Surja 69:  E pakontestueshme (El-Hakah)

[69:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[69:1] E pakontestueshmja (ngjarje).

[69:2] Ēka ėshtė e pakontestueshmja!

[69:3] Ėshtė vėrtetė e pakontestueshme.

[69:4] Themudi dhe Adi nuk besuan nė Tronditjen.

[69:5] Sa pėr Themudin, ata u asgjėsuan nga (tėrmeti) shkretues.

[69:6] Sa pėr Adin, ata u asgjėsuan nga njė stuhi e fortė, e vazhdueshme.

[69:7] Ai e lėshoi atė mbi ta pėr shtatė net e tetė ditė, me forcė. Mund t’i shihje njerėzit tė hedhur pėrreth si tė ishin trungje palmash tė kalbura.

[69:8] A mund tė gjesh ndonjė gjurmė tė tyre?

[69:9] Faraoni, tė tjerėt para tij, dhe mėkatuesit (e Sodomės) ishin shpirtligj.

[69:10] Ata nuk iu bindėn tė dėrguarit tė Zotėruesit tė tyre. Si pasojė, Ai ua pagoi atyre njė pagesė shkretuese.

[69:11] Vėrshimi ishte shkretues, kėshtu qė ju bartėm nė (arkėn) lundruese.

[69:12] Atė e bėmė mėsim pėr ju, qė cilido vesh qė dėgjon tė mund tė kuptojė.

[69:13] Kur t’i bihet bririt njė herė.

[69:14] Toka dhe malet do tė fluturisen dhe tė thėrrmohen; krejtėsisht tė thėrrmuara.

[69:15] Atėherė i vjen dita ngjarjes sė pashmangshme.

[69:16] Qielli do tė ēahet, dhe tė prishet.

[69:17] Engjėjt do tė qėndrojnė skaj mė skaj, dhe pushteti i Zotėruesit tėnd pastaj do tė pėrfshijė tetė (gjithėsi).*

*69:17 Kjo tokė ėshtė plot vuajtje pėr shkak tė largėsisė fizike tė saj nga Zoti, pasi qė ajo ėshtė nė gjithėsinė e shtatė (7:143). Nė Pėrjetėsi, njė gjithėsi e tetė do tė krijohet qė do tė jetė edhe mė larg se gjithėsia jonė e shtatė; ajo do tė quhet “Ferr” (89:23).

[69:18] Nė atė ditė, do tė ekspozoheni, asgjė e juaja nuk mund tė fshihet.

Besimtarėt

[69:19] Sa pėr atė qė pranon regjistrin e tij me dorėn e tij tė djathtė, do tė thotė, “Ejani lexojeni regjistrin tim.

[69:20] "Unė besova se do tė jepja llogari.”

[69:21] Ai ka merituar jetė tė lumtur.

[69:22] Nė Parajsė tė lartėsuar.

[69:23] Frutat e saj janė lehtė tė arritshme.

[69:24] Hani e pini nė lumturi si shpėrblim pėr punėt tuaja nė ditėt e kaluara.

Mosbesimtarėt

[69:25] Sa pėr atė qė i jepet regjistri i tij nė dorėn e tij tė majtė, ai do tė thotė, “Ah sikur tė mos pranoja regjistrin tim kurrė.

[69:26] "Ah sikur tė mos e dija kurrė llogarinė time.

[69:27] "Ah sikur vdekja ime tė ishte e pėrhershme.

[69:28] "Paratė e mia nuk mund tė mė ndihmojnė.

[69:29] "E gjithė fuqia ime iku.”

[69:30] Merrnie atė dhe prangosnie.

[69:31] Digjnie atė nė Ferr.

[69:32] Nė njė zinxhirė qė ėshtė i gjatė shtatėdhjetė kutė, lidheni.

[69:33] Se ai nuk besoi nė Zotin, Mė tė Madhin.

[69:34] As nuk e pėrkrahu tė ushqyerit e tė varfėrve.

[69:35] Si pasojė, ai nuk ka asnjė shok kėtu.

[69:36] As ndonjė ushqim, pėrveē llojit tė hidhur.

[69:37] Ushqim pėr mėkatarėt.

[69:38] Betohem me ēka shihni.

[69:39] Dhe ēka nuk shihni.

[69:40] Ky (Kuran) ėshtė shprehja e njė tė dėrguari tė nderuar.

[69:41] E jo shprehja e njė poeti; rrallė besoni.

[69:42] As shprehja e njė fallxhiu; rrallė merrni vesh.

[69:43] Shpallje prej Zotėruesit tė gjithėsisė.

Muhamedit nuk i lejohej tė nxjerrė asnjė mėsim fetar

[69:44] Po tė shprehte ai ndonjė mėsim tjetėr.

[69:45] Do e kishim ndėshkuar.

[69:46] Do i kishim ndėrprerė shpalljet te ai.

[69:47] Askush prej jush nuk do tė mund t’i ndihmonte.

[69:48] Ky ėshtė njė kujtim pėr tė drejtit.

[69:49] E dimė; disa prej jush janė refuzues.

[69:50] Nuk ėshtė tjetėr pos pikėllim pėr mosbesimtarėt.

[69:51] Ėshtė e vėrteta absolute.

[69:52] Prandaj, ta madhėrosh emrin e Zotėruesit tėnd, Mė tė Madhit.