Surja 62:  E Premtja (El-Xhumua)

[62:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[62:1] Duke e madhėruar Zotin ėshtė ēdo gjė nė qiej dhe ēdo gjė nė tokė; Mbretin, Mė tė Shenjtin, tė Plotfuqishmin, Mė tė Menēurin.

[62:2] Ai ėshtė Ai qė dėrgoi te ata tė pa shkrim njė tė dėrguar nga mesi i tyre, pėr t’ua recituar atyre shpalljet e Tij, pėr t’i pastruar ata, dhe mėsuar atyre shkrimin dhe menēuri. Para kėsaj, ata kishin shkuar shumė larg nė humbje.

[62:3] Dhe shumė gjeneratave pasuese tė tyre. Ai ėshtė i Plotfuqishmi, Mė i Menēuri.

[62:4] E tillė ėshtė hirėsia e Zotit qė ai e dhuron mbi kėdo Ai do. Zoti ėshtė Posedues i Hirėsisė Pakufi.

[62:5] Shembulli i atyre qė u ėshtė dhėnė Torah, pastaj nuk arrijnė t’i pėrmbahen asaj, ėshtė si gomari duke bartur vepra tė mėdha letėrsie. I mjerė vėrtetė ėshtė shembulli i njerėzve qė refuzuan shpalljet e Zotit. Zoti nuk i udhėzon njerėzit shpirtligj.

[62:6] Thuaj, “O ju qė jeni Jahudi, nėse pretendoni se jeni tė zgjedhurit e Zotit, me pėrjashtim tė tė gjithė njerėzve tė tjerė, atėherė duhet tė dėshironi vdekjen nėse jeni tė sinqertė!”

[62:7] Ata nuk e dėshirojnė, pėr shkak tė asaj qė kanė kryer. Zoti ėshtė tėrėsisht i vetėdijshėm pėr shpirtligjtė.

[62:8] Thuaj, “Vdekja tė cilės po pėrpiqeni t’i shmangeni do t’ju zė herėt a vonė. Pastaj do tė ktheheni te Njohėsi i tė gjitha tė fshehtave dhe deklarimeve, pastaj Ai do t’ju njoftojė pėr ēdo gjė qė kishit bėrė.”

Urdhėr i rėndėsishėm pėr tė gjithė besimtarėt

[62:9] O ju qė besoni, kur tė bėhet thirrja pėr Lutjen e Asamblesė (Salat El-Xhuma) tė Premten, tė shpejtoni pėr te pėrkujtimi i Zotit, dhe lėshojeni krejt punėn. Kjo ėshtė mė mirė pėr ju, veē sikur ta dinit.

[62:10] E kur tė kryhet lutja, mund tė shpėrndaheni nėpėr tokė pėr tė kėrkuar dhuratat e Zotit, dhe vazhdoni ta pėrkujtoni Zotin shpesh, qė tė mund t’ia dilni.

[62:11] Kur disa prej tyre kalojnė nėpėr ndonjė pazar, ose ndonjė argėtim, ata mėsyhen drejt saj dhe tė lėnė duke qėndruar! Thuaj, “Ēka Zoti posedon ėshtė shumė mė e mirė sesa argėtimi ose shitblerja. Zoti ėshtė Furnizuesi mė i mirė.”