Surja 75:  Ringjallja (El-Kijame)

[75:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[75:1] Betohem me Ditėn e Ringjalljes.

[75:2] Dhe betohem me shpirtin fajėsues.

[75:3] A mendon qenia njerėzore se nuk do ia rindėrtojmė eshtrat e tij?

[75:4] Po; ne jemi tė zotit t’ia ndėrtojmė majėn e gishtit.

[75:5] Por qenia njerėzore priret tė besojė vetėm ēka ajo sheh para vetes.

[75:6] Ai dyshon nė Ditėn e Ringjalljes!

[75:7] Kur shikimi tė mbrehet.

[75:8] Dhe hėna tė zihet.

[75:9] Dhe dielli e hėna tė pėrplasen nė njėri tjetrin.

[75:10] Qenia njerėzore do tė thotė atė ditė, “Ku ėshtė dalja?”

[75:11] Absolutisht, nuk ka asnjė dalje.

[75:12] Te Zotėruesi yt, atė ditė, ėshtė fati pėrfundimtar.

[75:13] Qenia njerėzore do tė njoftohet, atė ditė, pėr tė gjitha qė i bėri pėr ta ēuar veten pėrpara, dhe tė gjitha qė i bėri pėr ta zmbrapsur veten.

[75:14] Qenia njerėzore do tė jetė gjykatės i vetvetes.

[75:15] Asnjė arsyetim nuk do tė pranohet.

Muhamedit i ndalohet ta shpjegojė Kuranin

[75:16] Mos e lėviz gjuhėn pėr ta ngutur atė.

[75:17] Jemi ne ata qė do e mbledhim nė Kuran.

[75:18] Kur ta recitojmė, ta ndjekėsh njė Kuran tė tillė.

[75:19] Pastaj jemi ne ata qė do e shpjegojmė atė.

[75:20] Vėrtetė, ju e doni kėtė jetė tė shkurtėr.

[75:21] Pėrderisa e shpėrfillni Pėrjetėsinė.

[75:22] Disa fytyra, atė ditė, do tė jenė tė lumtura.

[75:23] Duke e shikuar Zotėruesin e tyre.

[75:24] Fytyra tė tjera, atė ditė, do tė jenė tė trishtuara.

[75:25] Duke pritur mė tė keqen.

[75:26] Vėrtetė, kur (shpirti) vjen nė fyt.

[75:27] Dhe urdhėrohet: “Lėshoje!”

[75:28] Ai e din qė ėshtė fundi.

[75:29] Secila kėmbė do tė shtrihet e palėvizshme pranė kėmbės tjetėr.

[75:30] Te Zotėruesi yt, atė ditė, ėshtė mbledhja.

[75:31] Se ai nuk zbatoi as bamirėsinė, as lutjet e kontaktit (Salat).

[75:32] Por ai nuk besoi dhe refuzoi.

[75:33] Me familjen e tij, ai sillej me mendjemadhėsi.

[75:34] E ke merituar kėtė.

[75:35] Vėrtetė, e ke merituar kėtė.

[75:36] A mendon qenia njerėzore se ai do tė shkojė nė paekzistencė?

[75:37] A nuk ishte ai njė pikėl fare e derdhur?

[75:38] Pastaj Ai e krijoi njė embrion prej saj!

[75:39] E shndėrroi nė mashkull ose femėr!

[75:40] A ėshtė atėherė Ai i pazoti qė t’i ngjallė tė vdekurit?