruesi yt ėshtė tėrėsisht i vetėdijshėm pėr ata qė humbin nga rruga e Tij, dhe Ai ėshtė tėrėsisht i vetėdijshėm pėr ata qė janė tė udhėzuar.

[6:118] Tė hani nga ajo mbi tė cilėn emri i Zotit ėshtė pėrmendur, nėse vėrtetė besoni nė shpalljet e Tij.

Rast pėr pėrkujtimin e Zotit: Pėrmende emrin e Zotit para ngrėnies

[6:119] Pse mos tė hash nga ajo mbi tė cilėn emri i Zotit ėshtė pėrmendur? Ai jua ka shpjeguar hollėsisht ēka ėshtė e ndaluar pėr ju, nė mos qofshi tė detyruar. Vėrtetė, shumė njerėz i ēorientojnė tė tjerėt me mendimet e veta personale, pa dije. Zotėruesi yt ėshtė plotėsisht i vetėdijshėm pėr shkelėsit.

[6:120] T’iu shmangeni mėkateve tė dukshme, si dhe atyre tė fshehtave. Ata qė kanė mbledhur mėkate do tė paguajnė pėr shkeljet e tyre.

[6:121] Mos hani prej asaj mbi tė cilėn emri i Zotit nuk ėshtė pėrmendur, se ėshtė e neveritshme. Djajtė i inspirojnė aleatėt e tyre qė tė grinden me ju; nėse iu bindeni, do tė jeni adhurues idhujsh.*

*6:121 Ndalesat ushqimore tė themeluar nga tjetėrkush pos Zotit paraqesin idhujtari.

[6:122] A ėshtė ai qė ishte i vdekur dhe i dhuruam jetė, dhe e furnizuam me dritė e cila i mundėson tė lėvizė mes njerėzve, i barabartė me atė nė errėsirė tė plotė nga e cila nuk mund tė dalė? Punėt e mosbesimtarėve kėshtu janė tė zbukuruara nė sytė e tyre.

[6:123] I lejojmė kriminelėt kryesor tė secilės shoqėri qė tė thurin kurthe dhe planifikojnė. Por ata vetėm thurin kurthe dhe planifikojnė kundėr shpirtrave tė vet, pa e kuptuar.

E vėnė nė dyshim menēurinė e Zotit*

[6:124] Kur ndonjė provė e fuqishme u vjen atyre, thonė, “Nuk do tė besojmė, nė mos na u dhėntė ēka u ėshtė dhėnė tė dėrguarve tė Zotit!” Zoti e di saktėsisht kush ėshtė mė sė miri i kualifikuar pėr ta dhėnė lajmin e Tij.* Kriminelėt e tillė do tė vuajnė poshtėrim te Zoti, dhe ndėshkim tė tmerrshėm si pasojė e planifikimit tė tyre djallėzor.

*6:124 Xhelozia dhe egoja janė veti tė njeriut qė nxitin disa njerėz ta vėnė nė dyshim menēurinė e Zotit nė pėrzgjedhjen e tė dėrguarve tė Tij. Shkollarė tė korruptuar Mysliman e kanė shprehur kėtė tė njėjtėn shprehje nė lidhje me shpalljen e kodit matematikor tė Kuranit nėpėrmjet tė Dėrguarit tė Zotit tė Besėlidhjes.

Dituria Kuranore shumė pėrpara pėrparimit njerėzor*

[6:125] Kėdo Zoti do qė ta udhėzojė, Ai ia bėn kraharorin tė hapur ndaj Nėnshtrimit. Dhe kėdo Ai do qė ta dėrgojnė nė humbje, ia bėn kraharorin tė padurueshėm dhe tė kufizuar, sikur dikujt qė ngjitet drejt qiellit.* Zoti kėshtu vė mallkim mbi ata qė refuzojnė tė besojnė.

*6:125 Me shekuj pas shpalljes sė Kuranit, mėsuam se pėrpjesėtimi i oksigjenit zvogėlohet pėrderisa ngjitemi drejt qiellit, dhe gulēojmė pėr ajėr.

[6:126] Kjo ėshtė rruga e drejtė pėr te Zotėruesi yt. Ne i kemi shpjeguar shpalljet pėr njerėzit e vėmendshėm.

[6:127] Ata e kanė merituar vendbanimin e paqes te Zotėruesi i tyre; Ai ėshtė Zotėruesi dhe Sunduesi i tyre, si shpėrblim pėr punėt e tyre.

