Surja 82:  Ēarja (El-Infitar)

[82:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[82:1] Kur qielli tė ēahet.

[82:2] Planetėt tė hallakaten.

[82:3] Oqeanet tė shpėrthejnė.

[82:4] Varret tė hapen.

[82:5] Ēdo shpirt do e marrė vesh ēka e bėri tė pėrparojė, dhe ēka e bėri tė zmbrapset.

[82:6] O ti qenie njerėzore, ēka tė largoi ty nga Zotėruesi yt Mė i Nderuari?

[82:7] Ai qė tė krijoi, tė dizajnoi, dhe tė pėrkreu.

[82:8] Nė cilindo dizajn qė Ai zgjodhi, Ai e konstruktoi.

[82:9] Vėrtetė, ju nuk besoni nė fenė.

[82:10] Tė pavėmendshėm pėr faktin se ka roje (tė padukshme) rreth jush.

[82:11] Ata janė regjistrues tė sinqertė.

[82:12] Regjistrojnė ēdo gjė qė bėni.

[82:13] Padyshim, besimtarėt kanė merituar hare.

[82:14] Kurse shpirtligjtė kanė merituar Ferr.

[82:15] Do e pėsojnė atė nė Ditėn e Gjykimit.

[82:16] Kurrė nuk dalin prej aty.

[82:17] E hatashme ėshtė Dita e Gjykimit.

[82:18] Ēfarė dite; Dita e Gjykimit!

[82:19] Ajo ėshtė dita kur asnjė shpirt nuk mund t’i ndihmojė njė shpirti tjetėr, dhe tė gjitha vendimet, atė ditė, do i takojnė Zotit.