Surja 74:  Sekreti i mbuluar (El-Muddeththir)

[74:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[74:1] O ti sekret i mbuluar.*

*74:1 Menēuria e pakufi e Zotit deshi qė ta zbulojė Kuranin nėpėrmjet Muhamedit, pėrderisa mrekullia mbresėlėnėse matematikore e Kuranit e bazuar nė 19 u zbulua nėpėrmjet tė Dėrguarit tė Zotit tė Besėlidhjes 1406 vite hėnore pas zbulimit tė Kuranit (1406=19*74 & 1974 Pas Lindjes sė Krishtit ishte viti i zbulimit). Nė prapavėshtrim, e kuptojmė se e tėrė surja i referohet mrekullisė sė Kuranit tė bazuar nė 19 (Shih 1& 2).

[74:2] Dil dhe paralajmėro.

[74:3] Lavdėroje Zotėruesin tėnd.

[74:4] Pastroje veshjen tėnde.*

*74:4 Kurani ėshtė veshja qė pėrmban kodin e fshehtė. Kjo i referohet heqjes sė 9:128-129.

[74:5] Braktise ēka ėshtė gabim.

[74:6] Ji i kėnaqur me ngastrėn tėnde.

[74:7] Me durim pėrkujto Zotėruesin tėnd.

[74:8] Pastaj, kur t’i bihet bririt.

[74:9] Ajo do tė jetė ditė e vėshtirė.

[74:10] Pėr mosbesimtarėt, jo e lehtė.

[74:11] Mė le Mua tė merrem me atė qė e krijova si individ.

[74:12] E furnizova me shumė para.

[74:13] Dhe fėmijė pėr t’i shikuar.

[74:14] E bėra gjithēka tė lehtė pėr tė.

[74:15] Prapėseprapė, ai lakmon pėr mė shumė.

[74:16] Me kokėfortėsi refuzoi t’i pranojė kėto prova.

[74:17] Do e ndėshkoj gjithnjė e mė shumė.

[74:18] Se ai pasqyroi, pastaj vendosi.

[74:19] E trishtueshme ėshtė ēka vendosi.

[74:20] E trishtueshme vėrtetė ėshtė ēka vendosi.

[74:21] Shikoi.

[74:22] U mrrol dhe rėnkoi.

[74:23] Pastaj refuzoi me mendjemadhėsi.

[74:24] Tha, “Ky ėshtė qartazi magji e shkathėt!

[74:25] "Ky ėshtė i bėrė nga njeriu.”

[74:26] Do e parashtroj atė nė ndėshkim.

[74:27] Ēfarė ndėshkimi!

[74:28] I hollėsishėm dhe gjithėpėrfshirės.

[74:29] I qartė pėr tė gjithė njerėzit.

Emėruesi i Pėrbashkėt i Kuranit

[74:30] Sipėr tij ėshtė nėntėmbėdhjetė.*

*74:30-35 Kjo “Njėra prej mrekullive madhėshtore” furnizon provat e para materiale se Kurani ėshtė lajmi i Zotit pėr botėn. Kjo mrekulli e bazuar nė 19 ėshtė e detajuar nė Shtojcėn 1.

[74:31] I caktuam engjėjt pėr tė qenė roje Ferri, dhe e pėrcaktuam numrin e tyre (19-shin) (1) pėr t’i trazuar mosbesimtarėt, (2) pėr t’i bindur tė Krishterėt dhe Jahuditė (se ky ėshtė shkrim hyjnor), (3) pėr tė forcuar besimin e besimtarėve, (4) pėr tė hequr tė gjitha gjurmėt e dyshimit prej zemrave tė tė Krishterėve, Jahudive, si dhe besimtarėve, dhe (5) pėr t’i ekspozuar ata qė ushqejnė dyshime nė zemrat e tyre, dhe mosbesimtarėt; ata do tė thonė, “Ēka deshi tė thotė Zoti me kėtė alegori?” Zoti kėshtu e dėrgon nė humbje kėdo qė Ai vendosė, dhe e udhėzon kėdo qė Ai do. Askush nuk i njeh ushtarėt e Zotėruesit tėnd pėrveē Tij. Kjo ėshtė vėrejtje pėr njerėzit.

[74:32] Patjetėr, (betohem) me hėnėn.

[74:33] Dhe natėn pėrderisa kalon.

[74:34] Dhe mėngjesin pėrderisa shkėlqen.

Njėra prej mrekullive madhėshtore

[74:35] Kjo ėshtė njėra prej mrekullive madhėshtore.*

*74:30-35 Kjo “Njėra prej mrekullive madhėshtore” furnizon provat e para materiale se Kurani ėshtė lajmi i Zotit pėr botėn. Kjo mrekulli e bazuar nė 19 ėshtė e detajuar nė Shtojcėn 1.

[74:36] Paralajmėrim pėr racėn njerėzore.

[74:37] Pėr ata mes jush qė dėshirojnė tė pėrparojnė, ose tė zmbrapsen.

[74:38] Ēdo shpirt zihet nė grackė tė mėkateve tė veta.

[74:39] Pėrveē atyre nė tė djathtė.

[74:40] Ndėrsa nė Parajsė, ata do tė pyesin.

[74:41] Pėr fajtorėt.

[74:42] “Ēka ju solli juve nė kėtė ndėshkim?”

[74:43] Ata do tė thonė, “Ne nuk zbatuam lutjet e kontaktit (Salat).

[74:44] "Nuk ushqyem tė varfrit.

[74:45] "U endėm me bredhėsit.

[74:46] "Nuk besuam nė Ditėn e Gjykimit.

[74:47] "Derisa e sigurta na erdhi tani.”

[74:48] Ndėrmjetėsimi i ndėrmjetėsuesve nuk do i ndihmojė ata kurrė.

[74:49] Pse janė aq kundėrshtues tė kėsaj vėrejtjeje?

[74:50] Duke vrapuar si zebrat.

[74:51] Qė janė duke ikur nga luani!

[74:52] A do secili prej tyre ta pranojė shkrimin personalisht?

[74:53] Vėrtetė, ata nuk i frikėsohen Pėrjetėsisė.

[74:54] Vėrtetė, kjo ėshtė vėrejtje.

[74:55] Pėr ata qė dėshirojnė tė marrin vesh.

[74:56] Ata nuk mund tė marrin vesh kundėr vullnetit tė Zotit. Ai ėshtė burimi i drejtėsisė; Ai ėshtė burimi i faljes.