Surja 97:  Paracaktimi (El-Kadr)

[97:0] Nė emėr tė Zotit, Mirėbėrėsit, tė Mėshirshmit

[97:1] E shpallėm nė Natėn e Paracaktimit.*

*97:1 Kurani u vendos nė shpirtin e Muhamedit nė natėn e 27 tė Ramazanit, viti 13 Para Hixhrės. Shih gjithashtu 17:1, 44:3, 53:1-18, dhe Shtojcėn 28.

[97:2] A e din ēka ėshtė Nata e Paracaktimit?

[97:3] Nata e Paracaktimit ėshtė mė e mirė se njėmijė muaj.

[97:4] Engjėjt dhe Shpirti zbresin nė tė, me lejen e Zotėruesit tė tyre, pėr tė bartur ēdo urdhėr.

[97:5] Paqėsore ėshtė deri nė ardhjen e agimit.