Surja 96:  Embrioni (El-`Alak)

[96:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[96:1] Lexo, nė emrin e Zotėruesit tėnd, qė krijoi.*

*96:1-19 Prej 96-shit deri te 114-shi janė 19 sure. Shpallja e parė (96:1-5) pėrbėhet prej 19 fjalėve arabe, 76 shkronja (19x4). Surja pėrmban 19 strofa dhe 304 shkronja arabe (Shtojcat 1 & 23).

[96:2] Krijoi njeriun prej njė embrioni.

[96:3] Lexo, dhe Zotėruesi yt, Mė i Lartėsuari.

[96:4] Na mėson me anėn e lapsit.

[96:5] Ai i mėson njeriut ēka ai nuk diti.

[96:6] Vėrtetė, njeriu shkelė.

[96:7] Kur ai bėhet i pasur.

[96:8] Te Zotėruesi yt ėshtė fati pėrfundimtar.

[96:9] A e ke parė atė qė i ndalon.

[96:10] Tė tjerėt qė tė luten?

[96:11] A nuk ėshtė mė mirė pėr tė ta ndjekė udhėzimin?

[96:12] Ose tė pėrkrahė drejtėsi?

[96:13] Nėse ai nuk beson dhe kundėrshton.

[96:14] A nuk e kupton ai se Zoti sheh?

[96:15] Vėrtetė, po tė mos tėrhiqet, do e zėmė pėr ballukeje.

[96:16] Balluke qė ėshtė e pabesė dhe mėkatare.

[96:17] Le t’i thėrrasė ai ndihmuesit e tij.

[96:18] Ne do i thėrrasim rojet e Ferrit.

[96:19] Tė mos i bindesh atij; tė biesh nė pėrulje dhe tė avitesh mė afėr.