Surja 92:  Nata (El-Lejl)

[92:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[92:1] Pasha natėn kur mbulon.

[92:2] Ditėn kur zbulon.

[92:3] Dhe Atė qė krijoi mashkullin dhe femrėn.

[92:4] Punėt tuaja janė tė llojllojshme.

[92:5] Sa pėr atė qė jep bamirėsi dhe mban drejtėsinė.

[92:6] Dhe i pėrmbahet shkrimit.

[92:7] Do e drejtojmė drejt lumturisė.

[92:8] Por ai qė ėshtė dorėshtrėnguar, edhe pse ėshtė i pasur.

[92:9] Dhe nuk beson nė shkrimin.

[92:10] Do e ēojmė drejt vuajtjes.

[92:11] Paraja e tij nuk mund ta ndihmojė kur ai tė bie.

[92:12] Ne e sjellim udhėzimin.

[92:13] Ne e kemi nė dorė Pėrjetėsinė, si dhe kėtė jetė.

[92:14] Ju kam paralajmėruar pėr Zjarrin flakė.

[92:15] Askush nuk digjet nė tė pėrveē shpirtligut.

[92:16] Qė nuk beson dhe kundėrshton.

[92:17] Prej tij do tė jetė larg i drejti.

[92:18] Qė jep bamirėsi nga paratė e veta.

[92:19] Duke mos kėrkuar asgjė si shpėrblim.

[92:20] Duke kėrkuar vetėm Zotėruesin e tij, Mė tė Lartin.

[92:21] Ai padyshim do tė arrijė shpėtim.