[6:128] Do tė vijė dita kur Ai i mbledhė tė gjithė ata (e thotė): “O ju xhinė, keni bėrė pėr vete mori njerėzish.” Shoqėruesit e tyre njerėzor do tė thonė, “Zotėruesi ynė, ne u kėnaqėm me shoqėrinė e njėri tjetrit deri sa na kaloi jetėgjatėsia qė na kishe caktuar.” Ai do tė thotė, “Ferri ėshtė destinacioni juaj.” Ata qėndrojnė nė tė pėrgjithmonė, nė pėrputhje me vullnetin e Zotit. Zotėruesi yt ėshtė i Menēur, i Gjithėdijshėm.

[6:129] Ne kėshtu i pėrshtatim shpirtligjtė tė jenė shoqėrues tė njėri tjetrit, si ndėshkim pėr shkeljet e tyre.

[6:130] O ju xhinė dhe njerėz, a nuk pranuat tė dėrguarė nga mesi juaj, qė ju kallėzuan juve shpalljet e Mia, dhe ju paralajmėruan pėr takimin e kėsaj dite? Ata do tė thonė, “Ne jemi dėshmitarė kundėr vetes.” Ata ishin plotėsisht tė preokupuar me jetėn e kėsaj bote, dhe do tė dėshmojnė kundėr vetes qė ishin mosbesimtarė.

[6:131] Kjo ėshtė pėr tė treguar se Zotėruesi yt nuk asgjėson ndonjė shoqėri padrejtėsisht, derisa njerėzit e saj janė tė pavetėdijshėm.

[6:132] Ēdonjėri do tė arrijė njė shkallė sipas veprave tė tij. Zotėruesi yt nuk ėshtė i pavetėdijshėm pėr ēfarėdo qė bėjnė.

[6:133] Zotėruesi yt ėshtė i Pasuri; poseduesi i tė gjithė mėshirės. Nėse ai do, Ai mund t’ju heqė, dhe t’ju zėvendėsojė me kėdo qė Ai do, ashtu si ju prodhoi juve nga soji i njerėzve tjerė.

[6:134] Ēka ju ėshtė premtuar do tė vijė, dhe nuk mund t’i shmangeni.

[6:135] Thuaj, “O njerėzit e mi, bėni sa mundeni, edhe unė do bėj. Padyshim se do e merrni vesh kush janė fituesit pėrfundimtarė.” Patjetėr, shpirtligjtė nuk do ia dalin.

Shpėrdorojnė furnizimet e Zotit

[6:136] Ata madje e lėnė mėnjanė njė pjesė tė furnizimeve nga tė korrat dhe bagėtitė e Zotit, duke thėnė “Kjo pjesė i takon Zotit,” sipas pretendimeve tė tyre, “dhe kjo pjesė i takon idhujve tanė.” Megjithatė, ajo qė u la mėnjanė pėr idhujt e tyre nuk arrin te Zoti, ndėrsa pjesa qė e lan mėnjanė pėr Zotin shkon te idhujt e tyre. Vėrtetė i tmerrshėm ėshtė gjykimi i tyre.

[6:137] Kėshtu adhuruesit e idhujve u mashtruan nga idhujt e tyre, aq sa i vrasin fėmijėt e vet.* Nė fakt, idhujt e tyre iu shkaktojnė dhimbje tė mėdha atyre, dhe ua turbullojnė fenė. Sikur tė donte Zoti, nuk do e kishin bėrė kėtė. T’i shpėrfillėsh ata dhe trillimet e tyre.

*6:137 Shembull i pėrsosur ėshtė incidenti i turpshėm ndėrkombėtarė i ekzekutimit (vrasjes) tė njė princeshe tė arabisė Saudite nė 1978 pėr gjoja marrėdhėnie jashtėmartesore. Ligji i Zotit vendos fshikullimin, e jo ekzekutimin, si ndėshkim pėr marrėdhėnie jashtėmartesore (24:1-2), pėrderisa ligjet idhujtareske pėrcaktojnė ekzekutimin. Siē ceket nė 42:21, tradicionalistėt ndjekin njė fe qė nuk ėshtė e autorizuar nga Zoti.

