Surja 78:  Ngjarja (El-Nebe')

[78:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[78:1] Ēka po parashtrojnė nė pyetje?

[78:2] Ngjarjen e madhe.

[78:3] Qė polemizohet nga ata.

[78:4] Vėrtetė do e marrin vesh.

[78:5] Sigurisht, do e marrin vesh.

[78:6] A nuk e bėmė tokėn tė banueshme?

[78:7] Dhe malet stabilizues?

[78:8] Ju krijuam ēifte (pėr njėri tjetrin).

[78:9] Krijuam gjumin qė tė mund tė pushoni.

[78:10] E bėmė natėn mbulesė.

[78:11] Dhe ditėn pėr tė kėrkuar furnizime.

[78:12] Ndėrtuam mbi ju shtatė gjithėsi.

[78:13] Krijuam llambė tė ndritshme.

[78:14] Lėshuam poshtė nga retė shi tė madh.

[78:15] Pėr tė prodhuar me tė drithėra dhe bimė.

[78:16] Dhe lloj lloj kopshtesh.

[78:17] Dita e Vendimit ėshtė e paracaktuar.

[78:18] Dita kur i bihet bririt, dhe vini nė turma.

[78:19] Qielli do tė hapet si porta.

[78:20] Malet do tė hiqen, sikur tė ishin mirazh.

[78:21] Xhehenemi ėshtė i pashmangshėm.

[78:22] Pėr shkelėsit; do tė jetė vendbanim i tyre.

[78:23] Qėndrojnė nė tė pėrherė.

[78:24] Ata kurrė nuk shijojnė nė tė freski, as pije.

[78:25] Vetėm vlim, dhe ushqim tė hidhėt.

[78:26] Pagim i drejtė.

[78:27] Ata nuk pritnin tė japin llogari.

[78:28] Dhe refuzuan shenjat tona krejtėsisht.

[78:29] Ne numėruam ēdo gjė nė regjistėr.

[78:30] Vuani pasojat; ne vetėm do t’jua shtojmė ndėshkimin.

[78:31] Tė drejtit kanė merituar shpėrblim.

[78:32] Kopshte dhe rrush.

[78:33] Bashkėshorte tė mahnitshme.

[78:34] Pije tė shijshme.

[78:35] Ata kurrė nuk do tė dėgjojnė nė tė gjepura apo gėnjeshtra.

[78:36] Shpėrblim nga Zotėruesi yt; shpėrblim bujarė.

[78:37] Zotėruesi i qiejve dhe tokės dhe ēdo gjė mes tyre. Mirėbėrėsi. Askush nuk mund t’i shfuqizojė vendimet e Tij.

[78:38] Do tė vij dita kur Shpirti dhe engjėjt do tė qėndrojnė rresht. Askush nuk do tė flasė pėrveē atyre qė lejohen nga Mirėbėrėsi, dhe ata do tė shprehin vetėm ēka ėshtė e drejtė.

[78:39] E tillė ėshtė dita e pashmangshme. Kushdo qė do le tė marrė strehim te Zotėruesi i tij.

[78:40] Ju kemi paralajmėruar mjaftueshėm rreth njė ndėshkimi tė afėrt. Ajo ėshtė dita kur ēdokush do tė shikojė veprat e veta tė kryera, dhe mosbesimtari do tė thotė, “Ah, sikur tė isha dhe.”