Surja 95:  Fiku (Et-Tin)

[95:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[95:1] Pasha fikun dhe ullirin.

[95:2] Malin Sinai.

[95:3] Dhe kėtė qytezė tė nderuar (Mekėn).*

*95:1-3 Fiku, ulliri, Sinai dhe Meka mund tė simbolizojnė Ademin, Jezusin, Moisiun, Ibrahimin dhe Muhamedin, pėrkatėsisht. Pra, pėrfaqėsohen tė gjitha fetė e mėdha.

[95:4] E krijuam njeriun nė dizajnin mė tė bukur.

[95:5] Pastaj e shndėrruam nė mė tė ulėtin e tė ulėtėve.

[95:6] Pėrveē atyre qė besojnė dhe ēojnė jetė tė drejtė; ata pranojnė shpėrblim qė ėshtė fare mirė i merituar.

[95:7] Pse e refuzojnė besimin prapėseprapė?

[95:8] A nuk ėshtė Zoti Mė i Menēuri, prej tė gjithė tė menēurve?