Shpikjet fetare dėnohen

[6:138] Ata thanė, “Kėto janė bagėti dhe tė korra qė janė tė ndaluara; askush tė mos i hajė pėrveē atyre qė i lejojmė,” kėshtu pretenduan. Ata gjithashtu ndaluan ngasjen e bagėtive tė caktuara. Madje edhe bagėtitė qė i hanin, ata nuk e pėrmendnin emrin e Zotit kur i thernin. Tė tilla janė shpikjet e mveshura Atij. Ai padyshim do i dėnojė pėr shpikjet e tyre.

[6:139] Ata gjithashtu thanė, “Ēka ėshtė nė barqet e kėtyre bagėtive ėshtė e rezervuar vetėm pėr meshkujt mes nesh, dhe e ndaluar pėr gratė tona.” Por nėse dilte ngordhėsirė, ata i lejonin gratė e tyre tė marrin pjesė. Ai padyshim do i dėnojė pėr shpikjet e tyre. Ai ėshtė Mė i Menēuri, i Gjithėdijshėm.

[6:140] Humbės vėrtetė janė ata qė i vranė fėmijėt e vet marrėzisht, nga padituria e tyre, dhe ndaluan ēka Zoti ka furnizuar pėr ta, dhe ndoqėn shpikje tė mveshura Zotit. Ata kanė humbur; nuk janė tė udhėzuar.

Zeqati duhet tė jepet “nė ditėn e korrjes”*

[6:141] Ai ėshtė qė rrėnjosi kopshte, tė kacavjerruna dhe jo-kacavjerruna, dhe palma, dhe drithėra me shije tė ndryshme, dhe ullinj, dhe shegė – fruta tė ngjashme, por jo edhe tė ngjashme. Hani prej frutave tė tyre, dhe jepni lėmoshėn e caktuar nė ditėn e korrjes,* dhe mos e shkoni kot asgjė. Ai nuk i do shpėrdoruesit.

*6:141 Bamirėsia Zeqatė ėshtė aq e rėndėsishme, sa qė i Mėshirshmi e ka rezervuar mėshirėn e Tij pėr ata qė e japin (7:156). E, Myslimanėt e korruptuar e kanė humbur kėtė mė tė rėndėsishmin urdhėr; ata japin Zeqatė vetėm njė herė nė vit. Ne shohim kėtu qė Zeqati duhet tė jepet “nė ditėn qė pranojmė tė ardhurat.” Pėrpjesėtimi qė na erdhi nėpėrmjet Ibrahimit ėshtė 2.5% e tė ardhurave neto.

[6:142] Ca bagėti ju pajisin me transportim, si dhe shtrojsa. Hani prej furnizimeve tė Zotit pėr ju, dhe mos i ndiqni hapat e Dreqit; ai ėshtė armiku juaj mė i flaktė.

Ndalesat e shpikura ushqimore dėnohen

[6:143] Tetė lloje bagėtish: sa i pėrket dy llojeve tė deleve, dhe dy llojeve tė dhive, thuaj, “A ndaloi dy meshkujt, apo dy femrat, apo ngarkesat e mitrave tė dy femrave? Mė tregoni ēka dini, nėse jeni tė sinqertė.”

[6:144] Sa i pėrket dy llojeve tė deveve, dhe dy llojeve tė lopėve, thuaj, “A ndaloi dy meshkujt, apo dy femrat, apo ngarkesat e mitrave tė dy femrave? A ishit dėshmitarė kur Zoti shpalli ndalesa tė tilla pėr ju? Kush ėshtė mė i keq se ata qė shpikin gėnjeshtra tė tilla dhe ia mveshin Zotit? Ata kėshtu i ēorientojnė njerėzit pa dijeni. Zoti nuk udhėzon njerėzit e tillė tė kėqij.”

Ndalesat e vetme ushqimore*

[6:145] Thuaj, “Unė nuk gjejė nė shpalljet qė mė janė dhėnė asnjė ushqim tė ndaluar pėr ndonjė ngrėnės pėrveē: (1) cofėtinės, (2) gjakut qė rrjedh, (3) mishit* tė derrit, se ėshtė i ndyrė, dhe (4) mishit tė kafshėve qė i janė kushtuar tjetėr pos Zotit.” Nėse dikush detyrohet (t’i hajė), pa qenė me qėllim apo keqdashje, atėherė Zotėruesi yt ėshtė Falės, i Mėshirshmi.

