Surja 79:  Rrėmbyesit (El-Nazi`at)

[79:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[79:1] (Engjėjt qė) rrėmbejnė (shpirtrat e mosbesimtarėve) me forcė.

[79:2] Dhe ata qė butėsisht marrin (shpirtrat e besimtarėve) me gėzim.

[79:3] Dhe ata qė lundrojnė ngado.

[79:4] Duke garuar vrullshėm me njėri tjetrin -

[79:5] pėr tė bartur urdhra tė ndryshme.

[79:6] Ditėn kur tėrmeti dridh.

[79:7] I pasuar me rėnien e dytė.

[79:8] Mendje tė caktuara do tė tmerrohen.

[79:9] Sytė e tyre do tė ulen.

[79:10] Ata do tė thonė, “Ne jemi rikrijuar nga varri!

[79:11] "Si ndodhi kjo pasi qė ishim shndėrruar nė eshtra tė kalbura?”

[79:12] Ata kishin thėnė, “Ky ėshtė njė rikthim i pamundur.”

[79:13] Krejt ēka duhet ėshtė njė shtytje e lehtė.

[79:14] Pas sė cilės ngriten.

[79:15] A ke ditur pėr historinė e Moisiut?

[79:16] Zotėruesi i tij e thirri te lugina e shenjtė e Tuvės.

[79:17] “Shko te Faraoni; ai ka shkelur."

[79:18] Thuaji, “A nuk do tė pėrmirėsohesh?

[79:19] "Le tė tė udhėzoj te Zotėruesi yt, qė tė mund tė bėhesh i ndershėm.”

[79:20] Ai pastaj ia tregoi atij mrekullinė e madhe.

[79:21] Por ai nuk besoi dhe kundėrshtoi.

[79:22] Pastaj ia ktheu shpinėn me ngut.

[79:23] Mblodhi dhe deklaroi.

[79:24] Tha, “Unė jam Zotėruesi juaj; mė i larti.”

[79:25] Si pasojė, Zoti e parashtroi atė nė ndėshkim nė Pėrjetėsi, si dhe nė jetėn e parė.

[79:26] Ky ėshtė mėsim pėr tė ndershmit.

[79:27] A jeni ju mė tė vėshtirė pėr tu krijuar se qielli? Ai e ndėrtoi atė.

[79:28] Ngriti masat e tij, dhe e pėrkreu.

[79:29] Ia bėri natėn e errėt, dhe ia ndriēoi mėngjesin.

[79:30] E bėri tokėn nė formė veze.*

*79:30 Fjala arabe “dahhaha” rrjedh nga fjala “Dahhajah” qė do tė thotė “vezė.”

[79:31] Prej saj, Ai prodhoi ujin e saj dhe kullotat.

[79:32] Themeloi malet.

[79:33] E gjithė kjo pėr tė furnizuar mbėshtetje pėr jetesėn tuaj dhe kafshėt tuaja.

[79:34] Pastaj, kur goditja e madhe vjen.

[79:35] Ajo ėshtė dita kur njeriut do i kujtohet ēdo gjė qė bėri.

[79:36] Ferri do tė sillet nė ekzistencė.

[79:37] Sa pėr atė qė shkeli.

[79:38] Qė u preokupua me kėtė jetė.

[79:39] Ferri do i jetė vendbanim.

[79:40] Sa pėr atė qė nderoi madhėrinė e Zotėruesit tė tij, dhe e ndaloi veten nga epshet mėkatare.

[79:41] Parajsa do i jetė vendbanim.

[79:42] Tė pyesin pėr Orėn, dhe kur do tė ndodhė!

[79:43] Nuk je ti (Muhamed) qė je i paracaktuar pėr ta lajmėruar kohėn e saj.

[79:44] Zotėruesi yt e vendosė fatin e saj.

[79:45] Misioni yt ėshtė t’i paralajmėrosh ata qė e presin.

[79:46] Ditėn kur ata e shohin, do tė ndihen sikur tė kenė zgjatur njė mbrėmje ose gjysmė dite.