Surja 85:  Galaktikat (El-Buruxh)

[85:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[85:1] Pasha qiellin dhe galaktikat e tij.

[85:2] Ditėn e premtuar.

[85:3] Dėshmitarin dhe ēka dėshmohet.

[85:4] Mjerė njerėzit e kanionit.

[85:5] Ndezėn njė zjarr flakė.

[85:6] Dhe u ulėn rreth tij.

[85:7] Pėr tė shikuar djegien e besimtarėve.

[85:8] Ata nuk i urrenin ata pėr asnjė arsye tjetėr pos qė besonin nė Zotin, tė Plotfuqishmin, tė Falėnderuarin.

[85:9] I Atij ėshtė mbretėrimi i qiejve dhe tokės. Dhe Zoti ėshtė dėshmitar i tė gjitha gjėrave.

[85:10] Padyshim, ata qė keqtrajtojnė burrat dhe gratė besimtare, dhe nuk arrijnė tė pendohen, kanė vetėshkaktuar ndėshkimin e Xhehenemit; kanė vetėshkaktuar ndėshkimin e djegies.

[85:11] Padyshim, ata qė besuan dhe ēuan jetė tė drejtė, kanė merituar kopshte me prroje qė rrjedhin. Ky ėshtė mė i madhi triumf.

[85:12] Vėrtetė, goditja e Zotėruesit tėnd ėshtė e rėndė.

[85:13] Ai ėshtė Ai qė nisė dhe pėrsėritė.

[85:14] Dhe Ai ėshtė Falės, Mė i Dashuri.

[85:15] Poseduesi i fronit tė madhėrishėm.

[85:16] Bėrės i ēfarėdo qė Ai do.

[85:17] A e ke vėrejtur historinė e trupave?

[85:18] Tė Faraonit dhe tė Themudit?

[85:19] Ata qė nuk besojnė pllakosen me mohim.

[85:20] Zoti ėshtė tėrėsisht i vetėdijshėm pėr ta.

[85:21] Vėrtetė, ėshtė Kuran i madhėrishėm.

[85:22] Nė pllakė tė ruajtur mirė.