*6:145-146 Vetėm katėr lloje tė produkteve shtazore janė tė ndaluara: kafshėt qė cofin vetė, gjaku qė rrjedh (jo i zėnė brenda mishit), mishi i derrit, dhe kafshėt qė i kushtohen tjetėr pos Krijuesit tė tyre. Strofa 146 na njofton se ndalesat e tilla janė shumė tė posaēme; Zoti ndalon ose “mishin” ose “dhjamin” ose tė dyja, nėse Ai do ashtu.

[6:146] Pėr ata qė janė Jahudi ndaluam kafshėt me thundra jo tė ndara; dhe nga lopėt dhe delet ndaluam dhjamin, pėrveē atij qė gjendet nė kurrizet e tyre, ose nė rropulli, ose i pėrzier me eshtra. Ishte ndėshkim pėr shkeljet e tyre, dhe ne jemi tė sinqertė.

[6:147] Nėse nuk tė besojnė, thuaj, “Zotėruesi juaj posedon mėshirė pakufi, por ndėshkimi i Tij ėshtė i pashmangshėm pėr njerėzit fajtorė.”

[6:148] Adhuruesit e idhujve thonė, “Sikur tė donte Zoti, nuk do tė ushtronim idhujtari, as ne as prindėrit tanė, as nuk do tė ndalonim ndonjė gjė.” Kėshtu edhe ata para tyre nuk besuan, derisa vetėshkaktuan ndėshkimin tonė. Thuaj, “A keni ndonjė njohuri tė vėrtetuar qė mund tė na tregoni? Ju nuk ndiqni asgjė pos supozime; vetėm hamendeni.”

Argumenti mė i fuqishėm*

[6:149] Thuaj, “Zoti posedon argumentin mė tė fuqishėm; po tė donte Ai mund t’ju udhėzonte tė gjithėve.”

*6:149 Kodi matematikor i Kuranit ėshtė provė e prekshme dhe krejtėsisht e pakundėrshtueshme qė ky ėshtė lajmi i Zotit pėr botėn. Nevojitet ndėrhyrje hyjnore pėr ta ndaluar ndonjė lexues ta ēmojė kėtė fenomen tė jashtėzakonshėm, dhe tė bie nė pėrulje, dhe ta pranojė kėtė mrekulli tė pakalueshme (shih 17:45-46, 18:57, 56:79, dhe Shtojcėn Njė).

[6:150] Thuaj, “Sillni dėshmitarėt tuaj qė do tė dėshmonin qė Zoti ka ndaluar kėtė apo atė.” Nėse dėshmojnė, mos dėshmo me ta. As tė mos i ndjekėsh mendimet e atyre qė refuzojnė shpalljet tona, as tė atyre qė nuk besojnė nė Pėrjetėsi, as tė atyre qė humbin larg nga Zotėruesi i tyre.

Urdhrat madhore

[6:151] Thuaj, “Ejani le t’ju tregoj ēka Zotėruesi juaj ka urdhėruar me tė vėrtetė pėr ju: Tė mos ngritni idhuj pėrveē Tij. T’i nderoni prindėrit tuaj. Tė mos i vritni fėmijėt tuaj nga frika prej varfėrisė – ne furnizojmė pėr ju dhe pėr ta. Tė mos kryeni mėkate tė tepėrta, as tė dukshme as tė fshehta. Tė mos vritni – Zoti e ka bėrė jetėn tė shenjtė – pėrveē pėr drejtėsi. Kėto janė urdhrat e Tij pėr ju, qė tė mund tė kuptoni.”

Urdhra plotėsuese

[6:152] Tė mos i prekni paratė e jetimėve pėrveē nė mėnyrėn mė tė drejtė, derisa tė arrijnė pjekurinė. Tė jepni sasi tė plotė dhe masė tė plotė gjatė shitblerjes, me barazi. Nuk e ngarkojmė asnjė shpirt pėrtej mundėsive tė tij. Tė jeni krejtėsisht tė drejtė kur dėshmoni, madje edhe kundėr tė afėrmve tuaj. Ta pėrmbushni besėlidhjen tuaj me Zotin. Kėto janė urdhrat e Tij pėr ju, qė tė jeni tė vėmendshėm.

[6:153] Kjo ėshtė rruga Ime – e drejtė. Ta ndiqni atė, dhe tė mos ndiqni ndonjė rrugė tjetėr, se mos ju shmangin nga rruga e Tij. Kėto janė urdhrat e Tij pėr ju, qė tė mund tė shpėtoheni.

