Surja 91:  Dielli (El-Shems)

[91:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[91:1] Pasha diellin dhe shkėlqimin e tij.

[91:2] Hėnėn qė e ndjekė.

[91:3] Ditėn qė e zbulon.

[91:4] Natėn qė e mbulon.

[91:5] Qiellin dhe Atė qė e ndėrtoi atė.

[91:6] Tokėn dhe Atė qė e mbanė atė.

[91:7] Shpirtin dhe Atė qė e krijoi atė.

[91:8] Pastaj i tregoi ēka ėshtė e keqe dhe ēka ėshtė e mirė.

[91:9] I suksesshėm ėshtė ai qė e shpengon atė.

[91:10] Dėshtak ėshtė ai qė e shpėrfillė atė.

[91:11] Mosbesimi i Themudit i bėri ata tė shkelin.

[91:12] E ndoqėn mė tė keqin mes tyre.

[91:13] I dėrguari i Zotit iu tha, “Kjo ėshtė deveja e Zotit; lėreni tė pijė.”

[91:14] Ata nuk i besuan atij dhe e therėn atė. Zotėruesi i tyre pastaj i pagoi pėr mėkatin e tyre dhe i asgjėsoi.

[91:15] Prapėseprapė, ata qė erdhėn pas tyre vazhdojnė tė mbesin tė pavėmendshėm.