Surja 90:  Qyteza (El-Beled)

[90:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[90:1] Betohem solemnisht me kėtė qytezė.

[90:2] Qytezėn ku ti jeton.

[90:3] Lindėsin dhe tė lindurin.

[90:4] E krijuam qenien njerėzore pėr tė punuar fort (pėr ta shpenguar veten).*

*90:4 Shih Hyrjen dhe Shtojcėn 7 pėr qėllimin e krijimit tonė.

[90:5] A mendon ai se askush nuk do e thėrrasė nė llogaridhėnie?

[90:6] Mburret, “Shpenzova aq shumė para!”

[90:7] A mendon ai se askush nuk e sheh?

[90:8] A nuk i dhamė atij dy sy?

[90:9] Njė gjuhė dhe dy buzė?

[90:10] A nuk i treguam atij dy rrugėt?

[90:11] Ai duhet ta zgjedhė rrugėn e vėshtirė.

[90:12] Cila ėshtė rruga e vėshtirė?

[90:13] Lirimi i skllevėrve.

[90:14] Tė ushqyerit, gjatė kohėve tė vėshtira.

[90:15] E jetimėve qė janė tė afėrm.

[90:16] E tė varfrit qė ka nevojė.

[90:17] Dhe tė qenit njė prej atyre qė besojnė, dhe nxitja e njėri tjetrit pėr tė qenė tė durueshėm, dhe nxitja e njėri tjetrit pėr tė qenė mirėsjellės.

[90:18] Kėta kanė merituar lumturi.

[90:19] Sa pėr ata qė nuk besuan nė shpalljet tona, ata kanė vetėshkaktuar mjerim.

[90:20] Do tė jenė tė mbyllur nė Zjarr.