Surja 73:  I Mbuluar (El-Muzzemmil)

[73:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[73:1] O ti i mbuluar.

[73:2] Medito gjatė natės, pėrveē rrallė herė.

[73:3] Gjysmėn e saj, ose pak mė pak.

[73:4] Ose pak mė shumė. Dhe lexoje Kuranin skaj mė skaj.

[73:5] Do tė japim ty lajm tė rėndė.

[73:6] Meditimi gjatė natės ėshtė mė i efektshėm, dhe mė i drejtė.

[73:7] Ke shumė kohė gjatė ditės pėr ēėshtje tjera.

[73:8] Ta pėrkujtosh emrin e Zotėruesit tėnd, pėr tė ardhur afėr e mė afėr Tij.

[73:9] Zotėruesit tė lindjes dhe tė perėndimit; nuk ka zot tjetėr pėrkrah Tij. Ta zgjedhėsh Atė si mbrojtės tėndin.

[73:10] Dhe qėndro i palėkundur pėrballė shprehjeve tė tyre, dhe shpėrfilli nė mėnyrė tė sjellshme.

[73:11] Dhe mė le Mua tė merrem me refuzuesit, qė u bekuan bollshėm; jepu atyre pak kohė.

[73:12] Kemi ndėshkime tė rrepta, dhe Ferr.

[73:13] Ushqim qė vėshtirė se gėlltitet, dhe ndėshkim qė dhemb.

[73:14] Do tė vij dita kur toka dhe malet do tė dridhen, dhe malet do tė shndėrrohen nė turrė tė papeshė.

[73:15] Kemi dėrguar te ju tė dėrguar, ashtu si dėrguam te Faraoni tė dėrguar.

[73:16] Faraoni nuk iu bind tė dėrguarit dhe, si pasojė, e ndėshkuam rėndė.

[73:17] Nėse nuk besoni, si mund t’i shmangeni njė dite aq tė tmerrshme sa qė i bėn foshnjat flokėthinjur?

[73:18] Qielli do tė thėrrmohet prej saj. Premtimi i Tij ėshtė i vėrtetė.

[73:19] Ky (Kuran) ėshtė njė vėrejtje; kushdo qė do, le ta zgjedhė rrugėn pėr te Zotėruesi i tij.

[73:20] Zotėruesi yt e din se ti mediton gjatė dy tė tretės sė natės, ose gjysmės sė saj, ose njė tė tretės sė saj, edhe ashtu bėjnė edhe disa prej atyre qė besuan me ty. Zoti e ka dizajnuar natėn dhe ditėn, dhe Ai e din se ju nuk mund ta bėni kėtė pėrherė. Ai ju ka falur juve. Andaj, tė lexoni ēka tė mundeni prej Kuranit. Ai e din se disa prej jush mund tė jeni tė sėmurė, tė tjerė mund tė jeni duke udhėtuar nė ndjekje tė furnizimeve tė Zotit, dhe tė tjerė mund tė jeni duke u pėrpjekur pėr Zotin. Tė lexoni ēka tė mundeni prej tij, dhe tė zbatoni lutjet e kontaktit (Salat), tė jepni bamirėsinė e obligueshme (Zeqat), dhe jepni Zotit hua tė drejtėsisė. Ēfarėdo tė mire qė e dėrgoni pėr shpirtrat tuaj, do e gjeni te Zoti shumė mė tė mirė dhe tė shpėrblyer me bujari. Dhe lutjuni Zotit pėr falje. Zoti ėshtė Falės, i Mėshirshėm.