[6:154] Dhe ne i dhamė Moisiut shkrimin, komplet me urdhrat mė tė mira, dhe sqarimet e ēdo gjėje, dhe fener dhe mėshirė, qė tė mund tė besojnė nė takimin me Zotėruesin e tyre.

[6:155] Edhe ky ėshtė shkrim i bekuar qė e kemi shpallur; ta ndiqni atė dhe tė ēoni jetė tė drejtė, qė tė mund tė arrini mėshirė.

[6:156] Tash nuk mund tė thoni mė, “shkrimi iu zbrit dy grupeve para nesh, dhe nuk ishim tė vetėdijshėm pėr mėsimet e tyre.”

Matematika: Prova pėrfundimtare*

[6:157] As nuk mund tė thoni, “Vetėm sikur njė shkrim tė mund tė na zbriste, do tė udhėzoheshim mė mirė se ata.” Njė shkrim i vėrtetuar ka ardhur tash te ju nga Zotėruesi juaj, dhe fener, dhe mėshirė. Tash, kush ėshtė mė i keq se ai qė i refuzon kėto prova nga Zoti, dhe i shpėrfillė? Ne do i parashtrojmė ata qė i shpėrfillin provat tona nė ndėshkimin mė tė keq pėr shkak tė moskujdesit tė tyre.

*6:157 Funksioni i kodit matematikor tė Kuranit ėshtė i qartė nga fakti se shuma e numrit tė strofės (157) dhe vlerės germore tė “Rashad Khalifa” (1230), nėpėrmjet tė cilit ėshtė zbuluar kodi, jep 1387, ose 19x73.

Kushtet e testit

[6:158] A po presin t’iu vijnė engjėjt, ose Zotėruesi yt, ose ndonjė manifestim material i Zotėruesit tėnd? Dita kur kjo ndodhė, asnjė shpirt nuk do tė ketė dobi nga besimi nėse nuk ka besuar para saj, dhe nėse nuk i ka korrė dobitė e besimit duke ēuar jetė tė drejtė.* Thuaj, “Vazhdoni tė prisni; edhe ne po presim.”

*6:158 Pas besimit, shpirti duhet tė rritet dhe tė zhvillohet me anė tė ushtrimeve tė adhurimit tė porositura nga Zoti.

Sektet fetare dėnohen

[6:159] Ata qė ndajnė veten nė sekte nuk besojnė me ju. Gjykimi i tyre ėshtė me Zotin, pastaj Ai do i njoftojė pėr ēdo gjė qė kishin bėrė.

[6:160] Kushdo qė bėn njė punė tė mirė pranon shpėrblimin pėr dhjetė tė tilla, dhe ai qė bėn njė mėkat dėnohet pėr vetėm njė. Askush nuk vuan as mė tė vocklėn padrejtėsi.

[6:161] Thuaj, “Zotėruesi im mė ka udhėzuar nė rrugė tė drejtė – fenė e pėrsosur tė Ibrahimit, monoteizmin. Ai nuk ishte adhurues idhujsh.”

[6:162] Thuaj, “Lutjet e mia tė Kontaktit (Salat), zbatimet e mia tė adhurimit, jeta ime dhe vdekja ime, tė gjitha i janė kushtuar absolutisht vetėm Zotit, Zotėruesit tė gjithėsisė.

[6:163] "Ai nuk ka partner. Kjo ėshtė ēka jam urdhėruar tė besoj, dhe jam i pari tė nėnshtrohem.”

[6:164] Thuaj, “A tė kėrkoj tjetėr pos Zotit si zotėrues, kur Ai ėshtė Zotėruesi i tė gjitha gjėrave? Asnjė shpirt nuk ka dobi pėrveē nga punėt e veta, dhe askush nuk e bartė barrėn e tjetrit. Pėrfundimisht, ktheheni te Zotėruesi juaj, pastaj Ai ju njofton pėr grindjet tuaja.”

[6:165] Ėshtė Ai qė ju bėri trashėgues tė tokės, dhe Ai ngriti disa prej jush nė njė shkallė mė tė lartė se tė tjerėt, pėr t’ju testuar nė pėrputhje me ēka ju ka dhėnė. Padyshim, Zotėruesi yt ėshtė i shkathėt nė zbatimin e ndėshkimit, dhe Ai ėshtė Falės, i Mėshirshmi.